چطور سیم‌کارت‌های اضافی خود را در یک اپراتور سلب مالکیت کنیم؟

چطور سیم‌کارت‌های اضافی خود را در یک اپراتور سلب مالکیت کنیم؟

بر اساس قانون، هر ایرانی در حال حاضر می‌تواند ۱۰ سیم‌کارت از اپراتورهای سراسری و محلی خریداری کند. این قانون مشکلاتی را برای برخی از مشترکان اپراتورهای تلفن همراه به وجود آورده است. زومیت این مشکلات و راه حل آنها را پیگیری کرده است.

قانون سقف تعداد ۱۰ عدد سیم‌کارت در یک اپراتور تلفن همراه مشکلاتی را برای برخی از کاربران به‌وجود آورده است. بر اساس این قانون، هر ایرانی در حال حاضر می‌تواند ۱۰ سیم‌کارت از هر اپراتور سراسری و محلی خریداری کند. یعنی به غیر از شهروندان کیش و اصفهان که اپراتورهای محلی دارند، هر ایرانی می‌تواند در حال حاضر حداکثر ۴۰ سیم‌کارت از همراه‌اول، ایرانسل، رایتل و تالیا خریداری کند.

در روزها و هفته‌های اخیر کاربران زیادی  سوالاتی از قبیل، اگر ما از اپراتوری ۱۰ سیم‌کارت داشته باشیم و بخواهیم بقیه سیم‌کارت‌ها را بسوزانیم باید چه کار کنیم؟ اگر شماره برخی سیم‌کارت‌های خریداری شده از یک اپراتور را ندانیم یا گم کرده باشیم، چگونه باید از آن مطلع شویم؟ مطرح کردند.

البته مشکلی برای خود من نیز پیش آمده بود که با دغدغه کاربران یکی بود. دو هفته پیش برای خرید آی‌سیم ایرانسل اقدام کردم اما در مرحله ثبت با پیغام «کد ملی شما مجاز به خرید نیست.» روبرو شدم. با مسئولان ایرانسل که تماس گرفتم متوجه شدم ۱۰ سیم‌کارت در شبکه ایرانسل به نامم ثبت شده و نمی‌توانم شماره دیگری را ثبت کنم. این درحالی است که بنده فقط ۳ سیم‌کارت ایرانسل داشته‌ام و دو سیم کارت دیگر را در اختیار دوستان و آشنایان قرار داده‌ام. این بدین معنی است که ۵ سیم‌کارت اصلی دارم و ۵ شماره دیگر سیم‌کارت هدیه است.

ما نیز این سوالات را برای اپراتورهای مشخص شده ارسال کردیم.

منع قانونی برای اعلام شماره‌های سیم‌کارت به مالکان

از کارکنان ایرانسل خواستم مرا راهنمایی کنند تا بتوانم از شماره‌های دیگری که به نام من ثبت شده، مطلع شوم. آنها تاکید کردند:

بر اساس قوانین کشوری، اعلام شماره‌های همراه به مالکانی که آن شماره را فراموش کرده یا پوکه سیم‌کارت را گم کرده‌اند، غیر قانونی است و فقط با دستور مراجع قضایی اپراتور ملزم به اعلام شماره‌های یک فرد خاص می‌شود. در غیر اینصورت اپراتور تلفن همراه نباید به درخواست‌های مبنی بر اعلام شماره تلفن همراه یک فرد پاسخ دهد و پاسخ به این درخواست‌ها، خلاف قانون است.

افراد چگونه سیم‌کارت‌های اضافی را سلب مالکیت کنند

حالا اگر ۱۰ سیم‌کارت داشته باشیم و تعدادی از آنها را نخواسته یا اطلاعی از آن نداریم برای سلب مالکیت آنها باید چه‌ کنیم؟

برای این کار لازم است به دفتر اپراتور مذکور در محل زندگی خود یا دفتر حقوقی مشترکان آن شرکت مراجعه کنید. یک فرم به شکل زیر در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد تا ضمن پر کردن مشخصات هویتی، سیم‌کارت اصلی خود را مشخص کرده و بخواهید که بقیه شماره‌ها را حذف کنند. لازم است این فرم به دفتر اسناد رسمی تحویل داده شود تا امضاء و اثر انگشت گواهی شود.

فرم سلب مالکیت سیم‌کارت

پس از دریافت گواهی امضاء و اثرانگشت فرم را به مرکزی که از آن دریافت کرده‌اید برگردانید تا اپراتور شماره‌ها و سیم‌کارت‌های اضافی را سلب مالکیت کند.

پس از انجام این مراحل، منع ثبت سیم‌کارت جدید برای مشترک از بین می‌رود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده