ماهواره TESS نخستین‌بار سیاره‌ای مشابه با زمین را در کمربند حیات پیدا کرد

ماهواره TESS نخستین‌بار سیاره‌ای مشابه با زمین را در کمربند حیات پیدا کرد

دانشمندان با استفاده از داده‌های ماهواره‌ی TESS، اولین سیاره‌ی مشابه زمین را کشف کردند که در محدوده‌ی قابل سکونت ستاره‌ی خود قرار دارد.

TESS (ماهواره‌ی نقشه‌بردار فراخورشیدی گذرا) در سال ۲۰۱۸ با هدف کشف سیاره‌های کوچک در اطراف نزدیک‌ترین همسایه‌های خورشید پرتاب شد. این ستاره‌ها به اندازه‌ی کافی درخشان هستند و می‌توان ویژگی‌های جرمی و جوی سیاره‌هایشان را بررسی کرد.

TESSدر اطراف یازده ستاره‌ی نزدیک موسوم به کوتوله‌های M، تاکنون هفده سیاره‌ی کوچک کشف کرده است. این ستاره‌ها نسبت به خورشید کوچک‌تر (کمتر از ۶۰ درصد از جرم خورشید) و سردتر (دمای سطح آن‌ها تقریبا ۳۶۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است) هستند. ستاره‌شناس‌ها در مجموعه‌ای از مقاله‌ها از سیاره‌ای موسوم به TOI-700d خبر دادند. این سیاره هم‌اندازه با زمین است و در محدوده‌ی قابل سکونت ستاره‌ی خود قرار دارد؛ به گفته‌ی پژوهشگرها، این سیاره احتمالا دارای اقلیم است.

ستاره‌شناسان مرکز اخترفیزیک، ژوزف رودریگز، لاورا کریدبرگ، کارن کالینز، ساموئل کوین، دیو لاتهام، راین کلوتیر، جنیفر وینترز، جیسون ایستمن و دیوید چاربونیو از اعضای تیم پژوهش TOD-700d، یکی از سه سیاره‌ی کوچک ستاره‌ی کوتوله‌ی M بودند (جرم این ستاره ۰/۴۱۵ جرم خورشیدی است)؛ این ستاره در فاصله‌ی ۱۰۲ سال نوری از زمین قرار دارد.

پژوهشگرها با تحلیل داده‌های TESS متوجه شدند سیاره‌ها تقریبا هم‌اندازه با زمین هستند و دوره‌ی مداری آن‌ها به ترتیب برابر با ۹/۹۸، ۱۶/۰۵ و ۳۷/۴۲ روز زمینی است. در منظومه‌ی شمسی، عطارد در مدت ۸۸ روز مدار خورشید را کامل می‌کند؛ این سیاره بسیار به خورشید نزدیک است و دمای سطح آن به بیش از ۴۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد؛ اما ستاره‌ی کوتوله‌ی M نسبت به خورشید سردتر است؛ به همین دلیل مدار سومین سیاره‌اش به شکل چشمگیری به آن نزدیک است و در محدوده‌ی قابل سکونت قرار دارد.

اگر سیاره‌ای در محدوده‌ی قابل سکونت ستاره‌اش قرار بگیرد، آب مایع روی سطح آن جریان پیدا می‌کند و احتمالا دارای جو خواهد بود. به این ترتیب سیاره‌ی TOI-700d به گزینه‌ای جذاب برای میزبانی حیات تبدیل می‌شود. کشف TESS هیجان‌انگیز اما مبهم بود: سیگنال‌ها ضعیف بودند و کشف TOI-700d در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. به دلیل اهمیت کشف سیاره‌ی نزدیک مشابه زمین در محدوده‌ی قابل سکونت، دانشمندان TESS از دوربین IRAC رصدخانه‌ی فضایی اسپیتزر برای تأیید کشف خود استفاده کردند. دوربین IRAC قبل از آنکه در فوریه‌ی ۲۰۲۰ غیرفعال شود، دقیق‌ترین دوربین مادون قرمز موجود در فضا بود.

تیم TESS سیاره‌ی TOI-700 را با IRAC در اکتبر ۲۰۱۹ و ژانویه‌ی ۲۰۲۰ رصد کرد و به داده‌های دقیقی درباره‌ی مدار سیاره، ویژگی‌های آن و شعاع آن دست یافت. طبق یافته‌ها، جرم این سیاره ۲/۱ برابر جرم زمین است. نتایج در مقایسه با دیگر ویژگی‌ها نشان می‌دهند این سیاره، سنگی و احتمالا دارای قفل جزر و مدی است. به بیان دیگر یک سمت سیاره به سوی ستاره قرار گرفته است. به گفته‌ی ستاره‌شناسان، اگر آب مایع روی سطح TOI-700d وجود داشته باشد، احتمال شکل‌گیری ابر در جو آن بالا است. پژوهشگرها از مدل‌های اقلیمی برای تخمین ویژگی‌های احتمالی و اندازه‌گیری‌ها استفاده کردند. دانشمندان با تلسکوپ‌های نسل آینده می‌توانند به‌صورت دقیق‌تر، همسایه‌های نزدیک را بررسی کنند.

منبع phys
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده