آیا منتظر عظیم‌ترین انفجار بعد از بیگ بنگ باشیم؟

آیا منتظر عظیم‌ترین انفجار بعد از بیگ بنگ باشیم؟

مرگ ستاره‎های دوتایی همواره یکی از هیجان انگیز‎ترین رویدادهای نجومی است. در طول چند روز گذشته دانشمندان، ستاره‎ی دوتایی خاصی را رصد کردند که به پایان عمر خود نزدیک می‎شود، با زومیت همراه باشید تا به نحوه‎ی مرگ ستاره‎های دوتایی بپردازیم.

به‌تازگی منجمان جنوب اروپا به وسیله‎ی تلسکوپ عظیمی توانستند ستاره‎‌ی دوتایی که در حال ترکیب شدن با یکدیگر بود را رصد کنند.

تا به حال ستاره‎های دوتایی مختلفی توسط رصدگران آسمان دیده شده، اما هیچگاه ترکیب دوستاره با اندازه‎ی یکسان رصد نشده بود، این فرایند به معنی پایان عمر ستاره‎ها و از بین رفتن آن‎ها است. این ستاره‎ی دوتایی که در فاصله ۱۶۰,۰۰۰ سال نوری  و  با  نام  VFTS 352 در سحابی رتیل رصد شده، به‌زودی از بین خواهند رفت.

مرگ ستاره‎های دوتایی که یکی از ناشناخته‎ترین وقایع نجومی است از دید دانشمندان به ۲ شکل به وقوع می‎پیوندد:

در حالت اول ستاره‎ها به علت گرانش ایجاد شده توسط جرم بسیار عظیمشان به‌شدت به دور یکدیگر می‎چرخند تا جایی که به هم برخورد کنند، نیروی حاصل از این برخورد، بزرگ‌ترین انفجاری است که از زمان بیگ بنگ تاکنون اتفاق افتاده است.

در حالت دوم که برای VFTS 352 رخ خواهد داد، دو ستاره با یکدیگر برخورد نمی‎کنند بلکه هرکدام به‌صورت جداگانه فرو می‌پاشند، در این حالت هرکدام از ستاره‎ها بعد از انفجار ابرنو اختری تبدیل به سیاه چاله می‎شوند و دو سیاه چاله در کنار یکدیگر ایجاد خواهد شد.

دو حالت بالا هنگامی اتفاق می‎افتد که دوستاره از لحاظ جرم و اندازه به‌صورت تقریبی یکسان باشند، اما در حالتی که دو ستاره هم اندازه نباشند یکی از ستاره‎ها شروع به بلعیدن دیگری می‎کند که به آن "ستاره خون آشام" می‎گویند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده