مولکول‌های پیش‌سازه‌ی حیات در شهاب سنگ‌ها یافت شدند

پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
خب از امروز می‌توانید مطمئن باشید که موارد آلی دیگر تنها در روی زمین یافت نمی‌شوند! دانشمندان موفق شدند در شهاب سنگ‌ها هم مواد آلی را پیدا کنند. شهاب سنگی که پارسال در کالیفرنیا سقوط کرده بود و Sutter's Mill نام دارد محل پیدا شدن این مولکول‌ها بوده است. در ادامه جزییات این خبر را بخوانید.
تبلیغات

آبان ماه سال پیش محققانی از دو مرکز تحقیقاتی SETI و Ames با استفاده از بالن هوایی محل فرود 75 تکه از این شهاب سنگ را معلوم کردند.

نمونه‌هایی از این سنگ در دانشگاه آریزونا مورد بررسی قرار گرفت و با اعمال شرایط دشوار شبیه ساز دوران اولیه زمین آن‌ها توانستند مولکول‌هایی اکسیژن‌دار همچون ترکیبات پیچیده‌ای از پلی اتر و پلی استر آلکیلی را در این شهاب سنگ پیدا کنند.

در حقیقت مشخصه‌های زیستی این مولکول هاست که آن‌ها را متفاوت از سایر مولکول‌ها می‌کند (به حیات و پیدایش آن در بخش‌های دیگری از کائنات فکر کنید). چیزی که مشخص است این است که ترکیبات آلی در فضا نیز تقریبا مشابه با زمین است. همینطور از این شواهد می‌توان گفت زندگی زمینی ما نیز ممکن است به نوعی مدیون همین شهاب سنگ‌های سرگردان باشد. می‌شود از آن طرف هم به قضیه نگاه کرد، حیات می‌تواند هرجای دیگری از این جهان پهناور شکل گرفته باشد –یا به پایان رسیده باشد - و ما از آن بی خبر باشیم.

گویا شهاب سنگ‌ها تنها عامل مرگ و انقراض دایناسورها نبوده‌اند و حیات دایناسورها را هم در اختیار داشته‌اند.

به نظر شما حیات فرا زمینی وجود دارد؟یا ما تنها موجودات خوش شانسی بوده‌ایم که سیر حوادث به زندگیمان ختم شده است؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات