چه برنامه‌هایی از رایانه‌های مک مجهز به پردازنده‌ M1 پشتیبانی می‌کنند؟

چه برنامه‌هایی از رایانه‌های مک مجهز به پردازنده‌ M1 پشتیبانی می‌کنند؟

یکی از مشکلات و سؤالات کاربران درمورد مک‌های مجهز به پردازنده‌ی M1 این است که از چه نرم‌افزارهایی پشتیبانی می‌کنند؟ حال وب‌سایت جدیدی به آن‌ها کمک خواهد کرد، جواب سؤالشان را پیدا کنند.

اپل با معرفی رایانه‌های جدید مک مبتنی بر پردازنده‌ی M1، رسما مهاجرت خود را از معماری اینتل x86 به معماری آرم آغاز کرد. طبیعتا گذار به معماری جدید مشکلاتی ازجمله بهینه‌نبودن انبوهی از نرم‌افزارها با آن معماری را به‌همراه خواهد داشت. کوپرتینویی‌ها با هدف کاهش این مشکلات، از لایه‌ی ترجمه‌ای روزتا ۲ برای ترجمه‌ی بی‌درنگ زبان x86 به ARM64 استفاده می‌کنند.

در بررسی‌های انجام‌شده روزتا ۲ باتوجه‌به شبیه‌سازی محیط، در عملکرد نهایی تأثیری انکارناپذیری می‌گذارد؛ اما همچنان وظایف خود را به‌خوبی انجام می‌دهد. پشتیبانی رسمی و بومی از محیط ARM64 با استفاده از توان و قدرت پردازنده‌ی M1 عملکرد بسیار چشمگیری به‌ارمغان می‌آورد؛ بدین‌صورت، یکی از سؤالات اساسی خریداران احتمالی مک‌های جدید این است: چه برنامه‌ها و بازی‌هایی از عملکرد بومی دستگاهشان پشتیبانی می‌کند؟

روز گذشته، ‌فهرستی مفصل از همه‌ی بازی‌های سازگار با پردازنده‌های اپل سیلیکون منتشر شد. افزون‌براین، امروز نیز پایگاه داده ارزشمندی از تمامی برنامه‌های سازگار با رایانه‌های جدید مک فاش شد که اطلاعات ارزنده‌ای را برای افرادی به‌ارمغان می‌آورد که قصد دارند این نوع محصولات را بخرند.

همان‌طورکه گفته‌شد، پشتیبانی رسمی پردازنده‌های اپل سیلیکون کارایی دقیق و عملکردی بسیار چشمگیر ارائه می‌دهد؛ اما حتی برنامه‌هایی که پشتیبانی نمی‌شود، ازطریق ترجمه‌گر روزتا ۲ به‌خوبی اجرا می‌شوند. عملکرد ترجمه‌گر روزتا به‌حدی موفق است که رایانه‌های جدید مک حتی دستورالعمل‌های x86 را سریع‌تر از رایانه‌ها مجهز به پردازنده‌های اینتل اجرا می‌کنند.

بااین‌حال، دانستن پشتیبانی رسمی از برنامه‌های پرکاربرد و محبوب می‌تواند امری مهم و ضروری باشد؛ ازاین‌رو، وب‌سایت جدیدی به‌نام بسیار عجیب «آیا سیلیکون اپل آماده است؟» راه‌اندازی شده و داده‌های انبوهی از نرم‌افزارها را در خود جای داده است.

در پاسخ به اسم عجیب وب‌سایت باید گفت که حتی اگر پشتیبانی رسمی نرم‌افزارهای شخص ‌ثالث در هفته‌ها و ماه‌های آینده ادامه داشته باشد، اپل سیلیکون قطعا آماده و با قدرت ظاهر شده است و حتی با ترجمه‌گر روزتا نیز تجربه‌ی بسیار بهبودیافته‌ای ارائه می‌دهد.

این پایگاه داده به‌منظور آسودگی کاربران فیلترهایی برای دسته‌بند‌ها ایجاد کرده است تا از نرم‌افزارهای بهینه‌شده و آخرین به‌روزرسانی‌ها باخبر شوید. افزون‌براین، می‌توانید روی برنامه‌ها کلیک کنید تا جزئیات بیشتری از آن‌ها به‌دست آورید. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سازگاری برنامه‌ها می‌توانید به وب‌سایت این پایگاه داده در اینجا مراجعه کنید.

اپل روند مشابهی برای اطلاع‌رسانی از سازگاری اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر iOS در اپ‌استور در مک ارائه داده است که برای آگاهی از پشتیبانی رسمی می‌توان به بخش بارگیری‌ها در اپ‌استور مک مراجعه و فهرست برنامه‌های سازگار را مشاهده کنید.

منبع 9to5Mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده