قابلیت رهگیری چشم برای آیفون و آیپد رونمایی شد

پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۴
مطالعه 3 دقیقه
رابط کاربری ios 15 آیفون ۱۳ پرو مکس
اپل به‌مناسبت روز جهانی افراد توان‌یاب، از قابلیت‌های ویژه‌ای برای استفاده‌ی راحت‌تر از آیفون و آیپد رونمایی کرد.
تبلیغات

در آستانه‌ی روز جهانی معلولین، اپل تعدادی قابلیت جدید برای استفاده‌ی راحت‌تر این افراد از آیفون و آیپد رونمایی کرد. قابلیت رهگیری چشم از دوربین جلو در آیفون یا آیپدهایی که از تراشه‌ی A12 یا جدیدتر استفاده می‌کنند، برای جابه‌جایی در نرم‌افزارها بهره می‌گیرد.

با فعال‌کردن قابلیت رهگیری چشم، افراد می‌توانند با نگاه به نمایشگر گوشی یا تبلت در میان اپلیکیشن‌ها و منوها حرکت کنند. کاربران برای انتخاب یک آیتم کافی است تا برای مدتی کوتاه به آن خیره شوند.

کالیبراسیون قابلیت رهگیری چشم هنگام راه‌اندازی چند ثانیه طول می‌کشد. این ویژگی از هوش مصنوعی برای درک نگاه کاربر بهره می‌برد و با تمام اپلیکیشن‌ها سازگار است.

دختر معلول درحال کار با آیپد
Apple

اپل قابلیت‌های کنترل صوتی را برای معلولین بهبود داده است. هوش مصنوعی برای هر کاربر، میانبرهای صوتی شخصی‌سازی‌شده‌ای تهیه می‌کند. می‌توان برای انجام هر وظیفه یک کلمه یا حرف خاص تعیین کرد. سیری این عبارات را متوجه می‌شود و با شنیدن آن، دستور مورد نظر کاربر را اجرا می‌کند.

یکی دیگر از پیشرفت‌هایی که در تعاملات صوتی وجود دارد، قابلیت Listen for Atypical Speech است. آیفون‌ها و آیپدها از فناوری یادگیری ماشین برای تشخیص الگوهای گفتار و سفارشی‌سازی تشخیص صدا بر اساس روش منحصربه‌فرد هر کاربر برای صداگذاری استفاده می‌کنند.

اپل سیستم بازخورد لرزشی را برای افرادی که ناشنوا یا کم‌شنوا هستند، وارد پلیرهای موسیقی آیفون ازجمله نرم‌افزار اپل موزیک می‌کند. قابلیت جدید به‌هنگام فعال‌بودن باعث می‌شود که آیفون بازخورد لرزشی سازگار با موسیقی ارائه دهد تا کاربر، موسیقی را درک کند. قابلیت بازخورد لرزشی موسیقی در قالب API ارائه می‌شود تا توسعه‌دهندگان بتوانند آن را وارد اپلیکیشن‌های خود کنند.

اپل می‌خواهد کارپلی را با به‌روزرسانی جدید و بهبود قابلیت‌های کنترل صوتی و افزودن فیلترهای رنگی برای افراد کم‌توان، کاربردی‌تر کند. این فیلترها مشاهده‌ی منو یا هشدارها را برای افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند آسان‌تر می‌کند. کارپلی به‌زودی به فونت پررنگ‌تر و بزرگ‌تر مجهز می‌شود.

قابلیت Motion Sickness اپل
Apple

برای افرادی که به بیماری حرکت مبتلا هستند، قابلیت Vehicle Motion Cues در نظر گرفته شده است. از آن‌جایی که بیماری حرکت بر اساس یک تضاد حسی از نگاه کردن به محتوای ثابت هنگام حضور در یک وسیله‌ی نقلیه‌ی در حال حرکت به‌وجود می‌آید، ویژگی جدید به منظور تراز‌کردن بهتر حواس متضاد به‌کمک نقاط روی صفحه‌نمایش کار می‌کند.

Vehicle Motion Cues وقتی فعال باشد، نقاط چهار گوشه‌ی صفحه‌نمایش آيفون یا آیپد را می‌پوشاند و در پاسخ به حرکتی که تشخیص می‌دهد تکان می‌خورد. اگر خودرو به جلو حرکت کند یا شتاب بگیرد، نقاط به سمت عقب می‌چرخند که گویا در واکنش به افزایش سرعت در آن جهت هستند.

قابلیت Live Captions در visionOS، حالت Reader جدید در اپلیکیشن Magnifier، پشتیبانی از خط بریل چند خطی و ترک‌پد مجازی برای کسانی که از Assistive Touch استفاده می‌کنند از دیگر قابلیت‌های جدید نرم‌افزاری اپل برای افراد توان‌یاب است. هنوز مشخص نیست که این به‌روزرسانی‌ها چه زمانی منتشر می‌شوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات