لایحه داکوتای شمالی با هدف کنترل فعالیت‌های اپ استور شکست خورد

 لایحه داکوتای شمالی با هدف کنترل فعالیت‌های اپ استور شکست خورد

لایحه‌ی SB 2333 داکوتای شمالی با ۱۱ رأی موافق و ۳۶ رأی مخالف رسما شکست خورد. این لایحه برای اصلاح درخورتوجه سیاست‌های اپل در‌قبال اپ استور و سیستم پرداخت آن تلاش می‌کرد.

مدتی پیش، لایحه‌ای در داکوتای شمالی پیشنهاد شد که درصورت تبدیل به قانون، نحوه‌ی مدیریت فروشگاه‌های آنلاین اپلیکیشن‌محور اپ استور اپل (Apple App Store) و پلی استور گوگل (Google Play Store) را به‌طور چشمگیری متحول می‌کرد. خبرگزاری ورج در گزارشی می‌نویسد این لایحه در کسب تعداد کافی آراء شکست خورده است. به‌گفته‌ی کارلا رز هنسون، از اعضای مجلس نمایندگان داکوتای شمالی، در رأی‌گیری مربوط ‌به این لایحه ۱۱ رأی موافق و ۳۶ رأی مخالف به آن داده شده است.

لایحه‌ی مذکور با نام SB 2333 شناخته می‌شد و هفته‌ی گذشته پس از رسانه‌ای‌شدن، بسیار بحث‌برانگیز شد. در آن زمان، جلسه‌ی استماعی که در مجلس نمایندگان داکوتای شمالی برگزار شد، توجه وکلای شرکتی و متخصصان و حتی منتقدان اپل را جلب کرد. تحلیلگران بررسی ماجرا را شروع و عواقب ناشی از تأیید‌شدن لایحه‌ی SB 2333 را واکاوی کردند. 

لایحه‌ی داکوتای شمالی درصورت تصویب باعث می‌شد شرکت‌هایی که در زمینه‌ی توزیع نرم‌افزار فعالیت و سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار درآمد از این طریق کسب می‌کنند، نتوانند توسعه‌دهنده را ‌به استفاده از پلتفرم خود مجبور کنند. همچنین، این لایحه می‌گفت توسعه‌دهنده مجبور نیست حتما سراغ استفاده از سیستم پرداخت پیش‌فرض فروشگاه‌های اپلیکیشن‌محور برود و می‌تواند در زمان دلخواه سیستم پرداخت دیگری روی کار آورد.

استفاده از سیستم پرداخت اپل و گوگل باعث می‌شود این دو شرکت بتوانند ۳۰ درصد کارمزد از پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای برای خود بردارند. اپل و گوگل سال‌ها است قوانینی سرسختانه در این زمینه وضع کرده‌اند و از همین سیاست‌ها بارها انتقاد شده است. ملزم‌کردن توسعه‌دهندگان اپلیکیشن به استفاده از اپ استور و سیستم پرداخت پیش‌فرض اپل اهمیت بسیار زیادی برای کسب‌و‌کار آیفون دارد و می‌توانیم همین دو موضوع را مهم‌ترین عوامل برای موفقیت ادامه‌دارِ فروشگاه آنلاین اپلیکیشن‌محور اپل محسوب کنیم.

طبق برخی تخمین‌ها، اپ استور اپل توانسته است سال گذشته‌ی میلادی بیش از ۶۴ میلیارد دلار درآمد برای این شرکت به‌ارمغان بیاورد. گوگل به فروشگاه‌های جایگزین اجازه می‌دهد بر بستر اندروید فعالیت کنند؛ اما نصب این نوع نرم‌افزارها با پیغام‌های هشدار متعدد همراه می‌شود. توسعه‌دهندگان مدت‌ها است از سیاست‌هایی انتقاد می‌کنند که اپل برای کسب درآمد از iOS تدوین کرده است. آنان می‌گویند قوانین اپ استور به‌صورت غیرمداوم اعمال می‌شود و این شرکت برخی از توسعه‌دهندگان و اپلیکیشن‌ها را مشمول معافیت‌‌هایی خاص می‌کند. 

لایحه‌ی SB 2333 درصورت تصویب صرفا روی فعالیت فروشگاه‌هایی مثل اپ استور در داکوتای شمالی اثر می‌گذاشت و کل آمریکا را شامل نمی‌شد؛ با‌این‌حال، جملات به‌کاربرده‌شده در لایحه به‌گونه‌ای بودند که احتمالا اپل را مجبور می‌کردند تغییرات نظام‌مند محسوسی در نحوه‌ی مدیریت اپ استور در سراسر ایالات متحده اعمال کند. موفقیت این لایحه ممکن بود باعث شود دیگر ایالت‌های آمریکا نیز اقدام مشابهی انجام دهند و مقررات جدیدی برای نحوه‌ی ارتباط اپ استور با توسعه‌دهندگان تعیین کنند. ورج می‌گوید با وجود شکست لایحه‌ی SB 2333، به‌نظر می‌رسد دیگر ایالت‌ها برنامه‌ی مشابهی برای کنترل فعالیت‌های فروشگاه‌های اپلیکیشن‌محور دارند. 

مهندس ارشد حریم خصوصی اپل در واکنش به پیشنهاد لایحه‌ی SB 2333 در داکوتای شمالی گفته بود اپل ازطریق اپ استور جلو ورود بدافزار به آیفون را می‌گیرد و لایحه‌ی SB 2333 کسب‌و‌کار آیفون را تا مرز نابودی تهدید می‌کند. به‌گفته‌ی او، لایحه‌ی SB 2333 درصورت تصویب روی حریم خصوصی و ایمنی و عملکرد آیفون اثر می‌گذارد. بر‌اساس نوشته‌ی Bismarck Tribune، مهندس ارشد حریم خصوصی اپل مدعی شده است لایحه‌ی داکوتای شمالی اپل را مجبور می‌کند به بدافزارها اجازه‌ی ورود به iOS را بدهد. 

لایحه‌ی SB 2333 تنها یکی از لوایحی است که ایالت‌های مختلف آمریکا برای کنترل اپ استور پیشنهاد داده‌اند. هم‌اکنون، لوایح مشابهی در آریزونا و جورجیا پیشنهاد شده‌اند که قصد دارند قدرت اپل را در زمینه‌ی توزیع نرم‌افزار محدود کنند. چند روز پیش، نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت لایحه‌ی داکوتای شمالی نتیجه‌ی لابی چندایالتیِ «ائتلاف عدل اپلیکیشن» بوده که سال گذشته‌ی میلادی تشکیل شد. اعضای این ائتلاف اپیک گیمز (سازنده‌ی بازی فورتنایت)، Match Group (شرکت مادر تیندر)، اسپاتیفای و ده‌ها شرکت دیگر هستند. 


منبع theverge

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید