ادعای منابع آگاه: اپل بخشی از درآمد نسخه iOS گوگل کروم را به خود اختصاص می‌دهد

شنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
مطالعه 1 دقیقه
صفحه نمایش آیفون ۱۳ پرو مکس
منابع آگاه می‌گویند اپل بخشی از درآمدی را که گوگل از نسخه‌ی iOS مرورگر کروم کسب می‌کند، به خود اختصاص می‌دهد.
تبلیغات

نشریه‌ی رجیستر در گزارشی اختصاصی می‌نویسد گوگل بخشی از درآمد موتور جست‌و‌جویش در نسخه‌ی iOS گوگل کروم را به اپل می‌دهد. احتمالا این همان عاملی است که باعث شده اپل موتور جست‌و‌جوی اختصاصی برای رقابت با گوگل معرفی نکند و به حدی سافاری را توسعه ندهد که رقیبی جدی‌تر برای مرورگر کروم باشد.

این نخستین باری نیست که منابع آگاه به قرارداد تجاری بین اپل و گوگل اشاره می‌کنند. بلومبرگ در سال ۲۰۲۰ ادعا کرده بود «اپل بخشی از درآمد حاصل از جست‌و‌جوهایی را که از طریق شماری از اپلیکیشن‌های اختصاصی گوگل نظیر کروم انجام می‌شوند، به خود اختصاص می‌دهد.»

واحد تجاری Apple Services که شامل خدمات نرم‌افزاری می‌شود، یکی از پول‌سازترین کسب‌و‌کارهای اپل است و در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی تجربه کرده. ظاهرا اپل پولی را که از گوگل دریافت می‌کند، به‌عنوان بخشی از درآمد واحد Apple Services به‌حساب می‌آورد. به موجب قرارداد، اپل در ازای دریافت پول از گوگل، موتور جست‌و‌جوی این‌ شرکت را به موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض آیفون، آیپد و مک تبدیل می‌کند.

پیش‌تر تصور می‌کردیم قرارداد اپل و گوگل صرفا روی موتور جست‌و‌جو متمرکز است، با این‌حال اینفورمیشن به‌نقل از منابع آگاه می‌گوید اپل از نسخه‌ی iOS اپلیکیشن کروم نیز درآمد دارد. مشخص نیست که گوگل سالانه چقدر پول به اپل می‌دهد.

نشریه‌ی اینفورمیشن می‌گوید سازمان رقابت و بازارها در بریتانیا مشغول نظارت روی قرارداد بین اپل و گوگل است. سال ۲۰۲۱ شکایتی در کالیفرنیا با محوریت این قرارداد ثبت شد که ادعا می‌کرد سیاست تجاری گوگل در قبال اپل باعث شده است تولیدکننده‌ی آیفون تمایلی به رقابت در حوزه‌ی موتور جست‌و‌جو نداشته باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات