ورد و پاورپوینت به‌صورت آزمایشی به قابلیت چند پنجره‌ای iPadOS مجهز شدند

یک‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
مایکروسافت از چند روز پیش به‌صورت آزمایشی قابلیت جدید چند پنجره‌ای iPadOS را به اپلیکیشن‌های ورد و پاورپوینت در این سیستم‌عامل اضافه کرده است.
تبلیغات

یکی از مفیدترین قابلیت‌هایی که سال گذشته به‌هنگام معرفی سیستم‌عامل ویژه‌ی آیپدهای اپل با نام iPadOS شاهد آن بودیم، امکان باز کردن چند پنجره از یک اپلیکیشن در آن واحد بود. البته برای بهره‌مندی از این قابلیت، توسعه‌دهندگان مختلف باید اپلیکیشن‌شان را به‌صورت جداگانه به آن مجهز کنند. در همین  راستا طی چند ماه اخیر توسعه‌دهندگان با سرعتی نه‌چندان زیاد در حال اضافه کردن پشتیبانی از قابلیت چند پنجره‌ای به اپلیکیشن‌هایشان بودند و در همین راستا به‌تازگی مایکروسافت قابلیت موردبحث را به ورد (Microsoft Word) و پاورپوینت (Microsoft Powerpoint) اضافه کرده است.

مایکروسافت از چند روز پیش، نسخه‌ی آزمایشی جدید اپلیکیشن‌های ورد و پاورپوینت را منتشر کرده است تا امکان استفاده از قابلیت چند پنجره‌ای iPadOS روی آن‌ها فراهم شود. بدین ترتیب اگر کاربر آیپدهای جدید اپل باشید می‌توانید دو پنجره از اپلیکیشن‌های ورد یا پاورپوینت را به‌صورت همزمان در صفحه باز کنید و کنار یک‌دیگر قرار دهید تا امکان کار روی هردوی آن‌ها برای‌تان فراهم شود. مایکروسافت با انتشار پستی جدید در وبلاگ خود به بیان برخی نکات درمورد بتای جدید ورد و پاورپوینت پرداخته است.

چند پنجره ای ورد روی iPadOS

بر اساس گفته‌های مایکروسافت، به سه روش می‌توان از قابلیت چند پنجره‌ای iPadOS برای ورد و پاورپوینت استفاده کرد:

 • در فهرست‌های Recent و Shared و Open روی فایلی خاص انگشت خودتان را نگه دارید و آن را به کناره‌های صفحه‌ی تبلت آیپد بفرستید تا شاهد کنار هم قرار گرفتن دو پنجره از همان اپلیکیشن در صفحه باشید.
 • در ورد یا پاورپوینت، از قسمت زیرین صفحه به سمت بالا سوایپ کنید (انگشت خود را بکشید) تا داک سیستم‌عامل بالا بیاید. در همین حین روی آیکون اپلیکیشنی که باز کرده‌اید ضربه بزنید و انگشت خود را نگه دارید و آن را از داک سیستم‌عامل خارج کنید و به لبه‌ی چپ یا راست صفحه بفرستید. در مرحله‌ی بعد روی سند موردنظر ضربه بزنید تا باز شود.
 • در صفحه‌ی آغازین ورد یا پاورپوینت وارد بخش‌های Recent یا Shared یا Open شوید، روی منوی سه‌نقطه‌ی (...) کنار فایل موردنظر ضربه بزنید و آن را از طریق گزینه‌ی Open in New Window باز کنید. 
 • در حال حاضر مایکروسافت مشخص نکرده است که قصد دارد در چه تاریخی قابلیت چند پنجره‌ای سیستم‌عامل iPadOS را به‌صورت گسترده برای تمامی کاربران ورد و پاورپوینت در دسترس قرار دهد؛ با این‌حال امیدوار هستیم چنین اتفاقی هرچه زودتر رخ دهد، زیرا قابلیت چند پنجره‌ای مزیت‌های متعددی با خود به‌همراه می‌آورد. تا زمان انتشار عمومی، اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از طریق این لینک به بتای عمومی مایکروسافت ورد و از طریق این لینک به بتای عمومی مایکروسافت پاورپوینت دسترسی پیدا کنید. 

  اگر به‌خاطر داشته باشید سال گذشته به‌هنگام برگزاری کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان موسوم‌به WWDC 2019 کریگ فدریگی قائم مقام ارشد بخش مهندسی نرم‌افزار اپل روی صحنه حاضر شد و به‌طور عملی کار با قابلیت چند پنجره‌ای را در اپلیکیشن ورد به‌نمایش گذاشت. حدودا یک سال از آن زمان می‌گذرد و به‌تازگی شاهد اضافه شدن قابلیت موردبحث به ورد آن‌‌هم به‌صورت آزمایشی هستیم. 

  دیدگاه شما کاربران زومیت درمورد قابلیت چند پنجره‌ای iPadOS چیست؟

  تبلیغات
  داغ‌ترین مطالب روز

  نظرات

  تبلیغات