خالق پاورپوینت به‌علت ابتلا به سرطان ریه از دنیا رفت

شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
دنیس آستین خالق پاورپوینت پیرمرد در داخل باغ
یکی از خالقان نرم‌افزار پاورپوینت به‌علت ابتلا به سرطان ریه در ۷۶ سالگی درگذشت.
تبلیغات

دنیس آستین، یکی از خالقان پاورپوینت، در خانه‌اش در کالیفرنیا درگذشت. مرگ آستین به اول سپتامبر (دهم شهریور) برمی‌گردد؛ اما خبر درگذشت او تاکنون رسانه‌ای نشده بود. مایکل آستین، پسر دنیس آستین، می‌گوید سرطان ریه‌ی او به مغزش متاستاز کرده بود. دنیس در زمان مرگ ۷۶ سال داشت.

بر‌اساس گزارش واشینگتن‌ پست، دنیس آستین در چندین دانشگاه ازجمله MIT و UC Santa Barbara مدرک مهندسی گرفت و در‌نهایت سراغ حوزه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار رفت. او به شرکت فورثات پیوست و در توسعه‌ی پاورپوینت نقش داشت.

شرکت فورثات نرم‌افزار پاورپوینت را در سال ۱۹۸۷ منتشر کرد و چند ماه بعد، به مالکیت مایکروسافت درآمد. آستین از سال ۱۹۸۵ تا دوران بازنشستگی (سال ۱۹۹۶) به‌عنوان توسعه‌دهنده‌ی اصلی پاورپوینت شناخته می‌شد.

مایکل گسکینز، دیگر خالق پاورپوینت، در کتابش گفته است که حداقل نیمی از ایده‌های اصلی پاورپوینت را آستین مطرح کرده است. او در بخشی از کتابش نوشته است: «اگر آستین پاورپوینت را طراحی نمی‌کرد، هیچ‌کس هرگز چیزی از آن نمی‌شنید.»

پاورپوینت که در ۳۶ سال اخیر به محبوب‌ترین نرم‌افزار حوزه‌ی ارائه‌ی کنفرانس تبدیل شده است، مخالفانی سرسخت دارد. جف بیزوس، بنیان‌گذار آمازون، چند سال پیش گفته بود که شرکتش استفاده از پاورپوینت را غیرقانونی کرده و این کار احتمالاً هوشمندانه‌ترین کاری است که در آمازون انجام شده است. همچنین استیو جابز، مدیرعامل سابق اپل، گفته بود: «کسانی که می‌دانند چه می‌گویند، به پاورپوینت نیاز ندارند.»

۲۰ سال قبل بسیاری از کاربران فکر می‌کردند که پاورپوینت ذهن‌ها را فرسوده و ارتباطات را ضعیف و زمان را تلف می‌کند؛ اما پاورپوینت حتی در آن دوران هم طرفداران خودش را داشت. پاورپوینت ۳۶ سال پس از تولد همچنان یکی از نرم‌افزارهای اصلی‌ خانواده‌ی مایکروسافت آفیس است. مایکروسافت اخیراً هوش مصنوعی را نیز به پاورپوینت اضافه کرده است تا کاربردهای این نرم‌افزار افزایش یابد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات