چت‌جی‌پی‌تی صنعت آموزش را متحول می‌کند؛ سهام دولینگو ۲۶ درصد سقوط کرد

پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
پرنده‌ی سبز کارتونی دولینگو در حال گریه
سهام دولینگو افت شدیدی را تجربه کرد؛ اما تحلیلگران بازار بورس به رشد این اپلیکیشن خوش‌بین هستند.
تبلیغات

ارزش سهام دولینگو، برترین اپلیکیشن یادگیری جهان، باوجود رکوردشکنی و سودآوری استثنائی در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۴ دچار افت غیرمنتظره‌ای شده است. تنها در تاریخ ۱۳ می (۲۴ اردیبهشت)، سهام دولینگو حدود ۳٫۸ درصد کاهش یافت و ارزش آن به ۱۸۰٫۹۹ دلار رسید.

سهام دولینگو در تاریخ ۱۰ می (۲۱ اردیبهشت) حدود ۶٫۲۱ درصد و در ۹ می (۲۰ اردیبهشت) حدود ۱۸٫۰۱ درصد کاهش پیدا کرد. سهام دولینگو در بازار بورس مجموعاً حدود ۲۶٫۵ درصد سقوط کرد و این اتفاق تنها دو روز قبل از اعلام گزارش سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۴ افتاد.

سهام دولینگو در ۶ می (۱۷ اردیبهشت) به بالاترین ارزش خود در ۵۲ هفته‌ی اخیر یعنی ۲۵۱٫۳۰ دلار رسیده بود. از ۱ ژانویه تا ۶ می (۱۱ دی ۱۴۰۲ تا ۱۷ اردیبهشت) وضعیت سهام دولینگو در بهترین حالت خود ۱۷٫۲۳ درصد رشد را تجربه کرده بود؛ اما بعد از آن دچار افت شدید شد.

یکی از علل اصلی پایین‌آمدن ارزش سهام دولینگو، کاهش کاربران روزانه‌ی فعال این اپلیکیشن و بالارفتن هزینه‌ی اشتراک است. دولینگو علت افزایش ۵۴ درصدی هزینه‌ی اشتراک‌های پولی خود را سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۳ عنوان می‌کند.

در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۴ تعداد کاربران روزانه‌ی فعال دولینگو به ۳۱٫۴ میلیون نفر رسید که نسبت‌به سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۳ حدود ۵۴ درصد افزایش داشت. کاربران ماهانه‌ی فعال این اپلیکیشن یادگیری در سال ۲۰۲۴ به ۹۷٫۶ میلیون نفر رسید که نسبت‌به سال قبل ۳۵ درصد بیشتر بود.

نرخ رشد کاربران جدید دولینگو از سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۲ کند شده و رشد کاربران اشتراک پولی نیز به‌طور متوالی کاهش یافته است. تعداد کاربران اشتراک پولی دولینگو در پایان سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۴ به ۷٫۴ میلیون نفر رسید.

لوئیس فون آن، مدیرعامل دولینگو، اعلام کرد که تعداد کاربران روزانه‌ی فعال این شرکت به‌مدت حدود ۱۰ فصل رشد سریعی داشت و انتظار می‌رفت که زمانی متوقف شود. دولینگو باتوجه به اینکه می‌خواهد از هوش مصنوعی GPT-4 بهره ببرد، به رشد خود امیدوار است.

دولینگو سال گذشته دولینگو مکس را معرفی کرد که تجربه‌ی یادگیری با هوش مصنوعی GPT-4 شرکت OpenAI را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دولینگو مکس، یکی از اشتراک‌های پولی دولینگو، دو قابلیت جدید My Answer و Roleplay را برای زبان‌آموزان ایجاد کرده است. تحلیلگران بازار سهام معتقدند که دولینگو به ارزش سهام ۲۷۵ دلار خواهد رسید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات