اندروید 9 پای برای کدام گوشی ها منتشر می‌شود

سه‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
مطالعه 13 دقیقه
اندروید 9 پای، نهمین نسخه‌ی سیستم عامل اندروید، عرضه شده است. این نسخه از اندروید برای کدام گوشی‌ها و چه زمانی منتشر می‌شود؟

درحالی که بیشتر کاربران هنوز اندروید اوریو را هم در اختیار ندارند، اندروید پای عرضه شده است. این نهمین نسخه‌ی کامل سیستم عامل محبوب اندروید محسوب می‌شود و قابلیت‌های جدید بسیاری را به‌همراه قابلیت‌های به‌روز شده‌ی اندروید اوریو با خود به همراه می‌آورد.

با تمام امکانات جدیدی که در اندروید پای وعده داده شده است،‌ سوال اصلی کاربران این است که چه زمانی این سیستم عامل در گوشی تلفن‌های آن‌ها قابل استفاده خواهد بود؛ سوالی که جواب آن به راحتی داده نمی‌شود اما بر اساس گزارش سایت theandroidsoul، برخی از این تاریخ‌ها مشخص شده‌اند.

در این مقاله به بررسی گوشی تلفن‌هایی که به اندروید ۹ پای آپدیت خواهند شد می‌پردازیم، اگر گوشی شما در این لیست نبود به احتمال زیاد به‌روزرسانی اندروید پای بر روی آن انجام نخواهد شد؛ اما لازم به ذکر است که این لیست نهایی نبوده و مرتباً به‌ روزرسانی خواهد شد.

ایسوس

ایسوس قصد دارد محصولات ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ یا به طور دقیق‌تر محصولاتی را که با سیستم عامل اندروید نوقا عرضه شدند، به اندروید پای به‌‌روزرسانی کند. محصولاتی مثل خانواده‌های زنفون ۴ و زنفون ۵ و احتمالاً زنفون ۳اس مکس این به‌روزرسانی را دریافت خواهند کرد؛ اما نسخه‌ی پرچمدار زنفون ۳ به اندروید پای به‌روزرسانی نخواهد شد. 

بلک بری

مدت زیادی نیست که بلک‌بری مشغول در حوزه گوشی‌های اندرویدی فعالیت می‌کند و از این رو گوشی‌های زیادی برای ارتقا ندارد. کمپانی کانادایی در به‌روزرسانی اندروید اوریو بسیار کند عمل کرده است و در مورد اندروید پای هم انتظار زیادی از آن نمی‌رود. این احتمال وجود دارد که از محصولات کنونی بلک بری، هیچ یک به اندروید پای ارتقا پیدا نکنند.

اسنشال

اسنشال قرار است که نسل دوم گوشی تلفن ‌PH را در اواخر سال میلادی عرضه کند که به طور پیش فرض از سیستم عامل اندروید اوریو استفاده خواهد کرد. در مورد گوشی تلفن PH-1 که با سیستم عامل نوقا عرضه شد و قرار است به اندروید اوریو ارتقا پیدا کند، به‌روزرسانی اندروید پای آن با توجه به قابلیت به‌روزرسانی سریع اندروید اوریو در اواخر امسال انجام خواهد شد؛ همچنین نسخه‌ی بتای آن هم اکنون در دسترس است.

جیونی

این کمپانی چینی هیچ یک از محصولات خود را به اندروید اوریو ارتقا نداده است و به نظر می‌رسد برنامه‌ای هم برای این کار ندارد. از این رو نتیجه گیری شده است که برنامه‌ای برای به‌روزرسانی به اندروید پای هم نخواهند داشت. اما ممکن است که محصولات جدید کمپانی از سال ۲۰۱۹ با سیستم عامل‌های جدید عرضه شوند. 

گوگل

اندروید پای هم اکنون برای دستگاه های پیکسلی گوگل، هم نسل اول و هم پیکسل ایکس ال، در دسترس است. اگر گوشی تلفن شما در این لیست قرار دارد هم اکنون می‌توانید برای به‌روز رسانی آن اقدام کنید.

اچ تی سی

اچ‌تی‌سی تعداد زیادی از محصولات خود را به اندروید اوریو به‌روزرسانی کرده است و انتظار می‌رود این کار را در مورد اندروید پای هم تکرار کند. در حالی که همه علاقه دارند که تمام سری U به اندروید پای ارتقا پیدا کند، این اتفاق نخواهد افتاد ولی این لیست نهایی نیست و باید منتظر ماند. همچنین بعید است که خارج از سری U گوشی تلفن‌های اچ تی سی به اندروید پای ارتقا پیدا کنند.

هواوی

هواوی یکی از کمپانی‌هایی است که در بحث به‌روزرسانی گوشی تلفن‌های خود، پیشرفت زیادی داشته است. هواوی جزو اولین کمپانی‌هایی بود که به‌روزرسانی اندروید اوریو را منتشر کرد و این کار را بر روی تعداد زیادی از محصولات خود انجام داد. از این رو انتظار می‌رود که برای اندروید پای عملکرد بسیار خوب و حتی بهتر از اندرویر اوریو را از خود نشان دهند و اندروید پای را در سری Mate 20 که امسال عرضه خواهد شد استفاده کنند.

ال جی

بخش گوشی تلفن ال جی عملکرد خوبی نداشته است، به همین خاطر بود که ال جی G7 را در MWC ۲۰۱۸ ندیدیم. کمپانی در حال تغییر استراتژی و آماده سازی خود برای بازگشتی بزرگ است. با وجود مشکلات مالی اخیر، ال جی در به‌روزرسانی محصولات خود عقب نمانده است و با توجه به تعداد کم محصولات، انتظار می‌رود که در مورد اندروید پای هم عملکرد خوبی داشته باشد.

موتورولا

موتورولا دیگر برندی نیست که برای به روز رسانی‌های سریع از آن یاد شود؛ با این حال این کمپانی زیر مجموعه‌ی لنوو، تعداد قابل توجهی از محصولاتش را به اندروید پای ارتقا می‌دهد. بیش‌تر آن‌ها سری پرچمدار موتو Z خواهد بود، موتو G4 به سختی در لیست اندروید اوریو قرار داشت ولی موتو G5 و G5S ممکن است به اندروید پای ارتقا پیدا کنند.  

نوکیا

نوکیا با اعلام این‌که از حالا به بعد گوشی تلفن‌های اندروید وان عرضه خواهد کرد، کاربران را شگفت زده کرد. این لیست تمام محصولات امسال به جز نوکیا ۱، که با سیستم عامل اندروید گو کار می‌کند، را شامل می‌شود. با این حال HMD قول داده است که نوکیا ۱ هم به‌ روزرسانی اندروید پای را خواهد داشت که این به این معنا است که تمامی محصولات نوکیا به اندروید پای ارتقا پیدا خواهند کرد. برخی از آن‌ها مثل نوکیا ۸ سیروکو همزمان با گوگل پیکسل این به‌روزرسانی را انجام خواهند داد.

وان پلاس

بعد از  این‌که وان پلاس با شکست در به‌روزرسانی وان پلاس ۲ به نوقا تعداد زیادی از کاربرانش را نا امید کرد، در محصولات جدیدش این شکست را به خوبی جبران کرد. اما انتظار نمی‌رود که تمامی گوشی تلفن‌های وان پلاس که سیستم عامل اوریو دارند به اندروید پای ارتقا پیدا کنند.

اوپو

در بحث به‌روزرسانی نرم افزار اپو گزینه‌ی مناسبی نیست، این کمپانی چینی به ندرت محصولات خود را به‌روزرسانی می‌کند؛ چه در مورد نرم‌افزارها و چه در مورد به‌روزرسانی‌های اصلی مثل سیستم عامل. با در نظر داشتن این موضوع بعید است که تعداد زیادی از محصولات کنونی کمپانی، حتی محصولات اخیر مثل R11 و R11s به‌روزرسانی اندروید پای را انجام دهند. اما اوپو R15 pro شامل این به‌روزرسانی خواهد شد و نسخه‌ی پیش‌فرض آن هم اکنون در دسترس است.

سامسونگ

گوشی تلفن‌های اصلی سامسونگ در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به اندروید ۹ پای ارتقا پیدا خواهند کرد. در عین حال برخی از محصولات قدرتمند شاخه‌های میانی نیز، مثل گلکسی A8 و گلکسی A8 پلاس ممکن است شامل لیست به‌روزرسانی اندروید پای بشوند؛ اما هنوز خبر رسمی‌ای درباره‌ی این موضوع منتشر نشده است. در عین حال تقریباً تمامی گوشی تلفن‌هایی که امسال با سیستم عامل اوریو عرضه شوند، مثل سری اس و سری جی، به‌روزرسانی اندروید پای را خواهند داشت. 

خبر جالب توجه این است که سامسونگ گوشی تلفن‌های سه ساله‌ی گلکسی اس ۶ و گلکسی نوت ۵ را به اندروید اوریو ارتقا خواهد داد که شاید به این معنی باشد که در زمان مناسب سری گلکسی اس ۷ به اندروید پای ارتقا داده خواهد شد.

در حال حاضر می‌توان گفت که اگر گوشی تلفن شما در سال ۲۰۱۶ یا قبل از آن عرضه شده است، منتظر اندروید پای نباشید؛ حتی نسخه‌های ۲۰۱۷ نیز اکثراً نباید منتظر باشند مگر این‌که سری‌های پرچمدار گلکسی اس ۸ یا گلکسی نوت ۸ باشند که به روز رسانی اندروید آن‌ها با گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس انجام خواهد شد.

سونی

سونی یکی از پایدارترین کمپانی‌ها بعد از گوگل در زمینه‌ی به‌روزرسانی نرم‌افزار است. این عمل‌کرد خوب به دلیل سرمایه‌گذاری زیاد کمپانی روی AOSP است، سرمایه گذاری‌ای که به تسریع به‌روزرسانی اندروید پای کمک زیادی خواهد کرد.

به‌روزرسانی اندروید پای با محصولات امسال مثل اکسپریا XZ2 و اکسپریا XZ2 Compact، که بسیار نزدیک به سری ۲۰۱۷ خود عرضه شدند؛ اما بعید است که سونی سری اکسپریا ایکس ۲۰۱۶ را هم به‌روزرسانی کند. ممکن است سونی هم سری‌های قدرتمند شاخه‌های میانی مانند اکسپریا XA2 و اکسپریا XA2 Ultra را در اوایل سال ۲۰۱۹ به اندروید پای ارتقا دهد. نکته‌ی بهتر این است که گوشی تلفن‌های ۲۰۱۸ سونی ممکن است با اندروید پای عرضه شوند.

ویوو

Vivo مثل اپوو در زمینه‌ی به‌روزرسانی نرم‌افزارها عملکرد ضعیفی دارد. اما کمپانی هم اکنون دو محصول ویوو X21 و ویوو X21 UD را در نسخه‌ی آزمایشی اندروید پای دارد. این یعنی که بعضی از محصولات کمپانی که قرار است عرضه شوند، اندروید پای خواهند داشت.

شیائومی

شیائومی هم در زمینه‌ی به‌روزرسانی نرم‌افزار تاریخچه‌ی خوبی ندارد اما کمپانی در حال تغییر این وضعیت است، و چندین محصول خود از جمله Mi 6 2017 و Mi MIX 2.را به اندروید پای ارتقا می‌دهد.

اندروید اوریو آخرین به‌روزرسانی سیستم عاملی خواهد بود که Mi 5 2016 ،Mi note 2 و Mi MIX دریافت خواهند کرد. همچنین محصولات محبوب Redmi Note 4 و حتی نسخه‌های جدیدتر Redmi Note 5 و Redmi Note 5 pro این به‌روزرسانی را نخواهند داشت؛ اما به طور قطع اندروید اوریو را پشتیبانی خواهند کرد. 

زد تی ای

ZTE گوشی تلفن‌های زیادی در بازار دارد، اما تنها یکی از آن‌ها به طور رسمی اندروید اوریو را دریافت خواهد کرد: پرچمدار کمپانی Axon 7. با وجود گوشی تلفن‌های زیاد انتظار نمی‌رود که تعداد زیادی از آن‌ها به اندروید پای ارتقا پیدا کنند. در حقیقت ممکن است که ZTE  تنها دو محصول خود یعنی Nubia Z17 و Nubia Z17s را به‌روزرسانی کند.

دیگر کمپانی‌ها

حتماً متوجه شده‌اید که این لیست تنها به بررسی کمپانی‌های محبوب می‌پردازد و کمپانی‌هایی مثل Meizu ،Micromax ،Yu ،Xolo ،LeEco ،Lava و ... به چشم نمی‌خورند. این چشم پوشی از عمد بوده زیرا این کمپانی‌ها به ندرت به‌روزرسانی نرم‌افزارها را انجام می‌دهند. اگر تغییری در آن‌ها رخ بدهد حتماً در همین مطلب با جزئییات به آن خواهیم پرداخت.

در آخر اگر گوشی تلفن خود را در این مطلب پیدا نکردید، به احتمال قوی به‌روزرسانی اندروید پای برای آن انجام نخواهد شد؛ اما اگر نیاز به توضیح بیشتر یا ابهامی وجود داشت در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

در بخش محصولات زومیت می‌توانید علاوه بر مشخصات فنی، قیمت روز گوشی های مختلف را مشاهده و از طریق فهرست کامل فروشندگان آن و با مقایسه‌ قیمت‌ها خریدی ارزان داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود