آخرین به‌روزرسانی گوگل کروم بیشترین افزایش عملکرد در سال‌های اخیر را به ارمغان می‌آورد

آخرین به‌روزرسانی گوگل کروم بیشترین افزایش عملکرد در سال‌های اخیر را به ارمغان می‌آورد

گوگل قصد دارد در نسخه‌ی ۸۷ کروم، تغییرات بی‌سابقه‌ای در عملکرد و قابلیت‌های مرورگرش اعمال کند.

گوگل همیشه سعی می‌کند نرم‌افزارهایش را بهبود بخشد. این‌بار نوبت به مرورگر این شرکت رسیده است که با تغییرات جدیدی مواجه شود. گوگل ادعا می‌کند قرار است عملکرد مرورگر آن بیشترین تغییرات را به خود ببیند و عملکردش بی‌نظیر باشد که با نسل‌های پیشین مقایسه‌شدنی نیست. مت ودل، مدیر محصول گوگل، با انتشار پستی در فضای مجازی نوشت: «به‌روزرسانی ماه جاریدرمقایسه‌با سال‌های گذشته بیشترین تغییرات را در عملکرد کروم اعمال می‌کند.»

این مسئله نه‌تنها برای کاربران این مرورگر، بلکه برای سایر افراد نیز هیجان‌انگیز به‌نظر می‌رسد. هنگامی‌که یکی از شرکت‌های بزرگ دنیا از بهبود بی‌سابقه عملکرد نرم‌افزار خود به‌طورمستقیم صحبت می‌کند، می‌توان متوجه خاص‌بودن این جریان شد. ودل در بخش دیگری از پست خود گفت تغییرات و بهینه‌سازی‌های اعمال‌شده به افزایش کارایی کروم در چندین بخش منجر شده است.

مرورگر کروم

بهبود تب‌های مرورگر گوگل کروم

تب‌ها اولین قسمتی هستند که با به‌روزرسانی جدید ارتقا خواهد یافت. اکنون، کروم تب فعال شما را درمقایسه‌با دیگر بخش‌ها در پس‌زمینه اولویت می‌دهد که این موضوع استفاده از پردازنده را حداکثر پنج برابر کاهش می‌دهد و به میزان درخورتوجهی باعث افزایش عمر باتری می‌شود.

گوگل در سایت Chromium بیشتر وارد جزئیات می‌شود تا نشان دهد چه تغییراتی برای بهبود تب‌های مروگر در کروم اعمال کرده است. این مطلب اطلاعاتی درباره‌ی اضافه‌شدن امکاناتی برای جاوا اسکریپت را نیز شامل می‌شود. در قسمتی از این متن، درباره‌ی عملکرد بهبودیافته‌ی تب‌های کروم نوشته شده است: «ما این کار را بدون قربانی‌کردن ویژگی‌های پس‌زمینه‌ای مهم برای کاربران، مانند پخش موسیقی و دریافت اعلان‌ها انجام داده‌ایم».

افزایش سرعت عملکرد گوگل کروم

حتی بازکردن اپلیکیشن گوگل کروم نیز باید سریع‌تر به‌نظر برسد. این مرورگر اکنون ۲۵ درصد سریع‌تر از گذشته اجرا می‌شود. امیدواریم این تغییر به‌قدری چشمگیر باشد که بتوانیم تفاوت آن را با نسخه‌های پیشین متوجه شویم. باید به این نکته نیز اشاره کرد که نسخه‌ی به‌روزرسانی‌شده‌ی کروم می‌تواند صفحه‌های مختلف را حداکثر ۷ درصد سریع‌تر بارگیری کند. طبق مطالب منتشر‌شده‌ی گوگل، مرورگر کروم تمام این کارها را درمقایسه‌با قبل با استفاده از انرژی و رم کمتر انجام می‌دهد.

مرورگر کروم

قابلیت جست‌وجو در تب‌های کروم

گوگل در حال اضافه‌کردن قابلیت جست‌وجوی تب است. این قابلیت می‌تواند به ناجی کاربرانی تبدیل شود که کار‌کردن با مرورگر در تعداد زیادی از صفحه‌های مختلف غرق می‌شوند. گوگل با انتشار مطلبی درباره‌ی قابلیت جدید مرورگر خود نوشت:

اکنون می‌توانید فهرستی از تب‌های باز خود را صرف‌نظر از پنجره‌ای مشاهده کنید که در آن قرار دارند. سپس، به‌سرعت با تایپ‌کردن گزینه‌ی مورد‌نیاز خود را پیدا کنید. این ویژگی ابتدا در کروم‌بوک آغاز به کار می‌کند و سپس به سایر نسخه‌های دسکتاپ کروم می‌رسد.

مرورگر کروم

بهبود عملکرد نوار آدرس مرورگر گوگل

قرار است نوار آدرس با قابلیتی که گوگل آن را Chrome Actions می‌نامد، کمی مفیدتر از گذشته شود. این قابلیت راهی سریع‌تر برای انجام کارها تنها با چند کلیک است. در توضیحات این قابلیت آمده است:

پیش‌ازاین، «ویرایش رمزهای عبور» یا «حذف تاریخچه» را تایپ می‌کردید؛ ولی اکنون می‌توانید مستقیما این کار را از نوار آدرس انجام دهید. اولین مجموعه‌اقدامات ما که ابتدا در نسخه‌ی دسکتاپ موجود می‌شود، به حفظ حریم خصوصی و امنیت اختصاص کاربران دارد؛ بنابراین، می‌توانید با چند کلیک آرامش‌خاطر خود را افزایش دهید.

اضافه‌شدن قابلیت جدیدی به‌نام «کارت‌ها»

ممکن است به‌زودی هنگام بازکردن تب جدیدی در کروم، متوجه قابلیت جدیدی به‌نام «کارت‌ها» شوید. گوگل در توضیح این قابلیت گفت:

برای کمک به شما در بازگشت به فعالیت‌هایی مانند برنامه‌ریزی یک وعده‌ی غذایی، تحقیق درباره‌ی خرید هدیه یا پایان‌دادن به فیلم، به‌زودی کارت‌هایی را به تب جدید در کروم اضافه خواهیم کرد. با کلیک روی آن‌ها، شما به محتوای اخیرا بازدیدشده و مرتبط در وب می‌روید. این فرایند باعث می‌شود صرفه‌جویی وقت شود.

درحال‌حاضر، کارت‌های مذکور فقط برای برخی از کاربران در زیر قسمت میان‌برها ظاهر می‌شوند. گوگل می‌گوید که در نظر دارد کارت‌های متمرکز بر سرگرمی را در سال ۲۰۲۱ به مرورگر خود اضافه کند.

مرورگر کروم

همه‌ی این قابلیت‌ها با‌هم با به‌روزرسانی مهمی برای محبوب‌ترین مرورگر وب جهان اضافه می‌شود. این به‌روزرسانی می‌تواند کاربران پیشین کروم را برای مدت‌های زیادی راضی نگه دارد و حتی افراد بیشتری را به استفاده از آن ترغیب کند.

قرار است نسخه‌ی جدید کروم موسوم به Chrome 87، دقیقا همان‌ روزی منتشر شود که اپل قصد دارد از سرعت چشمگیر و عملکرد کم‌نظیر سری جدید رایانه‌های مک M1 خود تعریف کند. حال که از اپل صحبت شد، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که کروم برای macOS آیکون جدیدی دریافت می‌کند که برای آخرین نسخه‌ی Big Sur مناسب‌تر است. یکی از کاربران با انتشار توییتی در فضای مجازی تصویر نمونه‌ی آیکون جدید را به‌اشتراک گذاشت:

بهبود عملکرد مرورگر کروم از دیگر گزینه‌های موجود جذاب‌تر است. در دنیای امروز سرعت و عملکرد روان از عوامل مهم هستند و گوگل قصد دارد هر دو آن‌ها را به نسخه‌ی بعدی مرورگر خود اضافه کند. دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی نسل آینده مرورگر کروم و قابلیت‌های جذاب آن چیست؟

منبع the verge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده