۵۳ میلیون نفر از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند؛ ضریب نفوذ ۱۱۰ درصدی تلفن همراه

دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
بر اساس آمار منتشرشده از بخش ارتباطات کشور، تا پایان سال ۹۶ بیش از ۵۳ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند و ضریب نفوذ موبایل به ۱۱۰ درصد رسیده است.

دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات، آخرین آمار شاخص‌های مهم بخش ICT تا پایان سال ۹۶ را منتشر کرد که بر مبنای آن، ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۱۰ درصد است و ۵۳ میلیون نفر با موبایل به اینترنت وصل می‌شوند. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ ضریب نفوذ موبایل در کشور ۱۰۴ درصد بود و ۳۳ میلیون نفر کاربر اینترنت موبایل بودند.

توقف توسعه تلفن ثابت

بر اساس شاخص‌های مهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان سال ۹۶، تعداد تلفن ثابت دایرشده در کشور به ۳۰ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۶۹ خط رسید و ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۸.۷۱ درصد شد. این درحالی است که تا پایان سال ۹۵ تعداد ۳۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۶۳۳ شماره تلفن ثابت در کشور دایر شد و ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۸.۵۴ درصد بود. این آمار نشان می‌دهد که توسعه ارتباطات در شاخص تلفن ثابت در کشور متوقف شده است.

فروش ۸۰ میلیون سیم‌کارت بلااستفاده

از حیث شاخص تلفن همراه، تا پایان سال ۹۶ تعداد ۱۶۹ میلیون و ۵۴۳ هزار و ۳۶۸ سیم‌کارت در کشور واگذار شده که از این تعداد ۸۸ میلیون و ۳۴۱ هزار و ۷۲۳ خط موبایل فعال است؛ درحالی‌که تا پایان سال ۹۵‌، تعداد ۱۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۸۸ سیم‌کارت توسط اپراتورهای موبایل واگذار شده بود که از میان این تعداد خط موبایل واگذارشده، ۸۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۳۰۴ خط موبایل فعال بود. برآوردها نشان می‌دهند که همچنان بیش از ۸۰ میلیون سیم‌کارت واگذارشده، در شبکه ارتباطی کشور فعال نیست و بلااستفاده است. بر این اساس ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه کشور تا پایان سال گذشته به ۱۱۰.۵۳ درصد رسید و این آمار تا پایان سال ۹۵ حدود ۱۰۴.۱۴ درصد اعلام شده بود که نشان از افزایش ضریب نفوذ موبایل در کشور برخلاف تلفن ثابت دارد.

نصب تلفن خانگی برای ۲۰۰ روستا

در بخش شاخص روستاهای دارای ارتباط، هم‌اکنون بیش از ۵۵ هزار روستا دارای ارتباط هستند و تلفن خانگی در ۴۹ هزار و ۲۴۰ روستا تا پایان سال ۹۶ نصب شده است. این آمار در سال ۹۵ حدود ۴۹ هزار و ۲۹ روستا بود و برآورد می‌شود که طی یک سال تنها ۲۰۰ روستا به تلفن ثابت متصل شده‌اند.

روند نزولی ایجاد تلفن همگانی در کشور

تا پایان سال ۹۶ حدود ۱۰۷ هزار و ۴۱۷ دستگاه تلفن همگانی در کشور نصب شد که در مقایسه با سال پیش از آن که ۱۱۵ هزار و ۷۶۴ دستگاه تلفن همگانی بود، رشد نزولی نشان می‌دهد.

رشد اینترنت موبایل و ثابت

از نظر شاخص باند پهن، تا پایان سال ۹۶ شمار مشترکان پهن‌باند سیار به ۵۳ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۴۵۴ مشترک و شمار مشترک پهن‌باند ثابت به ۱۱ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۷۰۲ مشترک رسید؛ به این معنی که بیش از ۵۳ میلیون ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند و بیش از ۱۱ میلیون کاربر از اینترنت ثابت تحت پوشش یکی از فناوری‌های ADSL‌، فیبرنوری و TD LTE هستند. مقایسه مشترکان باند پهن در کشور نسبت به مدت مشابه حاکی از آن است که در سال ۹۵ شمار مشترکان اینترنت موبایل باند پهن ۳۳ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۹ نفر بوده و تعداد مشترکان اینترنت باندپهن ثابت حدود ۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۳ مشترک گزارش شده که به معنای افزایش شمار مشترکان این فناوری است.

در این گزارش همچنین وضعیت شاخص‌های ارتباطی از سال ۸۶ تا پایان سال ۹۶ مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور طی ۱۰ سال گذشته از ۳۳.۴۹ درصد به ۳۸.۷۱ درصد رسیده است. مقایسه ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه نیز حاکی از آن است که در سال ۸۶ ضریب نفوذ موبایل در ایران ۳۹.۵ درصد بود و طی ۱۰ سال اخیر به ۱۱۰.۵۳ درصد رسیده است. برآوردها نشان می‌دهند که ضریب نفوذ سیم‌کارت واگذارشده در کشور، از سال ۸۶ که ۴۶.۸ درصد بوده به ۲۱۲.۱۲ درصد رسیده است و رشد بیش از ۵ برابری نشان می‌دهد.

مقایسه ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که در سال ۸۶ ظرفیت پهنای باند بین الملل ۶.۰۵ گیگابیت برثانیه بوده که اکنون با رشد قابل توجهی به ۱۵۰۰ گیگابیت برثانیه رسیده است. ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخلی کشور طی ۱۰ سال اخیر از ۳۱.۸ گیگابیت در سال ۸۶ به ۶۹۶۸ گیگابیت برثانیه در پایان سال ۹۶ رسیده است. بر مبنای آمار منتشرشده، در سال ۹۱ حدود ۵۲ هزار و ۹۰۰ روستا دارای ارتباط بودند که در پایان سال ۹۶ این رقم به ۵۵ هزار و ۳۲۵ روستا رسیده است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود