آیا بیگانگان وجود ندارند یا ما در جستجوی آنها نبوده‌ایم؟

دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
شواهد جدید نشان می‌‌دهد که جستجوهای ۴۰ ساله برای یافتن موجودات بیگانه، به‌‌شدت ناقص بوده است.

موجودات فضایی کجا هستند؟

 برای دهه‌ها، انسان‌ها به دنبال سیگنال‌های بیگانه می‌گردند، با این‌ حال آسمان بالای سرمان همچنان ساکت است. اما پژوهش‌‌های جدید حاکی از آن است که این جستجوی پژوهشگران تاکنون چندان جامع نبوده است. اگر کل فضای قابل‌‌جستجو را معادل با همه‌‌ی آب‌‌های موجود در اقیانوس‌ها در نظر بگیریم؛ ما تاکنون فضایی به‌‌اندازه‌‌ی یک جکوزی را جستجو کرده‌‌ایم.

در بسیاری از فیلم‌ها، کهکشان مملو از موجوداتی هوشمند به تصویر کشیده می‌‌شود که با سفینه‌‌های خود در حال پرسه‌‌زنی هستند و نشانه‌‌های واضحی از وجود خود را به همگان نشان می‌‌دهند. در حقیقت، برنامه‌هایی مانند جستجوی هوش فرازمینی (SETI)، هیچ اطلاعات قابل‌توجهی را در مورد وجود گونه‌های دیگر مخابره نکرده است. برای اولین بار، فیزیکدان و نویسنده‌‌ی داستان‌‌های علمی‌تخیلی، دیوید برین در یک مقاله کلاسیک منتشرشده در فصل‌‌نامه‌‌ی انجمن ستاره‌شناسی، این عدم برقراری تماس را به‌‌عنوان «سکوت بزرگ» تفسیر کرد.

شوبهام کانودیا، دانشجوی فارغ‌التحصیل ستاره‌شناسی در دانشگاه ایالت پن و یکی از نویسندگان مقاله جدید در مجله arXiv می‌گوید:

پژوهشگران، استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی را برای انجام چنین پژوهش‌‌هایی نیازی واضح قلمداد می‌‌کنند؛ زیرا امواج رادیویی به‌‌راحتی می‌‌توانند از میان غبار بین‌‌ستاره‌ای عبور کنند و در نواحی خاصی از طیف رادیویی، تداخل پس‌زمینه به حداقل می‌رسد.

در مقاله‌‌ای منتشر‌‌شده در پایگاه اینترنتی تحقیقات این مرکز آمده است:

اما واقعا چه مقدار از آسمان برای یافتن این سیگنال‌های رادیویی کاوش شده است؟ کاندویا به‌‌همراه همکارانش، یک چارچوب ریاضی دقیق برای تجزیه‌وتحلیل تحقیقات پیشین SETI ایجاد کرد. پژوهشگران ۸ معیار مجزا را زیر نظر گرفتند، از جمله مقدار فضایی که تلسکوپ جستجو می‌کرد، حساسیت جستجوی رصدخانه و قدرت سیگنال مورد انتظار. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که از کل فضای جستجوی ممکن که در آن یک سیگنال ممکن است پنهان شده باشد، جستجوهای قبلی تنها حدود ۱۸-۱۰ * ۵/۸ یا به عبارتی یک میلیارد میلیاردم از فضای موجود را جستجو کرده‌اند؛ این تنها بخش بسیار اندکی از گستره‌‌ی وسیع پهنای باند بالقوه‌‌ای است که دانشمندان می‌توانند در آن به جستجو بپردازند.

نویسندگان مقاله می‌‌گویند:

کانودیا می‌‌گوید هنوز جا برای توسعه‌‌ی بیشتر این آزمایش‌ها وجود دارد؛ چراکه امروزه پژوهش‌‌های مرکز، چیزی فراتر از طول‌موج‌های رادیویی را پوشش می‌‌دهد. پژوهش‌‌های تازه‌‌تر، سیگنال‌های موجود در باندهای نوری را نیز مورد کاوش قرار می‌دهد؛ زیرا موجودات فضایی هوشمند ممکن است پالس‌های لیزری قوی را به درون جهان شلیک کنند؛ چه به‌عنوان سیگنال‌ و چه به‌‌عنوان روشی برای هدایت سفینه‌‌های فضایی که با بادبان‌های خورشیدی کار می‌کنند. کانودیا و همکارانش امیدوارند که در نهایت بتوانند میزان کاوش نوری را که در مرکز انجام می‌‌شود، تعیین کنند.

کانودیا افزود:

جیل تارتر، ستاره‌شناس و مدیر سابق مرکز تحقیقات SETI (که او نیز در گذشته چنین پژوهش مشابهی را انجام داده است)، می‌‌گوید که نتایج دلگرم‌کننده هستند. نتایج پژوهش‌‌های وی حاکی از آن بود که کل جستجوی انجام‌شده در این مرکز به‌‌مانند این است که به یک لیوان آب در مقابل دریا نگاه کنیم و نتیجه بگیریم که هیچ ماهی در اقیانوس وجود ندارد.

وی افزود:

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود