رتبه‌ بندی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهشی کشور اعلام شد

رتبه‌ بندی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهشی کشور اعلام شد

گروه رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور در سال ۹۶-۹۵ را اعلام کرد.

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور برای هفتمین سال متوالی دانشگاه‌‌ها و موسسات پژوهشی را به‌صورت رسمی بر اساس شاخص‌ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق‌العاده وزارت آموزش عالی کشورهای اسلامی رتبه‌بندی کرد.

بر اساس گزارش گروه رتبه‌بندی ISC، در این رتبه‌بندی ۱۸۲ دانشگاه و مؤسسه‌ی پژوهشی دولتی توسط ۲۶ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات - امکانات و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در رتبه‌بندی منتشرشده بخشی از اطلاعات توسط دانشگاه‌ها و موسسات از طریق پرسشنامه الکترونیکی گروه رتبه‌بندی گردآوری شد. بخشی دیگر از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی که پژوهش محور بوده‌اند نیز توسط کارشناسان گروه رتبه‌بندی ISC از پایگاه‌های اطلاعاتی WoS و ISC تهیه شد.

در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ همچون سال‌های گذشته شاهد رشد نزدیک به ۱۵ درصدی تعداد دانشگاه‌ها و موسسات حاضر در نظام رتبه‌بندی ISC بوده‌ایم. از سال ۱۳۸۹ که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور توسط ISC آغاز شد، هر ساله (به‌جز سال ۹۳-۱۳۹۲) به تعداد این دانشگاه‌ها افزوده شده است. 

با توجه به ماهیت و فعالیت‌های متفاوت مراکز آموزشی در کشور و تفاوت آن‌ها، نتایج در رتبه‌بندی ISC در پنج زیرگروه دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود. در جدول زیر میزان حضور سالانه دانشگاه‌ها و موسسات در پنج زیر گروه اشاره‌شده نمایش داده شده است.

تعداد دانشگاه‌های حاضر در نظام رتبه‌بندی ISC
سال ۹۵-۹۶ سال ۹۵-۹۴سال ۹۴-۹۳سال ۹۳-۹۲سال ۹۲-۹۱سال ۹۱-۹۰سال ۹۰-۸۹نوع دانشگاه
81۷۲۶۳۵۶۵۸۴۶۴۶دانشگاه‌های جامع
29۲۲۱۸۱۴۱۷۱۳۱۳دانشگاه‌های صنعتی
26۲۲۱۹۱۴۱۱۱۲۹مراکز پژوهشی
4۴۳۳۳۲۳دانشگاه‌های هنر
42۳۹۳۶۳۱۳۴۳۰۳۰دانشگاه‌های علوم پزشکی
182۱۵۹۱۳۹۱۱۸۱۲۳۱۰۳۱۰۱مجموع

 

۸۱ واحد از دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ حضور دارند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۶۳ واحد بوده است. دانشگاه تهران همچون سال‌های گذشته رتبه اول کشور در بین دانشگاه‌های جامع را به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، کاشان و بوعلی سینا به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا دهم جدول قرار گرفته‌اند.

۱۰ دانشگاه برتر جامع در رتبه‌بندی سال 96 - 1395
رتبهنام دانشگاهرتبهنام دانشگاه
۱دانشگاه تهران۶دانشگاه شهید بهشتی
۲دانشگاه تربیت مدرس۷دانشگاه اصفهان
۳دانشگاه شیراز۸دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان
۴دانشگاه فردوسی مشهد۹دانشگاه کاشان
۵دانشگاه تبریز۱۰دانشگاه بوعلی سینا

از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۴۲ دانشگاه در رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران به‌عنوان برترین دانشگاه پزشکی کشور معرفی شد. دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و علوم پزشکی کرمان با قرار گرفتن بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران، توانستند در جمع ۱۰ دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور قرار گیرند.

۱۰ دانشگاه برتر پزشکی در رتبه بندی سال 1395-96
رتبهنام دانشگاهرتبهنام دانشگاه
۱دانشگاه علوم پزشکی تهران۶دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۲دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی۷دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
۳دانشگاه علوم پزشکی مشهد۸دانشگاه علوم پزشکی ایران
۴دانشگاه علوم پزشکی شیراز۹دانشگاه علوم پزشکی مازندران
۵دانشگاه علوم پزشکی تبریز۱۰دانشگاه علوم پزشکی کرمان


در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ در بین ۲۹ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه‌بندی ISC‌، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر ، شریف، دانشگاه علم و صنعت توانستند به ترتیب جزو سه دانشگاه برتر صنعتی کشور قرار گیرند. دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی  رتبه‌های چهارم و پنجم جدول را کسب کردند.

۱۰ دانشگاه برتر صنعتی در رتبه‌بندی سال 96-1395
رتبهنام دانشگاهرتبهنام دانشگاه
۱دانشگاه صنعتی امیرکبیر۶دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
۲دانشگاه صنعتی شریف۷دانشگاه صنعتی مالک اشتر
۳دانشگاه علم و صنعت ایران۸دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان
۴دانشگاه صنعتی اصفهان۹دانشگاه صنعتی شیراز
۵دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی۱۰دانشگاه صنعتی سهند

۲۶ پژوهشگاه و مؤسسه‌ی پژوهشی کشور در سال ۱۳۹۵-۹۶ رتبه‌بندی شدند که پژوهشگاه دانش‌های بنیادی رتبه نخست فهرست را از آن خود کرد و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه مواد و انرژی و پژوهشگاه صنعت نفت به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم جدول را به خود اختصاص دادند.

۱۰ پژوهشگاه و موسسه پژوهشی برتر در رتبه‌بندی سال 96-1395
رتبهنام موسسهرتبهنام موسسه
۱پژوهشگاه دانش‌های بنیادی۶موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش
۲پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران۷پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای
۳پژوهشگاه رویان۸پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری
۴پژوهشگاه مواد و انرژی۹سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران
۵پژوهشگاه صنعت نفت۱۰پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

در بین دانشگاه‌های هنر در رتبه‌بندی ISC، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، اصفهان، تهران و شیراز به ترتیب چهار دانشگاه برتر هنر در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ هستند.

۴ دانشگاه برتر هنر در رتبه‌بندی سال 96-1395
رتبهنام دانشگاهرتبهنام دانشگاه
۱دانشگاه هنر اسلامی تبریز۳دانشگاه هنر تهران
۲دانشگاه هنر اصفهان۴دانشگاه هنر شیراز

در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه‌ها و موسسات در پنج معیار پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات و نهایتا در معیار فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی روی وبگاه جدید گروه رتبه‌بندی به نشانی ur.isc.gov.ir نمایش داده شده است.

منبع iribnews
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده