آخرین عکس پرسویرنس از آرامگاه ابدی هلی‌کوپتر مریخی اینجنیوتی

جمعه ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۰
مطالعه 1 دقیقه
آخرین تصویر مریخ‌نورد پرسویرنس از هلی‌کوپتر اینجنیوتی
مریخ‌نورد پرسویرنس با ثبت آخرین عکس از هلی‌کوپتر اینجنیوتی که دیگر قادر به پرواز نیست، با همراه کوچک مریخی‌اش وداع کرد.
تبلیغات

مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا پس از توقف فعالیت اینجنیوتی، هم‌قطار مریخی کوچکش در اوایل ماه جاری، تصویری از آرامگاه ابدی آن گرفته است. اینجنیوتی، هلی‌کوپتر رباتیک کوچکی بود که در فروردین ۱۴۰۰، با برخاستن از روی سطح سیاره سرخ، به اولین هواگردی تبدیل شد که روی جهانی دیگر پرواز کنترل‌شده انجام می‌دهد.

ناسا هنگام انجام اولین پرواز اینجنیوتی در بیانیه‌ای گفت سیاره سرخ گرانشی بسیار کمتر (یک‌سوم زمین) و جوی بسیار رقیق با فقط یک درصد فشار در سطح در مقایسه با سیاره‌ی ما دارد؛ بدین معنی که مولکول‌های کمتر موجود در هوا، پرواز را برای اینجنیوتی بسیار دشوارتر می‌کنند.

اینجنیوتی نمونه‌ای آزمایشی محسوب می‌شد که فقط برای انجام پنج پرواز در مدت ۳۰ روز برنامه‌ریزی شده بود؛ اما درنهایت ۷۲ پرواز درطول بیش از هزار روز انجام داد. هلی‌کوپتر مریخی عملکردی چنان عالی داشت که ناسا تصمیم گرفت از آن برای به‌دست‌آوردن دید هوایی از مریخ و شناسایی نواحی جالب به‌منظور بررسی نزدیک به‌وسیله‌ی پرسویرنس استفاده کند.

متاسفانه اینجنیوتی در پرواز ۷۲ام خود فرود اضطراری داشت و ارتباطش با پرسویرنس را از دست داد. وقتی تماس دوباره برقرار شد، عکس‌های ارسالی به زمین نشان داد که پره‌ی هلی‌کوپتر به‌شدت آسیب دیده است و درنتیجه اینجنیوتی دیگر نمی‌تواند پرواز کند.

چهارم فوریه، مریخ‌نورد پرسویرنس از همراه مریخی‌اش در بالای تپه‌های شنی دهانه‌ی یزرو عکس گرفت و با آن وداع کرد. آرام بخواب رفیق مریخی کوچک!

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات