بررسی علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری؛ روزی ۳۵ هزار گوشی قاچاق وارد بازار کشور می‌شود

بررسی علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری؛ روزی ۳۵ هزار گوشی قاچاق وارد بازار کشور می‌شود

رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل در نشست خبری علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری اعلام کرد که روزانه ۳۰ تا ۳۵ هزار دستگاه گوشی قاچاق وارد بازار کشور می‌شود.

محمود سفار در نشست خبری که به منظور بررسی علل تعلل دولت در اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل واقع در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، اعلام کرد:

انجمن شرکت‌های واردکننده موبایل، تبلت و لوازم جانبی، به‌شدت در حمایت از طرح رجیستری پای کار ایستاده‌اند و تمام توان خود را برای اجرایی شدن این طرح گذاشته‌اند. براساس پیگیری‌ها حتی در کمیسیون اقتصادی مجلس حضور پیدا کردیم و فرایند رجیستر و نفعی که برای مردم و جامعه دارد را توضیح دادیم.

وی با اشاره به آمار و ارقام تکان‌دهنده‌ی قاچاق موبایل گفت:

در روز حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار گوشی قاچاق وارد بازار کشور می‌شود. یکی از کالاهایی که واردات آن ساده است کالای موبایل است چرا که به لحاظ قمیت و حجم کمی که دارد، به‌راحتی قاچاق آن صورت می‌گیرد که متاسفانه این‌گونه کالا هم به سلامتی مردم و هم اقتصاد کشور لطمه می‌زند و متاسفانه موجب بزهکاری در جامعه می‌شود.

به‌گفته‌ی سفار، اجرای طرح رجیستری گامی در راستای ساماندهی بازار موبایل، تضمین حقوق مصرف‌کننده، افزایش شفافیت اقتصادی، رونق اشتغال، افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و کمک به توسعه زیرساخت‌های ملی است، اما ذی‌نفعان کنونی خواستار تعویق اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل هستند که طبیعتا روزی ۳۰ تا ۳۵ هزار دستگاه گوشی موبایل وارد کشور می‌شود و هیچ حقوق و عوارضی برای آن پرداخت نشود و هیچ تعهدی برای ارایه خدمات پس از فروش نداشته باشد، بنابراین این حوزه برای کسانی است که کار قاچاق می‌کنند، بسیار جذاب است.

رئیس هیات مدیره‌ی انجمن واردکنندگان موبایل افزود:

به‌طور مثال اگر یک میلیون دستگاه گوشی را با میانگین قیمت ۲۵۰ دلار محاسبه کنیم و مبنای مالیات آن را ۱۶.۵ درصد در نظر بگیریم، مبحث عدم پرداخت مالیات رقم بسیار بزرگی است که متاسفانه تعویق در اجرای طرح رجیستری به بدنه اقتصادی کشور لطمه‌ی بزرگی وارد می‌کند.

سفار اعلام کرد که در طول دو سه‌ماهه گذشته که بحث رجیستری داغ شد شرکت‌های واردکننده موبایل برای اینکه همسو بودنشان را با دولت و جامعه نشان دهند ۸۹ درصد نسبت به میزان مالی سال گذشته افزایش واردات داشته‌اند؛ چرا که اطمینان داشتند بحث رجیستر اجرایی خواهد شد و در حد شعار نیست.

به‌گفته‌ی وی، این موضوع نشان داد که شرکت‌ها توان تأمین نیاز بازار را دارند و از سوی دیگر این مسئله روی اشتغال تاثیر زیادی می‌گذارد چرا که از بین رفتن ۹۵ درصد قاچاق، امکان ۹۵ درصد افزایش اشتغال را ایجاد می‌کند.

سفار ادامه داد:

اعضای انجمن مطمئن بودند که این طرح ۲۸ مهرماه اجرایی می‌شود و درواقع هم‌اکنون ما بدهکار شرکت‌هایی که در انجمن فعالیت ‌دارند شده‌ایم؛ چرا که قبلا اعلام کردیم و شرکت‌های واردکننده برای تأمین نیاز بازار اعلام آمادگی کردند.

براساس گزارش رئیس هیات‌مدیره‌ی انجمن واردکنندگان موبایل، گوشی آیفون که واردات قانونی آن هزینه‌ای برابر یک میلیون تومان دارد و پروسه واردات آن ۲۰ روز طول می‌کشد را قاچاق‌چی با هزینه‌ی ۴۰ هزار تومان وارد بازار می‌کند، بنابراین چطور شرکت‌ها می‌توانند ایستادگی کنند درحالی‌که تعادلی بین این فعالیت‌ها وجود ندارد.

به‌گفته‌ی سفار، در دو ماه گذشته یکی از حمایت‌هایی که دولت از واردات قانونی می‌کرد، ارز مبادله‌ای بود که دولت ارز مبادله‌ای را قطع کرد و اگر حساب کنیم که قیمت دلار از ۳۳۰۰ تومان به ۴۱۵۰ تومان افزایش یافت، حدود ۲۰ درصد اختلاف عدد ایجاد می‌کند که روی سایر موارد از جمله محاسبه‌ی ۵ درصد گمرک، ۹ درصد ارزش افزوده، و سایر موارد تاثیر می‌گذارد.

نیاز بازار کشور سالانه ۱۲ میلیون دستگاه است که عدم پرداخت عوارض نتیجه‌ای جز ارایه کالای ناسالم و کالای ریفربیشد و ری‌بل یا فورتین دیز ازطریق منطقه خاورمیانه را به بازار کشور نخواهد داشت.

سفار معتقد است تنها کالایی که امکان رصد آن وجود دارد گوشی موبایل به‌دلیل دارا بودن شماره سریال آن است که به‌راحتی قابل رصد است، اما می‌گوید که چرا این طرح اجرا نمی‌شود وقتی سالی سه هزار میلیارد تومان می‌تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند.

به‌گفته‌ی وی، درحالی‌که بحث واردات قانونی موبایل جدی شد، میزان واردات ۸۹ درصد افزایش یافت اما همین یک روز و یک هفته و یک ماه تعلل در اجرای طرح می‌تواند علاوه‌بر اینکه باعث خسارت شرکت‌ها شود، بلکه اعتماد صنوف را به وزارت ارتباطات کاهش دهد.

سالی ۳ هزار میلیارد تومان در جیب قاچاقچی می‌رود بنابراین دست‌های دیگری در کار است

در ادامه ابراهیم درستی، عضو رئیس اتحادیه لوازم صوتی و تصویری اعلام کرد: سالی ۳ هزار میلیارد تومان در جیب قاچاقچی می‌رود بنابراین دست‌های دیگری در کار است.

وی افزود: «سال ۸۵ اصناف به ندای حاکمیت لبیک گفتند و قرار شد رجیستر انجام شود اما به‌دلیل مشکلاتی که طرح داشت، پای قاچاق به بازار کشور باز شد.»

وی اعلام کرد:

اگر هرچه سریع‌تر این طرح اجرایی نشود، حسن اعتمادی که به وزیر محترم داشتیم از بین می‌رود.

به‌گفته‌ی وی، انجمن واردکنندگان گوشی تلفن همراه که متشکل از ۴۲ وارد کننده بود تقبل کرد نیاز و سهم بازار را تأمین کند آن هم در شرایطی که رجیستری اجرایی شود.


درستی گفت:

چرا طرح رجیستری انجام نشده؟ فروشندگان دوست دارند کالای خوب بفروشند، اما شما پاسخ دهید آقای جهرمی! آقای فلاح! شما که اشاره کردید طرح رجیستری سه روزه با شیب ملایم اجرایی می‌شود، چرا اعلام نمی‌کنید.

در ادامه این جلسه محمود سفار اعلام کرد که ما مکتوب از وزیر ارتباطات و وزارت ارتباطات با یک گارگروه کارشناسی درخواست کردیم یک سری مسایل را انجام دهند. ما زمانی‌که در این حوزه کار می‌کنیم بهترین مشاور برای وزارت ارتباطات و وزارت بازرگانی هستیم، اما فقط یک بار به وزارت ارتباطات دعوت شدیم و فقط به ما اجازه ۱۰ دقیقه‌ای دادند که مسایل مان را مطرح کنیم.

در این جلسه همچنین امیر اسحاقی، دبری انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد که همزمان با اجرای طرح رجیستری ۲۸ مهرماه سامانه جامع تجارت راه‌اندازی شد که در حوزه موبایل سامانه شناسه کالا و سامانه جامع انبارها را به هم لینک کرد و اجرایی شد.

به‌گفته‌ی وی، برای اجرای طرحی به این عظمت زیرساخت‌ها آماده شده و سه وزارتخانه درگیر هستند وزارت اقتصاد و گمرک به‌عنوان زیرمجموعه آن، وزارت ارتباطات و وزارت صنعت معدن و تجارت تمام این حوزه‌ها یکشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها جلسه کارگروهی رجیستری تشکیل می‌شود، اما بنابه دلایلی که شفاف و مشخص نیست این طرح در حال عقب افتادن است، درحالی‌که میلیاردها تومان هزینه شده تا امکانات فراهم شود و سامانه برای تست فنی عملیاتی شده و واردات و ثبت سفارش‌ها انجام شده است، ۴۲ شرکت مجوز واردات گرفته‌اند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا به‌عنوان هماهنگ کننده پیگیر است.

وی افزود: «اما اعتقاد داریم طرح رجیستری اگر قرار است انجام شود نباید بازار دچار تشویش شود و قیمت‌های گوشی به تعادل برسد و عرضه و تقاضا است که بازار را سامان می‌دهد.»

به‌گفته‌ی وی، مجموعه شبکه موبایل پایش شده و از اواخر مهرماه بیش از ۱۵۹ میلیون IMEI فعال در کشور شناسایی شده است.

در پایان محمود سفار در پاسخ به خبرنگار زومیت در رابطه با چند نرخی شدن قیمت آیفون x و وجود آیفون‌های شبه‌قانونی که هم‌اکنون در بازار به شکل رجیستر شده بدون گارانتی به فروش می‌رسند، گفت که چنین مدل گوشی‌هایی در بازار موجود نیست.

منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید