اینستاگرام با تقلید از تیک تاک، قابلیت جدیدی را به‌نام Reels عرضه کرد

پنج‌شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
اینستاگرام و فیسبوک، برنامه‌هایی جدی برای رقابت با تیک‌تاک دارند و عرضه‌ی قابلیت جدید Reels با عملکردی شبیه به سرویس رقیب، یکی از اقدام‌های مهم این دو خواهرخوانده در این راستا است.
تبلیغات

اینستاگرام قابلیت جدیدی را به اپلیکیشن خود اضافه کرد که احتمالا رقابت بین بازیگران بزرگ دنیای شبکه‌های اجتماعی را بسیار جدی‌تر می‌کند. قابلیتی که به‌نام Reels معرفی شد، دردسترس کاربران اینستاگرام در ۵۰ کشور جهان قرار می‌گیرد و روی ساخت ویدیوهای کوتاه سرگرم‌‌‌کننده شبیه تیک‌تاک متمرکز است.

تیک‌تاک اکنون در وضعیت مناسبی قرار ندارد و خطر تحریم یا اجبار به فروش به یک شرکت آمریکایی آن‌ها را تهدید می‌کند. دراین‌میان اینستاگرام با عرضه‌ی قابلیتی کاملا شبیه به اپلیکیشن رقیب، میلیون‌ها کاربر آن‌ را نشانه رفته است. قابلیت جدید Reels در اینستاگرام با استوری در این شبکه‌ی اجتماعی تفاوت دارد. در قابلیت جدید، کاربران در محدودیتی ۱۵ ثانیه‌ای و با استفاده از انواع ابزارهای خلاقانه می‌توانند کلیپ‌های کوتاه ویدیویی تولید کنند. البته می‌توان با ترکیب همین کلیپ‌های کوتاه، ویدیوهای بلندتر هم تولید کرد. به‌علاوه، ابزارهای جدید متمرکز بر تولید محتوای خلاقانه هم دراختیار کاربران قرار می‌گیرد. همچنین در بخش Explore نیز گزینه‌ای برای نمایش بهتر کلیپ‌ها در نظر گرفته می‌شود.

اینستاگرام قابلیت جدید Reels را این‌گونه توضیح می‌دهد: «ریلز شما را دعوت می‌کند تا ویدیوهای جذاب و سرگرم‌کننده بسازید و آن‌ها را با دوستان خود یا هر کاربر دیگر در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. کلیپ‌های کوتاه و ویدیوهای شامل چندین کلیپ ۱۵ ثانیه بسازید و از قابلیت‌های صدا و جلوه‌های خاص و ابزارهای ویرایش خلاقانه استفاده کنید. می‌توانید ویدیوهای ریلز را در فید با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید و اگر حساب کاربری عمومی دارید، در بخش جدیدی در تب Explore آن را به همه‌ی جامعه‌ی اینستاگرام نشان دهید. بخش Reels در Explore این امکان را برای شما فراهم می‌کند که یک تولیدکننده‌ی محتوا شوید و مخاطبان جدیدی در سطح جهانی پیدا کنید».

قابلیت Reels به‌صورت یک گزینه‌ی جدید درکنار Story در دوربین اینستاگرام دردسترس قرار می‌گیرد. درحال‌حاضر، ابزارهای زیر برای کاربران در ریلز ارائه می‌شوند:

Audio: جست‌وجو در میان کتابخانه‌ی موسیقی اینستاگرام و اضافه کردن به کلیپ کوتاه. کاربران همچنین می‌توانند از موسیقی ساخت خودشان در ویدیوها استفاده کنند. با اشتراک یک کلیپ با موسیقی اختصاصی در اینستاگرام، امکان استفاده از آن به کاربران دیگر هم داده می‌شود. آن‌ها می‌توانند با انتخاب گزینه‌ی Use Audio در هنگام تماشای هر کلیپ ریلز، از موسیقی آن استفاده کنند.

AR Effects: انواع جلوه‌های واقعیت افزوده که در کتابخانه‌ی اینستاگرام وجود دارند. تیم اینستاگرام یا تولیدکننده‌های خلاق محتوا از سرتاسر جهان، این جلوه‌ها را به گالری اپلیکیشن اضافه کرده‌اند.

Timer and Countdown: برای ضبط ویدئو می‌توانید یک زمان‌سنج معکوس را فعال کنید که ضبط ویدیوها بدون نیاز به نگه داشتن گوشی و با استفاده از سه‌پایه یا تجهیزات دیگر، آسان شود.

Align: تنظیم زمان و سوژه‌های موجود در کلیپ‌ها که برای وصل کردن آن‌ها به یکدیگر کاربرد پیدا می‌کند.

Speed: تنظیم سرعت پخش موسیقی یا ویدئو برای هماهنگ کردن بهتر حرکات با ریتم موسیقی.

همان‌طور که گفته شد، کلیپ‌های ریلز مانند دیگر محتوای منتشرشده در اینستاگرام بسته به عمومی یا خصوصی بودن حساب کاربری، برای مخاطبان مشخصی نمایش داده می‌شوند. البته در تب Explore بخشی مخصوص آن‌ها درنظر گرفته شده است تا تولیدکنند‌‌ه‌ها با سرعت بیشتری موفق به جذب مخاطب شوند.

سخنگوی اینستاگرام درباره‌ی شباهت ریلز به تیک‌تاک می‌گوید تیک‌تاک در به شهرت رساندن فرمت جدید ساخت ویدئو نقشی جدی داشت. او می‌گوید شبکه‌ی اجتماعی رقیب به‌خوبی توانست این نوع از محتوا را محبوب کند، اما درنهایت محصولات دو شرکت در بخش‌هایی با هم تفاوت دارند. همچنین او اعتقاد دارد بخش استوری اینستاگرام با تمرکز روی ماهیت اجتماعی محتوا و بخش ریلز برای ارائه‌ی تجربه‌های سرگرم‌کننده توسعه یافته است.

ریلز درحال‌حاضر برای کاربران ۵۰ کشور جهان در اندروید و iOS دردسترس قرار دارد. اینستاگرام می‌گوید قابلیت هنوز در مراحل آزمایشی است و احتمالا در آینده تغییر هم خواهد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات