سرویس نقشه اپل مورد بازنگری اساسی قرار می‌گیرد

شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
اپل به روند بازسازی و به‌روزرسانی نقشه‌های اپل مپ با اطلاعات جدید ادامه می‌دهد تا در رقابت با گوگل مپ، پیروز میدان باشد.
تبلیغات

چهار سال پیش کوپرتینونشین‌ها پروژه‌ی به‌روزرسانی اپل مپ را آغاز کردند. اکنون بعد از گذشت نزدیک به چهار سال، اپل در حال به‌روز‌رسانی نقشه‌های اپل مپ است و قصد دارد تا سال آینده‌ی میلادی داده‌های مربوط به نقشه‌ی ایالات متحده را به‌صورت کامل و با کمک اطلاعات و داده‌های نقشه‌برداری اپل، به‌روز کند.

براساس آخرین اخبار منتشر شده، ظاهرا طی هفته‌های آتی، بخشی از داده‌های جدید نقشه‌برداری به‌صورت بسیار محدود در اختیار کاربران اپل مپ قرار خواهد گرفت. ابتدا شهروندان سان‌فرانسیسکو و منطقه‌ی خلیج سان‌فرانسیسکو که برای نسخه‌ی بتای iOS 12 ثبت نام کرده‌اند، می‌توانند داده‌های به‌روزشده‌ی اپل مپ را دریافت کنند. سپس به مرور زمان، کلیه‌ی شهروندان کالیفرنیای شمالی و در نهایت کاربران تمامی نسخه‌های iOS می‌توانند به نقشه‌های بازسازی شده‌ی اپل مپ دسترسی داشته باشند. ادی کیو، مدیر بخش سرویس‌های اپل، اعلام کرد: 

طی سال آینده‌ی میلادی، کلیه‌ی شهروندان ایالات متحده می‌توانند به نوبت و ایالت به ایالت، به نقشه‌های جدید دسترسی داشته باشند. اپل برای توسعه و به‌روزرسانی نقشه‌های خود به‌صورت کلان سرمایه‌‌گذاری کرده است.
apple map/ اپل مپ

با وجود آنکه اطلاعات مربوط به نقشه‌های اپل مپ از سال ۲۰۱۲ تاکنون توسط شرکت‌های شخص ثالث تامین شده است، ولی استراتژی جدید کوپرتینونشین‌ها این است که با توجه به تغییرات جدید از انتشار کلیه‌ی داده‌های نقشه‌برداری شرکت‌های شخص ثالث خودداری کنند. در واقع داده‌های مربوط به نقشه‌های اپل مپ از دو منبع تامین خواهد شد. یکی بخش اطلاعات توسط کامیون‌های مجهز به سنسورهای مختلف تهیه می‌شود که چند سالی است در سراسر امریکا در حرکت هستند و بخش دیگری از اطلاعات، توسط گوشی‌های آیفون تهیه می‌شود. از سوی دیگر، اپل همانند گوگل مپ، اطلاعاتی را که کاربران حین سفرهای خود با اکانت‌های ناشناس ارائه کرده‌اند، به نمایش عمومی می‌گذارد. البته کوپرتینویی‌ها به رعایت حقوق شهروندی و حفظ حریم شخصی در تهیه‌ی اطلاعات از جاده‌ها و راه‌ها بسیار دقت و توجه از خود نشان می‌دهند. 

اپل سعی دارد تا کلیه‌ی داده‌های اطلاعاتی مربوط به نقشه‌های خود را بازنویسی کند. در نقشه‌های جدید اطلاعات دقیق‌تری در مورد پارک‌ها و جنگل‌ها، رودخانه‌ها و مسیرهای تردد در اختیار کاربران امریکایی قرار خواهد گرفت. خواندن نقشه‌های جدید و یافتن مسیرهای اصلی به‌مراتب ساده‌‌تر و راحت‌تر می‌شود و با توجه به اینکه اطلاعات و جزئیات بیشتری روی نقشه‌ها مشخص شده ‌است، شکل ظاهری آن هم با نقشه‌های قبلی تفاوت خواهد داشت.

هنوز جزئیات بیشتری در مورد تفاوت نقشه‌های قدیمی و نقشه‌های جدید اپل مپ منتشر نشده است. باید دید که تلاش چهارساله‌ی کوپرتینویی‌ها برای به‌روزرسانی نقشه‌های اپل مپ، چقدر مورد توجه و استقبال کاربران قرار خواهد گرفت. مطمئنا علاوه‌بر به‌روزشدن اطلاعات نقشه‌ای، نحوه‌ی کار کردن با برنامه و رویکرد ارائه‌ی اطلاعات هم حائز اهمیت است. کوپرتینونشین‌ها تحت لیسانس شرکت‌های نقشه‌برداری معروف و نامداری همچون تام‌تام (TomTom)‌ قرار دارند، ولی هنوز قابلیت اطمینان از صحت اطلاعات به تایید چنین شرکت‌هایی نرسیده است.

رقابت دیرینه‌ی اپل با گوگل کماکان ادامه دارد و با گذشت بیش از یک دهه، این دو شرکت هنوز با یکدیگر رقابت می‌کنند. بازسازی نقشه‌های اپل مپ به منظور رقابت با گوگل مپ کار ساده‌ای نیست؛ ولی کوپرتینویی‌ها قصد دارند در این رقابت پیروز میدان باشند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات