ناسا تصویر یک گیگاپیکسلی از سطح مریخ منتشر کرد

پنج‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۴
مطالعه 1 دقیقه
ناسا عکسی با رزولوشن 1.3 میلیارد پیکسل از سطح سیاره سرخ را منتشر کرده است. دانشمندان ناسا با استفاده از این عکس می‌توانند با دقت بیشتری به اکتشاف بر روی کره مریخ بپردازند.
تبلیغات

مریخ نورد کنجکاوی برای ضبط کردن عکسی با این کیفیت حدود 850 قطعه عکس را بوسیله سه دوربین متصل بر بازوی اصلی خود در بازه زمانی 5 اکتبر تا 16 نوامبر 2012 گرفته است. در عکس‌های ارسال شده به زمین، کنجکاوی بر روی یک منطقه پوشیده شده از شن و ماسه قرار دارد و آزمایشگاه سیار ناسا نیز در گوشه سمت چپ تصویر مشاهده می‌شود. ناسا با قرار دادن این عکس‌ها کنار یکدیگر توانسته یک عکس جامع و کلی با رزولوشن یک میلیارد پیکسل تهیه کند.

ناسا در داخل مریخ نورد کنجکاوی یک آزمایشگاه سیار قرارداده که دارای 10 ابزار تحقیقاتی ویژه برای کشف حیات در مریخ می‌باشد. این روبات با انجام آزمایشات پیچیده توسط همین آزمایشگاه سیار سعی دارد تا نشانه‌های حیات را بر روی این سیاره بیابد. چند وقت پیش هم تیمی متشکل از دانشمندان زیست شناسی ناسا با بررسی یک شهاب سنگ که احتمال می‌رود از سیاره مریخ جدا شده باشد به این نتیجه رسیده‌اند که میکروارگانیسم‌ها احتمالا در گذشته  بر روی سیاره سرخ زندگی می‌کرده‌اند و حتی شاید همین الان هم وجود داشته باشند.

ناسا این عکس 1.3 میلیارد پیکسلی را برای تحقیق بیشتر در مورد مریخ، از طریق این صفحه در اختیار دانشمندان سراسر جهان قرار داده است، اما اگر شما هم دوست دارید تا این تصویر را از نزدیک بررسی کنید، نسخه کوچک‌ شده آن به حجم 159 مگابایت در اینجا قرار داده شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات