IDC: با وجود کاهش فروش، اپل بزرگترین عرضه کننده تبلت در سال ۲۰۱۵ شد

IDC: با وجود کاهش فروش، اپل بزرگترین عرضه کننده تبلت در سال ۲۰۱۵ شد

با وجود کاهش ۲۴.۸ درصدی میزان فروش تبلت‌ها در بازار جهانی، اپل همچنان رتبه‌ی اول خود را به عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده‌ی تبلت در جهان حفظ کرده است. با زومیت همراه باشید.

 با وجود کاهش فروش جهانی تبلت‌ها به میزان ۲۴.۸ درصد، اپل موفق شد تا در جریان سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۵ میلادی جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین عرضه کننده‌ی تبلت به بازار حفظ کرده است. براساس آخرین گزارش منتشر شده توسط IDC، کاپرتینویی‌ها در جریان سه ماهه‌ی چهارم موفق شدند ۱۶.۱ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را به بازار عرضه کنند که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۴ میلادی نشان از کاهشی۴.۳ میلیونی دارد. اپل موفق شده بود تا در جریان سه ماهه‌ی منتهی به سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۲۱.۴ میلیون دستگاه آیپد به فروش برساند.

سامسونگ با عرضه‌ی بیش از ۹ میلیون دستگاه تبلت رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص داده است. میزان تبلت‌های عرضه شده توسط سامسونگ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۴ بیش از ۲ میلیون دستگاه کاهش یافته است که نشان از کاهش ۱۸.۱ درصدی دارد. سهم سامسونگ از بازار تبلت‌ها بیش از ۱۳.۷ درصد تخمین زده شده، در حالی که اپل مدعی در اختیار داشتن بیش از ۲۴.۵ درصد از سهم بازار است.

آمازون، لنوو و هواوی سایر کمپانی‌های رده‌ی سوم تا پنجم هستند. این سه کمپانی به ترتیب ۷.۹، ۴.۸ و ۳.۴ درصد از سهم بازار را در جریان سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۵ مال خود کرده‌اند. یکی از نکات جالب در مورد تبلت‌ها، رشد عرضه‌ی ۱۷۵.۷ درصدی آمازون است که بسیاری آن را برگرفته از تغییرات ایجاد شده در نسل آخر تبلت‌های کیندل خوانده‌اند. این کمپانی موفق شده تا در جریان تعطیلات سال نوی میلادی به فروش خوبی از تبلت‌های خود دست یابد.

در مجموع برای سال ۲۰۱۵ می‌توان چنین گفت که اپل و سامسونگ با سهمی ۲۴ و ۱۶.۲ درصدی همچنان دو حایگاه نخست را در اختیار دارند. پس از این دو کمپانی، لنوو، ایسوس و هواوی به ترتیب با ۵.۴، ۳.۴ و ۳.۱ درصد از سهم بازار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع باید به این موضوع اشاره کرد که میزان عرضه‌ی تبلت‌ها در سال ۲۰۱۵ با کاهشی ۱۳.۷ درصد روبرو شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تبلت‌ها با قابلیت‌ جدا شدن از کیبورد و سایر کاور‌ها، با افزایش فروش روبرو شده‌اند.

در مورد تبلت‌هایی نظیر سرفیس پرو و آیپد پرو اپل IDC فصل گذشته را بسیار خوب ارزیابی کرده است براساس گزارش این موسسه، این سری از محصولات با فروش خوبی روبرو بوده‌اند، بطوریکه حتی IDC فروش آیپد پرو کاپرتینویی‌ها را بسیار بالاتر از سرفیس پرو‌های مایکروسافت خوانده است. IDC استقبال از تبلت‌ها با قابلیت اتصال به کیبورد را خبر خوشی برای مایکروسافت و اپل می‌داند. شاید اصلی‌ترین دلیل را که کاربران از اینگونه محصولات استقبال می‌کنند را باید به دلیل پتانسیل تبلت‌های این چنینی برای جایگزین شدن با پی‌سی‌ها خواند.

براساس برآورد‌های IDC، اپل در سه ماهه‌ی منتهی به سال نوی میلادی بیش از ۲ میلیون دستگاه آیپد پرو به فروش رسانده در حالی که مایکروسافت نیز ۱.۶ میلیون دستگاه از سرفیس‌های خود را روانه‌ی بازار کرده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که اغلب سرفیس‌های به فروش رفته توسط مایکروسافت از سری پرو بوده است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده