عزم هند برای بازگشت به ماه با چاندریان 3

عزم هند برای بازگشت به ماه با چاندریان 3

هند قصد دارد در تلاش بعدی خود برای فرود روی ماه با مأموریت چاندریان ۳، مجددا به تحقق رؤیای ازدست‌رفته‌اش برای تبدیل‌ به چهارمین کشور فاتح ماه دست بزند.

کی. سیوان، مدیر سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO)، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته در کنفرانسی خبری به‌طور رسمی اعلام کرد این کشور باردیگر برای فرود روی ماه تلاش خواهد کرد. این مأموریت که با عنوان چاندریان ۳ (Chandrayaan-3) انجام خواهد شد، همچون مأموریت پیشین متشکل از ماه‌نورد و سطح‌نشین ثابت خواهد بود.

نخستین تلاش هند برای فرود روی ماه در اواخر تابستان امسال با شکست مواجه شد. در این مأموریت، سطح‌نشین چاندریان ۲ پس از قطع ارتباط با گردانندگان مأموریت روی سطح ماه سقوط کرد. خبر چاندریان ۳ چندان غیرمنتظره محسوب نمی‌شود؛ زیرا رسانه‌های هندی پیش‌تر در نوامبر گزارش داده بودند ایسرو هم‌اکنون طراحی این مأموریت را آغاز کرده است و پرتاب آن نیز احتمالا در نوامبر سال جاری انجام خواهد شد.

سیوان با وجود تأیید چاندریان ۳ در کنفرانس خبری، تاریخ دقیق پرتاب آن را اعلام نکرد؛ اما فاش کرد هزینه‌ی برآوردشده برای این مأموریت ۶/۱۵ میلیارد روپیه (۹۱/۲ میلیون دلار) است. این میزان درمقایسه‌با هزینه‌ی چاندریان ۲ که ۹/۷ میلیارد روپیه (۱۳۶/۱ میلیون دلار) بود، به‌نحو درخورتوجه‌ای ارزان‌تر است.

K. Sivan

کی. سیوان در کنفرانس خبری اول ژانویه‌ی ۲۰۲۰

مأموریت چاندریان ۲ علاوه‌بر سطح‌نشین و ماه‌نورد، متشکل از مدارگرد نیز بود که هزینه‌ی بیشتر ساخت را توجیه می‌کند. به‌گفته‌ی مقام‌های ایسرو، چاندریان ۳ به مدارگرد نیاز ندارد؛ زیرا مدارگرد چاندریان ۲ در سلامت مناسب قرار دارد و انتظار می‌رود تا سال‌های آینده همچنان به فعالیت ادامه دهد.

براساس بیانیه‌ی مطبوعاتی ایسرو، سیوان در کنفرانس خبری هفته‌ی گذشته علاوه‌بر اعلام خبر ساخت چاندریان ۳، به موضوعات دیگری نیز اشاره کرد که یکی از آن‌ها گاگانیان (Gaganyaan)، برنامه‌ی پرواز فضایی انسانی هند است. به‌نقل از بیانیه‌ی یادشده، مدیر ایسرو گفت به پیشرفت خوبی در این مأموریت دست یافته‌اند. او درادامه افزود برای نخستین پرواز گاگانیان به مدار زمین، چهار فضانورد انتخاب شده‌اند؛ با‌این‌حال، سیوان به اسامی این افراد یا تاریخ دقیق پرتاب آن‌ها اشاره‌ای نکرد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در اوت ۲۰۱۸ گفت این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ و در هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد استقلال هند از پادشاهی بریتانیا، دستاورد پرتاب فضانورد را رقم بزند.

منبع space
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده