ناسا یک حفره‌ بزرگ در حال رشد روی سطح خورشید شناسایی کرده است

ناسا یک حفره‌ بزرگ در حال رشد روی سطح خورشید شناسایی کرده است

اخیرا یک لکه‌ی بزرگ و سیاه حفره‌مانند روی خورشید رویت شده است. حفره‌ی هاله‌ای شناسایی شده بخش نسبتا قابل توجهی از خورشید را در بر گرفته و در نگاه نخست شاید اندکی ترسناک به نظر برسد. برای بررسی بیشتر این پدیده با زومیت باشید.

یک فضاپیمای متعلق به ناسا به تازگی یک حفره‌ی عظیم خزنده روی سطح خورشید کشف کرده است. این حفره همانند برخی از مشخصات مطرح شده در فیلم‌هایی با سوژه‌های پایان دنیا به نظر می‌رسد. به عبارتی ممکن است تصور شود که این چاله به منزله‌ی یک عامل مهلک برای سیاره‌ی ما و حیات ما عمل خواهد کرد و در آینده با گسترش خود روی خورشید، به تدریج این ستاره را در بر گرفته و سیاره‌ی ما را نیز به یک سیاره‌ی سرد و تاریک و مرده بدل خواهد ساخت.

اما واقعیت این است که حفره‌ی یافت شده را نمی‌توان به عنوان یک زنگ هشدار برای خورشید و منظومه‌ی شمسی تلقی کرد. این نوع حفره‌ها را با نام حفره‌ی هاله‌ای می‌شناسند، در واقع آنها یک پدیده‌ی نجومی هستند که در هاله‌ی خورشید که همانند اتمسفر در سیارات است در برخی مقاطع زمانی ظاهر می‌شوند.

 بر پایه‌ی اعلام ناسا، این حفره‌های لکه‌ای، نشان‌دهنده‌ی مناطقی با چگالی کم هستند که در آنها، میدان مغناطیسی خورشید آزادانه به سوی فضای بین سیاره‌ای باز شده و اجازه می‌دهد تا مواد داغ از این هاله به سرعت به بیرون پرتاب شوند. به این دلیل، مناطق یاد شده، پلاسمای بسیار سردتری را در قیاس با پلاسمای داغ‌تر و درخشان‌تر مناطق اطراف خود دارند و همین امر باعث می‌شود تا آنها به صورت تاریک و حفره‌مانند به نظر آیند. در بخشی از گزارش ناسا می‌خوانیم:

حفره‌های هاله‌ای در واقع به عنوان منبع بادهایی با سرعت‌های زیاد متشکل از ذرات خورشیدی است که گاهی اوقات با سرعت‌هایی به میزان سه برابر بادهای آرام در سایر مناطق از سمت خورشید به بیرون جریان می‌یابند. آنها می‌توانند در هر نقطه‌ای و در هر مقطعی از هفته‌ یا ماه در یک زمان خاص ظاهر شوند و تا میزان یک چهارم از سطح خورشید را نیز در بر گیرند.

گزارش مرتبط ناسا را به صورت کامل می‌توانید از سایت این آژانس بخوانید.

 حتی اگر یک حفره‌ی هاله‌ای روی خورشید را نشانه‌ای برای پایان دنیا نیز به شمار نیاوریم، اما باید اشاره کنیم که این حفره‌ها می‌توانند منجر به وقوع برخی از مسایل ناخوشایند روی کره‌ی زمین شوند. به گزارش پایگاه هافینگتون پست: 

بادهای خورشیدی منتشر شده از این چاله‌ها می‌تواند به توفان‌های خورشیدی بیانجامند و این توفان‌ها نیز ممکن است سیستم‌های ماهواره‌ای و رادیویی را مختل کنند.

منبع sciencealert
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده