چین می‌گوید ماده معدنی جدیدی در ماه کشف کرده است

پنج‌شنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
دانشمندان چینی برای اولین‌بار مدعی شده‌اند ماده‌ی معدنی جدیدی در ماه کشف کرده‌اند. چین سومین کشور در دنیا است که ماده‌ی معدنی جدید در ماه پیدا می‌کند.
تبلیغات

براساس گزارش Interesting Engineering و به‌نقل از خبرگزاری دولتی شینهوا، چین می‌گوید ماده‌ی معدنی جدیدی در ماه پیدا کرده است. دانگ بائوتانگ، نایب‌رئیس سازمان انرژی اتمی چین، در کنفرانسی خبری اعلام کرد نام ماده‌ی معدنی جدید Changesite-(Y) است. بائوتانگ کشف ماده‌ی معدنی جدید را دستاورد بزرگ علمی برای چین در حوزه‌ی علوم فضایی به‌حساب می‌آورد. او می‌گوید کشف ماده‌ی معدنی Changesite-(Y) نتیجه‌ی همکاری بین حوزه‌ی هسته‌ای و هوافضا است.

Changesite-(Y) نوعی کانی فسفاتی در کریستال‌های ستونی محسوب می‌شود که در ذرات بازالت ماه یافت شده است. پژوهشگران مؤسسه‌ی تحقیقات زمین‌شناسی اورانیوم در پکن با بهره‌گیری از تکنیک‌های پیچیده ازجمله پراش اشعه‌ی ایکس، ۱۴۰ هزار نمونه از ذرات موجود بر ماه را بررسی کردند و موفق شدند یک ذره‌ی کریستالی را کشف و تجزیه‌و‌تحلیل و تفسیر کنند که شعاعی درحدود ۱۰ میکرون داشت.

کمیسیون CNMNC چین که عضوی از انجمن بین‌المللی کانی‌شناسی محسوب می‌شود، Changesite-(Y) را به‌عنوان ماده‌ی معدنی جدید طبقه‌بندی کرده است.

Changesite-(Y) ششمین ماده‌ی معدنی جدیدی است که انسان در ماه کشف می‌کند. به‌غیر از چین، دو کشور ایالات متحده و روسیه نیز پیش‌تر موفق شده بودند ماده‌ی معدنی در ماه کشف کنند.

مأموریت چانگ ای ۵ چین در سال ۲۰۲۰ برای اولین‌بار در بیش از ۴۰ سال اخیر نمونه‌هایی که وزنشان به حدودا ۱٬۷۳۱ گرم می‌رسید، از ماه به زمین برگرداند. پژوهشگران چند آژانس دولتی ازجمله آکادمی علوم چین و وزارت آموزش‌و‌پرورش و وزارت منابع طبیعی در مطالعه روی نمونه‌های گردآوری‌شده از ماه ایفای نقش کردند. اکتشافات دانشمندان چینی شامل اطلاعات فراوانی از نحوه‌ی شکل‌گیری و تکامل ماه است و به انسان برای بهره‌گیری از منابع این قمر کمک می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات