فیروزآبادی: برای رفع فیلتر توییتر و تلگرام و بسته شدن اینستاگرام برنامه‌ای نداریم

فیروزآبادی: برای رفع فیلتر توییتر و تلگرام و بسته شدن اینستاگرام برنامه‌ای نداریم

درحالی‌که این روزها بحث بر سر رفع فیلتر توییتر و تلگرام زیاد مطرح شده، دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که در رابطه با بازشدن توئیتر یا بسته شدن اینستاگرام هیچ بحث و بررسی نداشته است.

به گفته‌ی ابوالحسن فیروزآبادی، شورای عالی فضای مجازی برای پیام‌رسان‌ها مصوبه‌ای دارد که این مصوبه در حال اجرا است. فعلا به‌طور خاص در این مصوبه راجع به شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام بحثی مطرح نشده است. البته از گذشته تاکنون، ماه‌ها و سال‌ها است که مردم و نخبگان بعضا در مورد بازشدن یا بسته شدن پیام‌رسان‌ها صحبت‌هایی می‌کنند؛ اما شورای عالی فضای مجازی تاکنون در رابطه با بازشدن توئیتر یا بسته شدن اینستاگرام هیچ بحث و بررسی نداشته است.

فیروزآبادی در مورد تلگرام نیز تاکید کرد:

در مورد تلگرام هم بحث به‌همین صورت است. فیلتر تلگرام یک تصمیم قضایی بوده که اتخاذ شده و از آنجایی که ما رویکردمان خروج از انحصار تلگرام بوده، با تصمیم قضایی، این بحث خروج از انحصار محقق شد.

وی در رابطه با اینکه ممکن است با تحقق خروج از انحصار، احتمال رفع فیلتر تلگرام نیز وجود داشته باشد، گفت:

اگر خدمات داخلی پایداری برقرار شود، احتمال تجدیدنظر وجود دارد که البته این موضوع به‌عهده‌ی قوه‌ی قضاییه است.

در همین راستا عمدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه تلگرام هرگز رفع فیلتر نخواهد شد، در کانال سروش خود نوشت:

شایعه‌ی بی‌اساس رفع فیلتر تلگرام که به‌منظور تنفس مصنوعی به پیکر نیمه‌جان این شبکه هر از چندگاهی منتشر می‌شود، نمی‌تواند روند مهاجرت مردم به پیام‌رسان‌های داخلی را متوقف کند. انشاء‌الله با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در آینده نزدیک با برطرف شدن برخی از موانع، مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی تکمیل شده و گام بلندی در تحقق شبکه‌ی ملی اطلاعات برداشته خواهد شد.

منبع مهر
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده