با بهترین اپلیکیشن‌های ماشین حساب برای اندروید و iOS آشنا شوید

با بهترین اپلیکیشن‌های ماشین حساب برای اندروید و iOS آشنا شوید

ماشین حساب یکی از اپلیکیشن‌های پرکاربرد در گوشی‌های هوشمند است که جایگزین‌های بسیار حرفه‌ای برای آن در هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS وجود دارد.

ماشین حساب از اولین اپلیکیشن‌هایی است که در گوشی‌های موبایل ظاهر شد. از قدیمی‌ترین مدل‌های گوشی موبایل تا جدیدترین و قدرتمندترین دستگاه‌های هوشمند، همگی به ماشین حساب مجهز بوده‌اند و به‌مرور، ماشین حساب‌های قدیمی را منسوخ کرده‌اند. ازطرفی قدرت پردازشی و محاسبه‌ای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها باعث شده تا امروزه اپلیکیشن‌های ساده‌ی ماشین حساب نیز کم‌کم جای خود را به ابزارهای قدرتمند و اختصاصی بدهند. ابزارهایی که انواع عملیات محاسبه‌ی علمی و مهندسی را با سرعت قابل‌قبولی انجام می‌دهند. به‌هرحال اگر به‌دنبال جایگزینی برای اپلیکیشن پیش‌فرض گوشی هوشمند خود هستید یا ابزاری حرفه‌ای‌تر برای محاسبات علمی و پیچده‌تر نیاز دارید، در ادامه‌ی این مطلب شما را با برترین اپلیکیشن‌های جایگزین ماشین حساب در اندروید و iOS آشنا می‌کنیم.

اپلیکیشن Pcalc Lite برای  iOS (رایگان با پرداخت درون برنامه ای)

Pcalc Lite

اپلیکیشن Pcalc Lite یکی از محبوب‌ترین جایگزین‌های ماشین حساب پیش‌فرض برای سیستم‌عامل iOS است. این اپلیکیشن خدمات ماشین حساب مهندسی را با قابیت‌های بی‌شمار به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به‌علاوه، امکان اضافه کردن افزونه هم به آن وجود دارد که قابلیت‌های اپلیکیشن را دوچندان می‌کند. پکیج پایه‌ای اپلیکیشن، قابلیت‌های مناسبی را به کاربر عرضه می‌کند که از میان آن‌ها می‌توان به توابع مثلثاتی و لگاریتمی اشاره کرد. حالت رادیان، لغو یا اجرای مجدد عملیات، تبدیل واحد‌ها و فهرست ثابت‌ها، از قابلیت‌های دیگر Pcacl Lite هستند. کاربرانی که به‌دنبال گزینه‌های بیشتر و عملیات حرفه‌ای‌تر درماشین حساب iOS هستند، می‌توانند با پرداخت هر عملیات مورد نظر را با پرداخت درون برنامه‌ای خریداری کرده یا با پرداخت ۹/۹۹ دلار، تمامی قابلیت‌ها را دریافت کنند.

لینک دانلود

اپلیکیشن Calzy برای iOS (قیمت: ۱/۹۹ دلار)

Calzy

این ماشین حساب با اضافه کردن یک بخش مخصوص حافظه، رابط کاربری ماشین حساب را برای کاربران روانتر و آسان‌تر می‌کند. کاربر با استفاده از حافظه می‌تواند محاسبات خود را ذخیره کرده یا محاسبات، متغیرها و دیگر انواع داده را برچسب‌‌گذاری کند تا در زمان نیاز به ارجاع، به آسانی به آن‌ها دسترسی داشته باشد. Calzy همچنین یک کیبورد شخصی‌سازی شده هم به کاربر ارائه می‌کند. از قابلیت‌های دیگر می‌توان به 3D Touch، توابع مهندسی، تاریخچه، نشانه‌گذاری محاسبات و پشتیبانی از قابلیت‌های چندوظیفگی اشاره کرد. Calzy را می‌توان یک اپلیکیشن جامع برای کاربردهای محاسبه‌ای دانست که رابط کاربری بسیار زیبایی هم دارد. به‌همین دلیل اپل هم جایزه‌ی طراحی برتر خود را به آن اهدا کرده است.

لینک دانلود

اپلیکیشن Calcularium برای iOS (رایگان)

Calcularium

اپلیکیشن Calcularium از InVooDoo کنترلرهای خاص و حرفه‌ای را با ابزارهایی قدرتمند برای فرود داده و ویرایش محاسبات در اختیار شما قرار می‌دهد. درنتیجه با یک اپلیکیشن ماشین حساب روبه‌رو هستید که علاوه بر راحتی در استفاده،‌ کاربردهای متنوع و زیادی هم در اختیار شما قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند اعداد را با کیبورد‌های مرسوم وارد کنند یا از ورودی صوتی و تصویری برای این کار بهره ببرند که امکان وارد کردن توابع را هم فراهم می‌کند. از قابلیت‌های دیگر می‌توان به برچسب‌گذاری اعداد و توابع اشاره کرد که فراخوانی آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. دستورهای حرکتی از قابلیت‌های دیگر هستند که جابه‌جایی و منظم کردن المان‌های هر تابع را ممکن می‌کنند. کاربران همچنین می‌توانند فرمول‌ها و متغیرها را در اپلیکیشن Calcularium ذخیره کرده یا هر متغیر را به توابع زیرمجموعه‌ای تقسیم کنند. این اپلکیشن در مجموع قابلیت‌های بی‌شماری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و ترکیب آن با ویدیوهای آموزشی، استفاده از قابلیت‌ها را نیز تسهیل کرده است.

لینک دانلود

اپلیکیشن Soulver برای iOS (قیمت: ۴/۹۹ دلار)

Soulver

این ماشین حساب، یکی ازجایگزین‌های کاربردی برای اپلیکیشن پیش‌فرض محسوب می‌شود که قابلیت‌های متنوعی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اپلیکیشن Soulver تمامی محاسبات کاربر را دریک ستون نمایش می‌دهد و درنتیجه می‌توان به راحتی به همه‌ی محاسبات قبلی ارجاع داد. به‌علاوه، یک نشان‌گر ویرایشی هم به شما امکان می‌دهد تا بین خطوط محاسبات حرکت کرده و آن‌ها را ویرایش کنید. هرتغییر در محاسبات، محاسبه‌ی بعدی را نیز تغییر می‌دهد. از قابلیت‌های دیگر ماشین حساب Soulver می‌توان به امکان برچسب‌گذاری شخصی سازی شده و تبدیل واحد و ارز اشاره کرد. کاربران همچنین می‌توانند برگه‌های محاسباتی خود را در این اپلیکیشن ذخیره کنند.

لینک دانلود

اپلیکیشن Numerical 2 برای iOS (رایگان)

Numerical 2

اپلیکیشن Numerical 2 را می‌توان جایگزینی منحصربه‌فرد برای ماشین حساب پیش‌فرض iOS دانست. علامت مساوی در این اپلیکیشن وجود ندارد و به‌نوعی محاسبه را آسان می‌کند. براکت‌های محاسباتی نیز به‌صورت خودکار به عملیات اضافه می‌شوند. البته Numerical 2 قابلیت‌های دیگری هم دارد که از میان آن‌ها می‌توان توابع مهندسی و اعداد خاص مانند Pi و E و بی‌نهایت را نام برد. این ماشین حساب از حالت افقی گوشی هم پشتیبانی می‌کند. از قابلیت‌های دیگر می‌توان به پشتیبانی از چندوظیفگی با امکان تقسیم نمایشگر و حتی کیبورد اختصاصی برای انجام محاسبات در داخل اپلیکیشن‌های دیگر اشاره کرد. درنهایت، Numerical 2 قابلیت تغییر ظاهر با استفاده از تم هم دارد و کاربران می‌توانند تم اختصاصی خود را هم در آن طراحی کنند.

لینک دانلود

اپلیکیشن HiPER برای اندروید (رایگان)

HiPER

HiPER با رابط کاربری شبیه به ماشین‌حساب‌های مهندسی قدیمی عرضه می‌شود

ماشین حساب HiPER تلاش می‌کند تا بهترین تجربه از محاسبه‌ی مهندسی را به کاربران اندروید ارائه کند. ظاهر این ماشین حساب شبیه به ماشین حساب‌های مهندسی قدیمی است و علاوه بر کاربردهای محاسباتی مرسوم، مجموعه‌ای از توابع مهندسی و قابلیت‌های پیشرفته را به کاربر ارائه می‌کند. از میان قابلیت‌های مهم می‌توان به عملیات کسری و اعداد مختلط اشاره کرد که همگی در ترکیب با آموزش‌های ساده به کاربر، تجربه‌ی استفاده از HiPER را به حد اعلا می‌رسانند. رابط کاربری این اپلیکیشن نیز الگوهای متعدد را پشتیبانی می‌کند که برای استفاده در گوشی هوشمند یا تبلت، مناسب هستند. کاربران برای استفاده از تمامی قابلیت‌های اپلیکیشن یا باید تبلیغات داخل آن را مشاهده کرده یا با پرداخت ۳/۴۹ دلار، نسخه‌ی پرو را خریداری کنند که قابلیت‌های بیشتری هم دارد.

لینک دانلود

اپلیکیشن Scalar برای اندروید (رایگان)

Scalar

اپلیکیشن Scalar را باید فراتر از یک ماشین حساب ساده دانست. این اپلیکیشن قابلیت‌های بسیار بی‌شماری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از قابلیت‌های Scalar علاوه بر کاربردهای مهندسی می‌توان به پشتیبانی از آرگومان‌ها، توابع، توابع شخصی‌سازی شده توسط کاربر و ترکیب آرگومان‌ها و متغیرها اشاره کرد. البته مزیت اصلی اپلیکیشن مذکور، توانایی نوشتن اسکریپت و ابزارهای ویرایشی است که امکان خودکار کردن برخی فرایندها یا محاسبه‌های حرفه‌ای را به کاربر ارائه می‌کند. اپلیکیشن Scalar نیز در بخش رایگان به کاربر تبلیغات نمایش می‌دهد، اما می‌توان با پرداخت ۲/۹۹ دلار، نسخه‌ی پرو آن را خریداری کرد که قابلیت‌های پیشرفته‌ی بیشتری هم ارائه می‌کند.

لینک دانلود

اپلیکیشن Mobi Calculator برای اندروید (نسخه پایه رایگان، نسخه پرو: ۳/۴۹ دلار)

Mobi Calculator

اپلیکیشن Mobi که قبلا به‌نام CubeCalculator شناخته می‌شد، از سال‌ها پیش به‌عنوان ابزاری کاربردی برای کاربران اندروید محسوب می‌شود که به‌دنبال یک اپلیکیشن ماشین حساب قدرتمند با قابلیت‌های شخصی سازی هستند. صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن عملیات پایه‌ای محاسبه را به‌همراه علامت‌های پرانتز و دو دکمه با قابلیت شخصی‌سازی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. دکمه‌ی مود در این بخش، دسترسی به توابع مثلثاتی و لگاریتمی را ممکن می‌کند. منوی تنظیمات اپلیکیشن، پشتیبانی از ورودی‌های بر مبنای ۶ و ۸ و باینری را به کاربر ارائه می‌کند. از قابلیت‌های دیگر می‌توان به تاریخچه‌ی اپلیکیشن با امکان مشاهده‌ی ۵۰ عملیات اخیر اشاره کرد. نسخه‌ی پرو با قیمت ۳/۴۹ دلار، تاریخچه را به ۱۰۰ عملیات افزایش می‌دهد و امکانات دیگری هم مانند پشتیبانی از تم و توابع و فرمول‌ها تا پنج خط دارد.

لینک دانلود

اپلیکیشن ++Calculator برای اندروید (رایگان)

++Calculator

ماشین حساب ++Calculator یکی دیگر از گزینه‌های حرفه‌ای و پر قابلیت در اندروید محسوب می‌شود که با پشتیبانی از تعداد بی‌شماری عملیات، متغیر، حالت و تنظیمات، نیاز هر کاربری را به ماشین حساب مهندسی برطرف می‌کند. با این اپلیکیشن، ماشین حساب مهندسی در ترکیب با ابزار حرفه‌ای ترسیم نمودار خواهید داشت. از قابلیت‌های برجسته‌ی ++Calculator می‌توان به ویرایشگر معادله، تاریخچه‌ی محاسبات، متغیرهای پیش‌فرض و شخصی‌سازی شده، ساده‌سازی خودکار عبارت‌ها، محاسبات مختلط و پشتیبانی از حالت پنجره‌ای اشاره کرد. اپلیکیشن مذکور از مدل نمایش تبلیغات برای درآمدزایی استفاده می‌کند. البته تبلیغات تنها در صفحه‌های ثانویه نمایش داده می‌شوند.

لینک دانلود

اپلیکیشن Desmos Graphing برای iOS و اندروید (رایگان)

Desmos Graphing

این ماشین‌حساب رایگان قابلیت‌های متنوع ترسیم نمودار را در اختیار کاربران اندروید و iOS قرار می‌دهد. اپلیکیشن بدون هیچ مشکلی در حالت آفلاین هم تمامی فعالیت‌ها را انجام می‌دهد. کاربران می‌توانند توابع را با متغیرهای موردنظر در اپلیکیشن وارد کرده و نمودار مرتبط با هر کدام را دریافت کنند. از گزینه‌های مهم می‌توان به پشتیبانی از سیستم‌های مختصاتی کارتزین، قطبی و پارامتریک اشاره کرد. Desmos همچنین امکان به حرکت درآوردن پارامترها با استفاده از اسلایدرهای گرافیکی و همچنین مشاهده‌ی جداول خروجی و نقطه‌‌ها را به کاربر ارائه می‌دهد. درنهایت می‌توان این ماشین حساب نموداری را یک انتخاب عالی با قابلیت‌های متعدد دانست که برای دانش‌آموزان و دانشجویان با بودجه‌ی محدود، امکانات مناسبی دارد.

لینک دانلود: iOS - اندروید

اپلیکیشن Photomath برای اندروید و iOS (رایگان)

Photomath

اپلیکیشن Photomath، دوربین گوشی هوشمند را به ماشین حساب تبدیل می‌کند. کاربران می‌توانند با استفاده از دوربین در این ماشین حساب، مسائل ریاضی را پیدا کرده و حل کنند. تنها باید مسئله‌ی مورد نظر را با دوربین گوشی اسکن کنید تا اپلیکیشن پاسخ را به‌همراه مراحل قدم به قدم حل مسئله نمایش دهد. درنتیجه کاربر چگونگی حل مسئله را هم در کنار دریافت پاسخ، می‌آموزد. این ماشین حساب، پاسخ‌های جایگزین را هم برای هر مسئله ارائه می‌کند. از قابلیت‌های دیگر آن می‌توان به ماشین حساب هوشمند با قابلیت ویرایش توابع اسکن شده و حالت ترسیم نمودار اشاره کرد. اپلیکیشن مذکور، تمامی فعالیت‌های محاسبه‌ای را از عملیات جبر پایه‌ای تا خطی، درجه دوم و توابع مطلق تا نابرابری‌ها، سیستم‌های توابع، مثلثات و بسیاری موارد دیگر، پشتیبانی می‌کند.

لینک دانلود: iOS - اندروید

اپلیکیشن Wolfram Alpha برای اندروید و iOS (رایگان)

Wolfram Alpha

این اپلیکیشن‌ هم قابلیت‌هایی بسیار فراتر از یک ماشین حساب به کاربر ارائه می‌کند. اپلیکیشن Wolfram Alpha انواع عملیات محاسباتی را به‌همراه محاسبه‌های آماری و ۲۹ قابلیت دیگر برای کاربر انجام می‌دهد. اپلکیشن مذکور نه‌تنها عملیات حساب را با دقت انجام می‌دهد، بلکه جزئیات فرمولی، نمایش گرافیکی و توضیح برای روش حل مسئله را هم ارائه می‌کند. تنها نقطه‌ی ضعف آن را می‌توان در نیاز به اتصال به اینترنت دید که کاربری اپلیکیشن را در محیط‌هایی بدون دسترسی به شبکه، مختل می‌کند.

لینک دانلود: iOS - اندروید

اپلیکیشن MyScript برای اندروید (رایگان) و iOS (قیمت ۲/۹۹ دلار)

MyScript

ماشین حساب MyScript Calculator 2 را می‌توان برای کاربرانی مناسب دانست که به‌دنبال جایگزینی برای انجام محاسبات با استفاده از قلم و کاغذ هستند. کاربرانی که به‌جای کار با دکمه‌های کیبورد، با نوشتن خطی معادله‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، از این اپلیکیشن لذت خواهند برد. سیستم تشخیص دستخط دقیق MyScript به‌خوبی توابع نوشته شده توسط کاربر را شناسایی و محاسبه می‌کند. این ماشین حساب نیز مانند مثال‌های قبلی از تمامی توابع مهندسی ساده، درصدی، ریشه دوم، مثلثات، لگاریتم و ثابت‌هایی همچون اعداد پی و اویلر پشتیبانی می‌کند. نسخه‌ی جدید اپلیکیشن قابلیت‌هایی همچون تاریخچه‌ی محاسبات، حافظه، پشتیبانی از معادله‌های چند خطی، کشیدن و رعا کردن و بسیاری بهینه‌سازی دیگر در تجربه‌ی کاربری دارد.

لینک دانلود: iOS - اندروید

اپلیکیشن CaclcTape برای اندروید (رایگان)

CaclcTape

ماشین حساب CaclcTape یکی از بهترین گزینه‌های رایگان برای کاربران اندرویدی محسوب می‌شود که از رابط کاربری آشنایی هم بهره می‌برد. طراحی اپلیکیشن به‌گونه‌ای است که شبیه به ماشین‌حساب‌های نواری اداری به‌نظر می‌رسد. کاربران می‌توانند محاسبات مورد نظر خود را در خطوط پشت سر هم وارد کرده و نتیجه را در بخش نوار رابط کاربری مشاهده کنند. هر مرحله از محاسبه را می‌توان در همان بخش نواری ویرایش کرد که مراحل بعدی را هم به‌روزرسانی می‌کند. به‌علاوه، کاربران می‌توانند هر مرحله را در بخش نوار، برچسب‌گذاری کنند و می‌توان کل محاسبات را هم کپی کرده و در اپلیکیشن‌هایی مانند ویرایش متن یا ایمیل استفاده کرد.

لینک دانلود: iOS - اندروید

اپلیکیشن Digits Tape برای iOS (قیمت: ۱/۹۹ دلار)

Digits Tape

این ماشین حساب هم مانند مثال قبلی رابط کاربری نواری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که امکان مشاهده‌ی تاریخچه و ویرایش هر مرحله از محاسبه را دارد. از قابلیت‌های مهم اپلیکیشن می‌توان به اشتراک‌گذاری مستقیم روند محاسبات با ایمیل، پشتیبانی از رابط کاربری VoiceOver و هماهنگی با قابلیت تقسیم صفحه در آیپد اشاره کرد. در به‌روزرسانی‌های جدید، کاربردهایی همچون تغییر ترتیب محاسبات و تم تیره برای رابط کاربری به اپلیکیشن اضافه شده‌اند.

لینک دانلود

مثال‌های بالا، تنها تعدادی از اپلیکیشن‌های ماشین حساب بودند که می‌توانند به‌عنوان جایگزینی مناسب در کنار اپلیکیشن پیش‌فرض در اندروید و iOS نیاز محاسباتی کاربران را برطرف کنند. قطعا گزینه‌های بیشتری در مارکت‌های اپلیکیشن هر دو سیستم‌عامل وجود دارد که در دسته‌های رایگان و پولی، قابلیت‌های مشابه یا بیشتری را ارائه می‌کنند. شما از چه اپلیکیشنی به‌جای ماشین حساب پیش‌فرض گوشی هوشمند استفاده می‌کنید؟


منبع tomsguide

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید