آیپد پرو 2020 در برابر آیپد پرو 2018

آیپد پرو 2020 در برابر آیپد پرو 2018

آیپد پرو 2020، جدیدترین تبلت پرچمدار اپل، چه تفاوت‌هایی با مدل ۲۰۱۸ دارد؟ در مقاله‌ی پیش‌رو به مقایسه‌ی عمیق دو نسل از تبلت‌های رده‌بالای اپل می‌پردازیم.

آیپد پرو ۲۰۲۰ اپل (Apple iPad Pro 2020) پس از مدت‌ها انتظار سرانجام در دو مدل رونمایی شد. دو مدل معرفی‌شده در حقیقت مدل‌های جدید تبلت‌های آیپد پرو ۱۱ اینچ و آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ هستند که در سال ۲۰۱۸ معرفی شده بودند. تبلت اپل آیپد پرو ۲۰۲۰ بهبودهای متعددی به‌خود دیده است که بیشتر آن‌ها قابل‌پیش‌بینی بودند.

تبلت رده‌بالا‌ی اپل از تراشه‌ای قدرتمند استفاده می‌کند و به‌طور کلی به‌سخت‌افزاری توانمند مجهز شده است. از طرفی شماری از بهبودهای آیپد پرو ۲۰۲۰ را در ابتدا حدس نزده بودیم؛ برای مثال می‌توانیم به بهره‌مندی این تبلت از اسکنر فراشکافت لیدار (LiDAR) اشاره کنیم. با همه‌ی تفاوت‌ها، آیپد پرو ۲۰۲۰ هنوز هم از جوانب زیادی به آیپد پرو ۲۰۱۸ شباهت دارد. امکان تهیه‌ی آیپد پروهای جدید ۱۱ و ۱۲/۹ اینچ از زمان معرفی دستگاه‌ها فراهم شده است. اپل می‌گوید کسانی که آیپد پرو ۲۰۲۰ را سفارش دهند در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۲۰ (۶ فروردین ۱۳۹۹) آن را دریافت خواهند کرد.

Apple iPad Pro 12.9 2020 / اپل آیپد پرو

آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ ۲۰۲۰ اپل

با عرضه‌ی آیپد پرو ۲۰۲۰، اپل فروش آیپد پرو ۲۰۱۸ را متوقف کرده است و امکان تهیه‌‌ی آن از طریق وب‌سایت رسمی این شرکت وجود ندارد. آیپد پرو ۱۱ اینچ ۲۰۲۰ با قیمت پایه‌ی ۷۹۹ دلار عرضه می‌شود؛ این مدل تنها به وای‌فای مجهز است و ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی دارد. قیمت تبلت جدید اپل در قدرتمندترین مدل با بهره‌گیری از ۱ ترابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی و پشتیبانی از وای‌فای و شبکه‌ی سلولار، ۱٬۴۴۹ دلار است. اپل افزون بر این دو مدل، دو مدل دیگر با حافظه‌ی ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت به‌فروش می‌رساند. یکایک این تبلت‌ها دارای مدل‌های وای‌فای و وای‌فای + سلولار هستند.

از طرفی آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ ۲۰۲۰ قیمتی بالاتر از تبلت دیگر دارد. این محصول با قیمت پایه‌‌ی ۹۹۹ دلار با حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۱۲۸ گیگابایت و پشتیبانی از وای‌فای عرضه می‌شود. قدرتمندترین مدل از آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ، ۱ ترابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی دارد و از وای‌فای در کنار شبکه‌ی سلولار پشتیبانی می‌کند. تبلت موردبحث با قیمت ۱٬۶۴۹ دلار در دسترس قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که آیپد پرو ۱۱ اینچ ۲۰۱۸ با قیمت ۷۹۹ دلار برای مدل مجهز به وای‌فای و ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی عرضه شده بود. قوی‌ترین مدل این تبلت برچسب قیمت ۱٬۶۹۹ دلاری داشت. همچنین آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ ۲۰۱۸ دارای قیمت پایه‌ی ۹۹۹ دلاری برای مدل مجهز به وای‌فای و حافظه‌ی ۶۴ گیگابایتی بود. قوی‌ترین مدل از آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ ۲۰۱۸ قیمتی معادل ۱٬۸۹۹ دلار داشت.

با نگاهی به اعداد یادشده در پاراگراف‌های بالا، تنها یک جمله در ذهن همه نقش می‌بندد: تبلت‌های رده‌بالای اپل، دستگاه‌هایی بسیار گران‌قیمت هستند. با این‌حال قیمت پایه‌ی آن‌ها شبیه به هم است؛ البته مدل‌های ۲۰۲۰ با همان قیمت پایه، دو برابر حافظه‌ی ذخیره‌سازی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در ضمن قوی‌ترین مدل‌های آیپد پروهای ۲۰۲۰ قیمتی پایین‌تر از قوی‌ترین مدل‌های آیپد پروهای ۲۰۱۸ دارند. البته فراموش نکنید که با عرضه‌ی آیپد پرو ۲۰۲۰،‌ قیمت مدل‌های ۲۰۱۸ افت خواهد کرد.

ipad pro 11 / آیپد پرو ۱۱

آیپد پرو ۱۲/۹ اینچ ۲۰۱۸ اپل

گرچه در آیپد پروهای جدید شاهد تفاوت‌های درخورتوجهی نسبت به مدل‌های سال ۲۰۱۸ هستیم، اما بسیاری از المان‌های آن‌ها بدون تغییر باقی‌مانده است. این موضوع به‌طور ویژه درمورد طراحی ظاهری آن‌ها صدق می‌کند. آیپد پرو ۲۰۲۰ بدنه‌ای مستطیل‌شکل از جنس فلز دارد و حاشیه‌های کمی در اطراف نمایشگر آن به‌چشم می‌خورد. همچنین ابعاد کلی آیپد پروهای جدید یکسان با آیپد پروهای سال ۲۰۱۸ است. بر این اساس، مدل‌های ۱۱ اینچ این تبلت‌ها ابعادی معادل ۲۴۷/۶ در ۱۷۸/۵ در ۵/۹ میلی‌متر دارند و مدل‌های ۱۲/۹ اینچ از ابعاد ۲۸۰/۶ در ۲۱۴/۹ در ۵/۹ میلی‌متر برخوردار هستند. وزن تبلت‌ها با یک‌دیگر اندکی فرق می‌کند، اما این تغییر چندان محسوس نیست. تمامی تبلت‌های موردبحث در رنگ‌های نقره‌ای و خاکستری عرضه می‌شوند و هیچ‌یک از آن‌ها جک ۳/۵ میلی‌متری هدفون ندارند. 

اندازه‌ی نمایشگر آیپد پروهای ۲۰۲۰ در مقایسه با آیپد پروهای ۲۰۱۸ بدون تغییر باقی‌مانده و همچنان با دو تبلت ۱۱ و ۱۲/۹ اینچ طرف هستیم. همچنین وضوح تصویر و تراکم پیکسلی این نمایشگرها مثل هم است و تغییری به‌چشم نمی‌خورد. هر دو مدل ۱۱ اینچ آیپد پروها دارای وضوح تصویر ۱٬۶۶۸ در ۲٬۳۸۸ پیکسل هستند و از تراکم پیکسلی ۲۶۴ پیکسل در هر اینچ بهره می‌گیرند. این درحالی است که نمایشگر مدل‌های ۱۲/۹ اینچ وضوح ۲٬۰۴۸ در ۲٬۷۳۲ پیکسل و تراکم پیکسلی ۲۶۴ پیکسل در هر اینچ دارد.

همچنین فناوری اصلی به‌کاررفته در نمایشگر آیپد پروهای جدید همچون آیپد پروهای پیشین است. نمایشگر تمامی دستگاه‌ها رفرش ریت (نرخ نوسازی) حداکثر ۱۲۰ هرتز را به‌نمایش می‌گذارد تا تماشای محتوای بصری به‌شکلی روان و لذت‌بخش فراهم شود. این نمایشگرها همچنین از فناوری True Tone پشتیبانی می‌کنند؛ True Tone فناوری خاصی است که بسته به نور محیطی که در آن حضور دارید، به‌صورت خودکار تعادل رنگ سفید را تنظیم می‌کند. تمامی نمایشگرهای به‌کاررفته در آیپد پروهای موردبحث دارای حداکثر روشنایی ۶۰۰ نیت هستند و گستره‌ی رنگی وسیعی دارند (P3). 

Apple iPad Pro 11 2020 / اپل آیپد پرو 11

آیپد پرو ۱۱ اینچ ۲۰۲۰ اپل

بدون شک مهم‌ترین نکته درمورد آیپد پروهای سال ۲۰۲۰ به مجموعه‌دوربین قرارگرفته در پنل پشتی آن‌ها مربوط می‌شود. اپل برای نخستین بار، دوربینی ثانویه به پشت آیپد پروهایش اضافه کرده است تا تجربه‌ی تصویربرداری با این محصولات، حرفه‌ای‌تر شود. تمامی آیپد پروهای ۲۰۲۰ و ۲۰۱۸ دوربینی اصلی با حسگر ۱۲ مگاپیکسلی و لنز دارای دیافراگم f/1.8 دارند، اما مدل‌های ۲۰۲۰ افزون بر دوربین یادشده، به دوربینی دیگر با حسگر ۱۰ مگاپیکسلی و لنز فوق عریض دارای دیافراگم f/2.4 مجهز شده‌اند. دوربین فوق عریض آیپد پروهای ۲۰۲۰ زاویه‌ی دید ۱۲۵ درجه‌ای را ارائه می‌دهد. لنز ثانویه‌ی آیپد پرو ۲۰۲۰ بزرگ‌نمایی اپتیکال ۲ برابری را به‌ارمغان می‌آورد. در ضمن فلاش True Tone در آیپد پروهای ۲۰۲۰، روشنایی بیشتری نسبت به قبل دارد. 

دوربین پنل جلویی آیپد پروهای جدید نیز دست‌خوش تغییرات شده است. گرچه تمامی مدل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ از دوربین سلفی ۷ مگاپیکسلی بهره می‌گیرند، اما مدل‌های ۲۰۲۰ از اسکنری جدید با نام اسکنر فراشکافت لیدار (LiDAR) بهره می‌گیرند؛ این اسکنر، روی تشخیص عمقِ بهتر تأثیر به‌سزایی دارد تا تصاویری با جلوه‌ی بوکه‌ی جذاب خلق شوند. اسکنر موردبحث همچنین تجربه‌ی بهتری از واقعیت افزوده را روی آیپد پروهای ۲۰۲۰ فراهم می‌کند.

هر چهار مدل تبلت موردبحث توانایی ضبط ویدئوی 4K را دارند و از پنج میکروفون بهره می‌گیرند. بر اساس ادعای اپل، آیپد پروهای ۲۰۲۰ به میکروفون‌هایی مجهز شده‌اند که کیفیت آن‌ها را می‌توان در حد کیفیت میکروفون‌های استودیویی به‌شمار آورد. اپل هیچ‌گاه از ظرفیت باتری تبلت‌هایش سخنی به‌میان نمی‌آورد. با این‌حال کوپرتینویی‌ها می‌گویند که تمامی چهار مدل از آیپد پروهای موردبحث می‌توانند با یک بار شارژ تا ۱۰ ساعت هنگام وب‌گردی از طریق وای‌فای یا تماشای ویدئو، دوام بیاورند. با در نظر گرفتن این توضیحات، ظاهری بهبود خاصی در باتری آیپد پروهای ۲۰۲۰ اعمال نشده است.

آیپد پرو / iPad Pro

آیپد پرو ۱۱ اینچ ۲۰۱۸ اپل

یکی از بزرگ‌ترین بهبودهای آیپد پرو ۲۰۲۰ نسبت به نسل پیشین، به تراشه‌ی این دستگاه مربوط می‌شود. تبلت‌‌های جدید اپل برای پردازش وظایف مختلف از پردازنده‌ی جدید و قدرتمند A12Z Bionic بهره می‌گیرند که طبق ادعای این شرکت، سرعت پردازشی بیشتری نسبت به تراشه‌ی به‌کاررفته در بسیاری از لپ‌تاپ‌های ویندوزی دارد. تراشه‌ی موردبحث، حتی قدرتمندتر از A12X Bionic است که پیش‌تر در آیپد پرو ۲۰۱۸ از آن استفاده شده بود. تراشه‌ی به‌کاررفته در آیپد پرو ۲۰۱۸ حتی امروزه هم تراشه‌ای بسیار سریع است و به‌راحتی می‌تواند بسیاری از گوشی‌های هوشمند را مغلوب کند. ناگفته نماند که تراشه‌ی آیپد پروهای جدید واحد پردازش عصبی دارد و همزمان با تراشه‌ی دیگری به‌نام M12 فعالیت می‌کند.

دیگر مشخصات فنی تبلت‌های جدید اپل شامل بهره‌مندی آن‌ها از ۱۲۸ یا ۲۵۶ یا ۵۱۲ گیگابایت یا ۱ ترابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی است. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، مدل‌های ۲۰۱۸ با حافظه‌ی پایه‌ی ۶۴ گیگابایت عرضه شده بودند. تمامی تبلت‌ها از سیستم‌عامل iPadOS بهره می‌گیرند، با این‌حال مدل‌های ۲۰۲۰ هنگام عرضه به نسخه‌ی iPadOS 13.4 مجهز خواهند بود. مدل‌های سال ۲۰۱۸ نیز به‌زودی به این نسخه‌ به‌روزرسانی خواهند شد. تمامی تبلت‌ها از اپل پنسل و کیبورد مجزای موسوم به «اسمارت کیبورد» بهره می‌گیرند. با این‌حال آیپد پروهای ۲۰۲۰ به کیبورد جدیدی نیز مجهز شده‌اند که بهبودهای متنوعی به‌خود دیده و اکنون قابلیت‌های بیشتری دارد. اپل از این کیبورد با نام «مجیک کیبورد» یاد می‌کند که ضمن داشتن نور پس‌زمینه، به ترک‌پد مجزا نیز مجهز شده است.

در جدول زیر می‌توانید نظاره‌گر مقایسه‌ی عمیق بین آیپد پروهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ اپل باشید. اگر به چنین مقایسه‌هایی علاقه‌مند هستید، می‌توانید وارد بانک محصولات زومیت شوید. در این بخش از سایت، امکان مشاهده‌ی مشخصات فنی و قیمت انواع محصولات الکترونیکی وجود دارد.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

منبع techradar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده