تصاویر جدید از پلوتون خبر از چرخه آب و هوایی عجیبی می‌دهند

یک‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۴
مطالعه 2 دقیقه
از هر زاویه‌ای که بنگریم پلوتون و زمین شباهت چندانی ندارند. یکی سیاره است و دیگری نیست (حداقل با تعریف مرسوم)، یکی قرمز است و دیگری آبی. حال تصاویر جدید نشان می دهند که چرخه‌ی آب و هوا در پلوتون نیز عجیب و غیرعادی است.

پلوتون و زمین شباهت چندانی ندارند. یکی کره ای یخی است و دیگری بیشترش را آب فرا گرفته است، یکی قرمز است و دیگری آبی. اما عکس‌های سیاه و سفید، بسیاری از این تفاوت‌ها را می‌پوشانند. در آخرین سری از عکس های دریافتی از فضاپیمای افق‌های نو، پلوتون همچون زمین خودمان به نظر می آید.

البته فریب عکس‌ها را نخورید. کوه‌هایی که در عکس بالا دیده می‌شوند مانند کوهستان‌های خودمان سنگی نیستند. آن‌ها از یخ جامد تشکیل شده‌اند. این سیاره به سختی می‌تواند جو نازک و مه‌آلودش را به خود نگاه دارد. نظرتان در مورد یخچال‌های طبیعی صافی که در عکس می‌بینید چیست؟ آن‌ها به جای آب از نیتروژن تشکیل شده‌اند.

از طرف دیگر، آخرین عکس‌های دریافتی مدارکی در اختیار ما گذاشته‌اند مبنی بر این که زمین و پلوتون شباهت‌های جالبی دارند، مانند: تغییرات سیستم آب و هوایی به صورت روزانه و چیزی شبیه به چرخه آب، تنها با این تفاوت که چرخه آب و هوایی پلوتون احتمالا با محوریت نیتروژن رخ می‌دهد.

تصاویر نمای نزدیک نشان می‌دهند در منطقه اسپاتنیک پلانوم، جریانات کوه‌های یخی الگوهایی را در دل دشت‌های یخی ایجاد کرده‌اند.

این پدیده‌ها احتمالا به دلیل تبخیر یخ از سطح اسپاتنیک پلانوم باشد، سپس این بخارات در کوه‌های ناحیه شرقی متراکم شده‌اند و دوباره به سمت دشت‌ها جریان یافته‌اند.

آلن هاوارد از تیم افق‌های نو در کنفرانسی خبری این گونه اظهار نظر کرده است:

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود