گوگل مپس مکان‌های قابل‌دسترس با ویلچر را مشخص می‌کند

شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
گوگل مپس به قابلیتی جدید مجهز شده است که با اتکا بر آن، می‌تواند مکان‌هایی را مشخص کند که امکان دسترسی به آن‌ها ازطریق صندلی چرخ‌دار وجود دارد.
تبلیغات

از دو روز پیش، گوگل مپس به قابلیتی جدید با عنوان Accessible Places مجهز شده است که اگر فعال شود، اطلاعات مربوط به مکان‌هایی را به‌شکلی برجسته نشان می‌دهد که می‌توان ازطریق صندلی چرخ‌دار به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. گوگل قابلیت یادشده را برای نسخه‌های اندروید و iOS اپلیکیشن مپس دردسترس قرار داده است.

در بخشی از بیانیه‌ی جدید گوگل درباره‌ی قابلیت Accessible Places می‌خوانیم:

وقتی Accessible Places روشن باشد، آیکون صندلی چرخ‌دار درکنار مکان‌هایی به‌نمایش درمی‌آید که امکان دسترسی به آن‌ها با صندلی چرخ‌دار وجود دارد. همچنین، جزئیاتی نظیر بهره‌مندی هر مکان از محل نشستن یا سرویس بهداشتی یا پارکینگ ویژه‌ی ویلچرها در گوگل مپس به‌نمایش درمی‌آید. اگر تأیید شود مکانی خاص ورودی ویژه برای ویلچرها ندارد، این موضوع نیز روی گوگل مپس به‌نمایش درمی‌آید. 

آمار نشان می‌دهند امروزه ۱۳۰ میلیون تن در سراسر دنیا به استفاده از صندلی چرخ‌دار مجبور هستند که ۳۰ میلیون تن از آن‌ها در ایالات متحده حضور دارند. گوگل می‌گوید برای ساده‌کردن دسترسی به مکان‌های مختلف، قابلیت یادشده را به گوگل مپس اضافه کرده است. گوگل مپس قابلیتی با عنوان Local Guides دارد که کاربران ازطریق آن می‌توانند جزئیات منطقه‌ی محل سکونتشان را دقیق‌تر در این نقشه‌ی جهانی اعمال کنند. گوگل می‌گوید داده‌های مربوط به مکان‌های قابل‌دسترس با صندلی چرخ‌دار را تا حد زیادی با کمک کاربران سرویس Local Guides به‌دست آورده است.

گوگل در سال ۲۰۱۷ در بیانیه‌ای عمومی از تمامی کاربرانش خواست ازطریق قابلیت Local Guides به دقیق‌ترکردن سرویس گوگل مپس کمک کنند. آمار نشان می‌دهد از آن زمان تاکنون، فهرست مکان‌های قابل‌دسترس با صندلی چرخ‌دار در مپس دوبرابر شده و به بیش از ۱۵ میلیون رسیده است. گوگل درادامه‌ی اطلاعیه‌ی جدید خود می‌گوید:

مغازه‌داران نیز کمک شایانی به ما کرده‌اند. این افراد ازطریق ابزار My Business داده‌های مربوط به کسب‌و‌کارهایشان را دراختیار گوگل قرار داده‌اند تا کاربرانی که نمی‌توانند از پله استفاده کنند، ازطریق سرویس مپس یا موتور جست‌و‌جو به آن‌ها دست یابند.
قابلیت Accessible Places گوگل مپس

گوگل درادامه‌ی بیانیه‌ی خود می‌گوید برای دستیابی به داده‌های مربوط به مکان‌هایی که امکان دسترسی به آن‌ها با صندلی چرخ‌دار وجود دارد، باید اپلیکیشن گوگل مپس را به‌ جدیدترین نسخه به‌روزرسانی کنید. پس از دریافت نسخه‌ی جدید، وارد منو تنظیمات و سپس بخش Accessibility شوید و گزینه‌ی Accessible Places را فعال کنید تا فهرست‌ مکان‌های یادشده روی نقشه به‌نمایش درآیند. براساس اعلام گوگل، قابلیت Accessible Places روی نسخه‌ی اندروید و iOS گوگل مپس دردسترس است.

گوگل همچنین این امکان را به کاربران iOS و اندروید می‌دهد که در روند واردکردن اطلاعات مکان‌های قابل‌دسترس با صندلی چرخ‌دار به سرویس مپس ساده‌تر مشارکت کنند. گوگل فایل راهنمای ویژه‌ای منتشر کرده است که به کاربران کمک می‌کند. 

گوگل از سال ۲۰۱۶ تلاش کرده است سرویس مپس را برای کسانی کاربردی‌تر کند که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کنند. برای مثال در سال ۲۰۱۸، گوگل مپس میزبان قابلیتی شد که کاربران با استفاده از آن می‌توانستند مسیرهای حمل‌و‌نقلی را شناسایی کنند که امکان دسترسی به آن‌ها با صندلی چرخ‌دار وجود دارد. گوگل می‌گوید مشخص‌کردن این‌ نوع مکان‌ها در سرویس مپس می‌تواند نه‌تنها مزیت‌های مختلفی برای افراد معلول، بلکه والدینی به‌دنبال داشته باشد که کودک خردسال دارند و از کالسکه استفاده می‌کنند. گوگل قابلیت Accessible Places را برای کاربران ساکن در آمریکا،‌ استرالیا، ژاپن و بریتانیا دردسترس قرار داده است و آن را به‌زودی برای چند کشور دیگر نیز منتشر می‌کند.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی به‌روزرسانی جدید گوگل مپس دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات