اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات درباره اجرای فاز دوم طرح رجیستری

یک‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۰
مطالعه 4 دقیقه
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره‌ی مرحله دوم طرح رجیستری که از سه‌شنبه اجرایی و مشمول تمامی مدل‌های گوشی تلفن همراه و تبلت اپل می‌شود، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
تبلیغات

رگولاتوری اطلاعیه‌ای درباره فاز دوم رجیستری گوشی‌های موبایل منتشر و اعلام کرد که این طرح از ۱۴ آذرماه برای همه مدل‌های گوشی و تبلت اپل اجرایی می‌شود و به‌تدریج در هفته‌های آینده پس از اعلام رسمی، سایر مدل‌ها تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند.

بر اساس این اطلاعیه، تمامی خریداران هنگام خرید باید از اصالت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت مطمئن شوند؛ به همین منظور می‌توانند شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) را – که روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است، به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنند یا با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، از اصالت گوشی مطمئن شوند.

تمامی پیامک‌های مربوط به استعلام گوشی با سرشماره HAMTA ارسال می‌شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی است و به هیچ وجه قابل استناد نیست.

در این اطلاعیه همچنین آمده است، تمامی مراحل استعلام باید از طریق خریدار انجام‌ شود و کاربران پس از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان‌دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است می‌توانند تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند.

خریداران حتماً پس از خرید دستگاه، باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه را که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده است از فروشنده دریافت کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیر قانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده باید پاسخگو باشد.

خریداران پس از خرید گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت با شماره‌گیری کد دستوری #۶#* ، شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی را دریافت می‌کنند که این شناسه باید با شناسه ثبت‌شده روی جعبه دستگاه یکسان باشد.

گوشی‌های دو سیم‌کارته دارای دو شناسه IMEI و گوشی‌های چند سیم‌کارته دارای چند IMEI هستند.

در گام بعدی دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود. برای این کار خریدار باید کد فعال‌سازی (Activation Code) را در هنگام خرید از فروشنده دریافت کند.

برای فعال‌سازی تجهیز در شبکه اپراتوری، خریدار کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری و عدد مربوط به گزینه فعال‌سازی را انتخاب می‌کند. پس از آن شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه و کد فعال‌سازی مربوط به دستگاه و شماره سیم‌کارت دستگاهی که قصد فعال‌سازی آن را دارد، به ترتیب وارد می‌کند. پس از تأیید اطلاعات واردشده، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرایند را دریافت می‌کند.

- کاربران باید به این نکته توجه کنند که پس از فعال‌سازی، تلفن همراه فقط روی سیم‌کارت فعال‌شده قابلیت استفاده از شبکه را خواهد داشت و درصورتی‌که دارنده گوشی یا تجهیز بخواهد از سیم‌کارت دیگری استفاده کند باید فرایند انتقال بهره‌بردار را طی کند. در غیر این صورت تلفن همراه روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود.

خریداران گوشی تلفن همراه در صورت تغییر سیم‌کارت باید فرایند انتقال بهره‌بردار را با شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷* و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره‌بردار انجام دهند.

در صورت دریافت پیامک مبنی بر عدم ثبت گوشی، مشترک باید از خرید گوشی اجتناب کنند و گوشی را به فروشنده بازگرداند.

مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم‌کارت خریداری و به همراه خود وارد کشور می‌کنند باید شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری‌شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. مسافران پس از دریافت کد فعال‌سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند.

عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری بر اساس ارزش‌های ثبت‌شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می‌شود.

خریداران پس از خرید گوشی یا تجهیز دارای سیم‌کارت، در صورت برخورد با هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه استعلام، انتقال مالکیت، هزینه، فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس بگیرند و یا به پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat۱۳۵.ir مراجعه کنند.

در صورت وجود شکایت با ماهیت فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه باوجود طی کردن تمام مراحل فعال‌سازی و دریافت پیامک تأییدیه فعال شدن گوشی تلفن همراه کاربران می‌توانند با مرکز تماس طرح به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس بگیرند.

ثبت و فعال‌سازی گوشی تلفن همراه یا سایر تجهیزات دارای سیم‌کارت کاملاً رایگان است و خریداران نباید بابت آن هیچ هزینه‌ای پرداخت کنند.

گوشی یا تجهیزات دارای سیم‌کارت که از مبادی قانونی وارد نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد پس از گذشت یک ماه قطع‌ می‌شود و به‌هیچ‌عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نیست.

بروشور و تراکت اطلاع‌رسانی و آموزشی درباره نحوه استعلام و فعال‌سازی در شبکه همراه با گوشی و تجهیزات دارای سیم‌کارت خریداری‌شده در تمامی فروشگاه‌های ارائه‌کننده این تجهیزات نصب شده است.

-گوشی‌های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند در صورت تعویض سیم‌کارت باید در سامانه همتا فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات