زوم‌اپ؛ History of Everything اپلیکیشنی برای آشنایی با تاریخ تحولات جهان از انفجار بزرگ تا امروز

زوم‌اپ؛ History of Everything اپلیکیشنی برای آشنایی با تاریخ تحولات جهان از انفجار بزرگ تا امروز

اپلیکیشنی که اطلاعات کلی و جامعی در مورد وقایع کلیدی جهان و تحولات دنیا پس از انفجار بزرگ به شما بدهد، قطعاً جذاب خواهد بود.

تاریخ تحولات جهان و اینکه چطور دنیای ما به وضعیت امروزی رسیده است، اینکه شیوه‌ی زندگی انسان‌های اولیه چگونه بوده و چطور به‌تدریج اسباب تسهیل زندگی توسط انسان‌ها کشف و اختراع شده، مطالب بسیار آموزنده‌ای است که هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان بسیار مفید است. حال اگر این اطلاعات در قالب یک اپلیکیشن گوشی هوشمند و با طراحی کارتونی ارائه شود، جذابیتی دوچندان خواهد داشت. در زوم‌اپ پیش رو، اپلیکیشنی را با ویژگی‌های مورد بحث به شما معرفی می‌کنیم که درواقع می‌توان گفت به‌نوعی یک دایرةالمعارف جیبی است. این اپلیکیشن را می‌توانید به‌عنوان یک بازی علمی برای کودکان یا ابزاری برای تقویت زبان انگلیسی هم مورد استفاده قرار دهید.

اپلیکیشن یادشده با نام History در دسترس قرار گرفته و از پلی استور قابل دانلود است. اپلیکیشن History کاملاً رایگان است و به‌سادگی می‌توانید آن را دانلود و نصب کنید. علاوه‌بر این، این اپلیکیشن متن باز است.

با باز کردن نرم‌افزار، آنچه جلب توجه می‌کند، فهرستی است که دوره‌های سپری‌شده‌ی مختلف دنیا را به شما نشان می‌دهد: تولد جهان، زندگی روی زمین، اتفاقات تازه. هر یک از این بخش‌ها زیر مجموعه‌هایی دارد که با لمس کلید + می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. برای راحتی در توضیح ادامه موارد در اینجا از اولین زیر دسته‌ی بخش اول شروع کرده‌ایم، یعنی از انفجار بزرگ (Big bang).

History 1

History 1

History 2

با لمس روی هر زیر مجموعه وارد صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن خواهید شد که شامل توضیحات بسیار جامع و مناسبی است. در سمت چپ صفحه یک نوار عمودی خواهید دید که نشان‌دهنده‌ی فاصله‌ی زمانی تا امروز است. مثلاً در مورد انفجار بزرگ که درواقع تولد جهان است، فاصله‌ی زمانی تا امروز ۱۳٫۷ میلیارد سال است که درکنار علامت مربوط‌به آن دیده می‌شود. پس از این نوار تعدادی دایره‌ی رنگی توپر در رنگ‌های متفاوت دیده می‌شود و سپس در کادرهای رنگی، اتفاقی که در آن بازه‌ی زمانی رخ داده، نوشته شده است. در پایین صفحه هم رویداد بعدی و فاصله‌ی زمانی آن با رویدادی که در حال مشاهده‌ی آن هستید، به شما نشان داده می‌شود.

history 3

اگر روی کادری را که اسم رویداد در آن نوشته شده، لمس کنید، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که توضیحات مربوط‌به آن رویداد در صفحه آورده شده است. مثلاً در مورد انفجار بزرگ که در اینجا صفحه‌ی آن را باز کرده‌ایم، در مورد منشأ این نظریه و ویژگی‌های آن و تأثیری که روی اتفاقات بعدی جهان داشته، صحبت شده است.

history 4

با لمس علامت بازگشت در سمت چپ بالای صفحه، به صفحه‌ی قبلی بازخواهید گشت. با کشیدن صفحه به سمت پایین یا بالا می‌توانید رویدادهای قبلی یا بعدی را ببینید. از طرفی با زوم کردن روی صفحه که مطابق معمول گوشی‌های اندروید با حرکت هم‌زمان دو انگشت روی صفحه انجام می‌گیرد، می‌توانید نوار نشان‌دهنده‌ی زمان را بزرگتر کنید. در این حالت اگر رویدادهایی وجود داشته باشند که بازه‌‌ی زمانی کوتاهی را به خود اختصاص داده باشند، مشخص خواهند شد. این ویژگی در رویدادهایی که به امروز جهان نزدیکترند، بیشتر کارایی دارد تا در مورد رویدادهایی مانند تولد خورشید. تأثیر این زوم را روی نقاط رنگی سمت چپ صفحه خواهید دید.

history 5

درواقع وقتی روی صفحه زوم می‌کنید، نوار زمان بازه‌های کوتاه‌تر را با دقت بیشتری به شما نشان می‌دهد. بنابراین اتفاقات یا رویدادها یا دوره‌های زیستی که بازه‌ی زمانی کوتاهی را به خود اختصاص داده بودند و در حالت اولیه به‌صورت نقاط رنگی نشان داده می‌شدند، با زوم کردن جزئیات بیشتری نشان می‌دهند و این نقاط به‌صورت خطوط عمودی در خواهند آمد. مثلاً در تصاویری که در اینجا نشان داده‌ایم، دوره‌های زندگی دایناسورها، حشرات، حیوانات کوچک و دایناسورهای کوچک زیر مجموعه‌ی دوره‌ی کلی حیوانات هستند. با زوم کردن روی صفحه بخش مربوط‌به حیوانات با جزئیات بیشتری به ما نشان داده شده و سال‌های مربوط‌به هر یک هم در سمت چپ مشخص است. آخرین مرحله در دوره‌ی حیوانات دوره‌‌ای است که انسان‌ها به جهان وارد شده‌اند و این دوره هم خود زیر مجموعه‌هایی دارد.

history 6

اگر در صفحه‌ای اصلی اپلیکیشن قسمت مربوط‌به زندگی روی زمین (Life on the earth) را باز کنیم، زیر مجموعه‌های دوره‌ی زندگی انسان‌ها را خواهیم دید که پس از انقراض دایناسورها شروع می‌شود.

history 7

پس از دوره‌‌ی میمون‌ها، دوره‌ی ساخت ابزار توسط انسان‌های نخستین شروع شده و سپس اولین معابد ساخته شده‌اند. سپس آغاز نوشتن و بعد روش‌های وقایع و پس از آن‌ها دوره‌ی جنگ‌های صلیبی و طاعون سیاه مهم‌ترین وقایعی بوده‌اند که در این اپلیکیشن به آن‌ها اشاره شده و توضیحات مفصلی هم در مورد آن‌ها داده شده است.

history 8

history 8

پس از این دوران در نمودار زمان به دوره‌ای نزدیک می‌شویم که به‌گونه‌ای دوره‌ی معاصر حساب می‌شود. رویدادهای مهم علمی، سیاسی و اجتماعی رخ داده‌اند و هر یک (که انقلابی در نوع خود بوده‌اند) بیان شده‌اند، اتفاقاتی مانند ارائه‌ی نظریه‌ی گرانش نیوتن، حق رأی زنان، نظریه‌ی داروین، جنگ‌های جهانی، سفر به ماه و درنهایت فراگیری شبکه‌ی جهانی اطلاعات، اینترنت. توضیحاتی که در مورد این وقایع در این اپلیکیشن در دسترس شما قرار گرفته، بسیار مفید خواهد بود.

history 9

اگر تا به اینجا به نقاط رنگی کنار نوار زمان دقت کرده‌ باشید، متوجه شده‌اید که با نزدیک شدن به امروز، جزئیات بیشتری در مورد رویدادها وجود داشته و بنابراین زیر مجموعه‌ی کوچکتری هم در این اپلیکیشن برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در نتیجه با زوم کردن روی نقاط رنگی می‌توانید جزئیات بیشتری را در مورد سال‌های اخیر بخوانید.

امکان دیگری که در این اپلیکیشن برای شما فراهم شده، امکان جست‌وجو در محتوای اپلیکیشن در صفحه‌ی اصلی است که می‌تواند بسیار مفید و کارساز باشد.

history 10

نکات مثبت

  • رابط کاربری ساده
  • اطلاعات کلی و بسیار مفید
  • امکان دریافت اطلاعات در مورد وقایع با بازه‌ی زمانی کوچک
  • نمایش خلاصه‌ی اطلاعات به‌صورت نموداری و کارتونی
  • دانلود این نرم‌افزار رایگان است
  • متن باز است

نکات منفی

  • این اپلیکیشن فقط به زبان انگلیسی در دسترس است
  • برخی رویدادها در این اپلیکیشن توضیح داده نشده‌اند

دانلود اپلیکیشن
منبع google
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده