ابراز تمایل ایلان ماسک برای سفر خود به مریخ

ابراز تمایل ایلان ماسک برای سفر خود به مریخ

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت SpaceX، در مصاحبه‌‌ای اعلام کرد که به‌‌احتمال ۷۰ درصد، شخصاً در سفر به سیاره‌‌ی مریخ شرکت خواهد کرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌‌ایکس در اظهاراتی تازه، اعلام کرده است که شخصاً به مریخ سفر خواهد کرد. ماسک ۴۷ ساله، در مصاحبه‌‌ای با تلویزیون HBO گفت بر این باور است که سفر اکتشافی به مریخ، چیزی بیشتر از یک رویای تجملی در ذهن ثروتمندانی است که به سفرهای فضایی به‌‌مثابه یک راه خروج اضطراری نگاه می‌‌کنند. او افزود:

احتمال مرگ در مریخ بسیار بیشتر از زمین است. این شرایط سخت خواهد بود. مسلماً وقتی در یک اتاقک حلبی در عمق فضا باشید، شانس مرگ شما بالا خواهد بود.

ما فکر می‌کنیم که امکان بازگشت از این سفر وجود دارد؛ اما چندان مطمئن نیستیم. با این شرایط، آیا هنوز هم فکر می‌‌کنید که این سفر، یک راه خروج اضطراری برای ثروتمندان است؟

mars

ماسک می‌‌گوید با اینکه پرواز به مریخ دشوار است؛ فرود روی سیاره‌‌ی سرخ احتمالاً با چالش‌‌های بیشتری همراه خواهد بود. او می‌‌گوید:

 ممکن است بتوانید با موفقیت فرود آیید که در این صورت نیز باید بی‌‌وقفه کار کنید تا بتوانید پایگاه را [در سیاره] مستقر کنید. بنابراین زمان زیادی برای استراحت وجود ندارد و حتی پس از اینکه توانستید از عهده‌‌ی تمام این امور برآیید، باز هم محیط سیاره بسیار خشن است؛ بنابراین شانس مردن در آنجا زیاد است.

با این حال ماسک می‌گوید که پیشرفت‌ فناوری ممکن است شرایط پرواز به مریخ را در عرض هفت سال فراهم کند؛ قیمت بلیت این سفر نیز حدود دویست هزار دلار خواهد بود. علی‌رغم تمامی مخاطرات چنین سفری، ماسک تاکید می‌‌کند که برای رفتن، تردیدی به خود راه نخواهد داد. او ادامه می‌دهد:

مردم زیادی هستند که از قله‌‌ها صعود می‌‌کنند. همواره نیز مردمی هستند که در راه صعود از اورست، جان خود را از دست می‌‌دهند. آن‌ها این کار را انجام می‌‌دهند چراکه از چالش آن لذت می‌‌برند.

ماسک اغلب از کلونی‌‌سازی مریخ توسط شرکت خود، اسپیس‌‌ایکس، سخن گفته است و نگرانی خود در را درمورد لزوم وجود یک طرح پشتیبان بالقوه برای بشریت ابراز کرده است تا چنانچه زمین نهایتاً به محلی غیرقابل‌سکونت تبدیل شد، بتوان از این طرح بهره برد.

دیو موشر، از اعضای بخش تجاری شرکت، یک جدول زمانی فرضی را درمورد نحوه‌‌ی سفر اکتشافی مریخ ارائه کرده است.

بیش از یک دهه است که اسپیس‌‌ایکس در حال توسعه‌‌ی سامانه‌‌های فضایی چشمگیری بوده است: فالکون ۱، اولین راکت درون مداری؛ گرس‌‌هوپر، یک راکت آزمایشی کوچک باقابلیت فرود؛  فالکون ۹،یک حامل پرتاب درون مداری باقابلیت استفاده‌‌ی مجدد؛ دراگون، یک سفینه‌‌ی فضایی برای ارسال محموله‌‌ (و به‌‌زودی اعزام فضانوردان ناسا) و فالکون هوی، یک حامل پرتاب باقابلیت حمل بسیار سنگین

هفته‌‌ی گذشته، واشنگتن‌پست در گزارشی اعلام کرد که ناسا بررسی ایمنی تجهیزات اسپیس‌‌ایکس و بوئینگ را آغاز خواهد کرد؛ ناسا با این دو شرکت برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی قرارداد بسته است.

این اقدام به‌‌دنبال حضور جنجال‌‌آمیز ماسک در برنامه‌‌ی جو روگان در ماه سپتامبر انجام گرفته است؛ برنامه‌‌ای که به‌‌خاطر پخش تصاویر ماسک در حال مصرف ماری‌‌جوانا و نوشیدن ویسکی سروصدای زیادی به پا کرد.

منبع sciencealert
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده