استراتژی جدید AMD برای هدفگیری تبلت های مجهز به ویندوز 8

شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۳
مطالعه 3 دقیقه
جان تیلر، مدیر بازاریابی ای‌ام‌دی در گفتگو با سی‌نت از تلاش این شرکت برای ورود به بازار موبایل و تبلت می‌گوید.
تبلیغات

سی‌نت با جان تیلر (John Taylor) مدیر بازاریابی محصولات و نرم افزارهای مورد علاقه کاربران در شرکت AMD پیرامون استراتژی های پیش روی این تولید کننده پردازنده برای گوشی هوشمند و تبلت ویندوز مصاحبه جالبی را ترتیب داده است.

آیا کمپانی AMD امسال برای تبلت های مجهز به ویندوز 8 استراتژی مشخصی را در پیش گرفته است؟ این موضوعی است که نهایتاً خوانندگان و دست اندرکاران باید نظر دهند، اما پیش از آن اجازه دهید اشاره کنم که شرکت AMD راه سختی را در پیش دارد و می بایست بتواند از میزان مصرف انرژی تراشه های خود بکاهد تا در این بازار پر رقابت جایی برای ماندن داشته باشد.

همانطور که می دانید با عرضه ویندوز 8، تولید کنندگانی که از تراشه های ARM بهره می برند، یعنی شرکت هایی چون تگزاس اینسترومنتز (Texas Instruments)، کوآلکام (Qualcomm)، انودیا (Nvidia) و فری اسکیل (Freescale) جزء بازیگران اصلی این بازار خواهند بود و شرکت AMD راه سختی را در پیش رو خواهد داشت.

اوایل هفته گذشته با جان تیلر مدیر بخش بازاریابی محصولات و نرم افزارهای مورد علاقه کاربران در شرکت AMD گپی دوستانه داشتم و پیرامون طراحی دو تراشه مهم برای تبلت ها صحبت کردیم. قرار است که این تولید کننده تراشه Hondo را در سال جاری و تراشه Temash را در سال آتی به بازار عرضه کند. جالب اینجاست که AMD تراشه های خود را واحد پردازش تسریع شده (APU) می نامد چرا که از تجمیع دو بخش واحد پردازش مرکزی (CPU) و واحد پردازش گرافیکی (GPU) بدست آمده است.

برای اینکه درک بهتری نسبت به وضعیت فعلی AMD در بازار پر رقابت ابزارهای کوچک محاسباتی داشته باشیم (منظور تبلت ها و گوشی های هوشمند است) ابتدا از تیلر درباره استراتژی آنها پیرامون ساخت تراشه برای گوشی های هوشمند پرسیدم و دریافتم که در حال حاضر، این شرکت تمایل چندانی برای حضور در این بازار ندارد.

بخصوص با توجه به رویکر تهاجمی شرکت اینتل و همکاری آن با شرکت های لنوو و موتورولا و جزئیاتی که اینتل در نمایشگاه بین المللی CES 2012 که ماه گذشته در لاس وگاس امریکا برگزار شد، AMD این بازار را بستری مناسب برای سرمایه گذاری نمی داند. لازم به ذکر است که استراتژی اینتل برای ویندوز 8 استفاده از پردازنده های اتم می باشد.

پرسش: پیش از آنکه به ویندوز 8 برسیم بیایید به استراتژی شما درباره گوشی های هوشمند بپردازیم. آیا در این باره برنامه خاصی دارید؟

پاسخ تیلر به این پرسش:

در بازار گوشی های هوشمند با هشت تا ده رقیب مواجه هستیم. به همین خاطر با فروش متوسط و حاشیه سود پایین تر و نیز رقابت های پویاتر و نفس گیرتری مواجه هستیم که جایی برای حضور ما باقی نمی گذارد.

پرسش: درباره ویندوز 8 چطور؟

پاسخ تیلر به این پرسش:

نه، در زمینه تبلت ها توجه و تمرکز بیشتری را مصروف داشته ایم، بخصوص اینکه ابزارهای دو گانه و کانورتبلها (قابل تبدیل) که چیزی بین تبلت ها و نوت بوک ها هستند را فضای خوبی برای سرمایه گذاری می دانیم.

پرسش: دقیقاً از چه تراشه هایی استفاده خواهید کرد؟

پاسخ تیلر به این پرسش:

برای تبلت ها از تراشه Hondo استفاده خواهیم کرد. البته هنوز قدری باید از میزان مصرف آن بکاهیم تا برای استفاده در این ابزارهامناسب شود. از این گذشته سال آینده میلادی پردازنده Temash را روانه بازار خواهیم کرد و بدین ترتیب می توانیم لپ تاپ های فوق سبک بدون فن را تغذیه کنیم.

پرسش:  نظرتان درباره کانورتبلهای ویندوز 8 چطور است؟

پاسخ تیلر به این پرسش:

پردازنده های 17 وات پردازنده هایی کم مصرف و مناسب هستند که از آن به Trinity یاد می کنیم. تراشه هایی که ما تولید کرده ایم از همنوعان خود یک سر و گردن بالاتر است چرا که دارای کارایی بهتر از نظر گرافیکی بوده و قادر است تمامی توانمندی های خود را در پردازش های ویدئویی بکار گیرد، از این گذشته مصرف انرژی آن کمتر از سایر رقبا است. همه این موارد بدین معنی است که ما مشغول ساخت نسل جدیدی از ابزارهای تسریع کننده پردازش هستیم. مخصوصاً اگر به برنامه های تحت وب ویندوز 8 می اندیشید که از HTML5 استفاده و نیازهای گرافیکی بیشتری را طلب می کنند می توانید به روی ما حساب باز کنید!

(منظور از 17 وات همان نیروی پردازشی است که لپ تاپ های Ultrabook مبتنی بر تراشه های اینتل از آن بهره می برند. شایان ذکر است که تراشه های مبتنی بر تبلت Hondo تنها 4.5 وات انرژی مصرف می کنند در حالی که انتظار می رود پردازنده Temash از این هم کمتر برق بسوزاند!)

به نظرم AMD قادر است یکی از بازیگران اصلی رقابت ساخت پردازنده ویندوز 8 برای کانورتبلها و لپ تاپ های فوق باریک باشد. درست مانند همین ویندوز 7 خودمان که توانستیم شریک تجاری مهمی برای شرکت هایی چون اچ پی و ایسر بوده و می توانیم به شیوه موثری در بازاری که قیمت نهایی در آن عاملی کلیدی است به رقابت بپردازیم.

منبع: CNET

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات