مایکروسافت آفیس 2019 از طراحی فلوئنت بهره می‌برد

پنج‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
مایکروسافت در نسخه‌ی بعدی مجموعه نرم‌افزاری آفیس، از سیستم طراحی فلوئنت استفاده خواهد کرد.

مایکروسافت سال گذشته‌ی میلادی رسماً از سیستم طراحی فلوئنت رونمایی کرد که قرار است به‌مرور در رابط کاربری محصولات نرم‌افزاری مختلف این شرکت مورد استفاده قرار گیرد. فلوئنت، یک سیستم طراحی مدرن رابط کاربری است که در آن از عناصر مختلفی نظیر نور، سایه، افکت‌های آکریلیک، پنجره‌های نیمه‌شفاف و... استفاده می‌شود و ظاهری زیبا به محیط نرم‌افزار می‌بخشد. مایکروسافت تا به امروز از این طراحی در ویندوز ۱۰، رابط کاربری ایکس‌باکس و هولولنز استفاده کرده است که هنوز در مراحل اولیه قرار دار؛ اما به‌زودی  استفاده از این طراحی فراگیر خواهد شد و به نرم‌افزارهای دیگر نیز راه خواهد یافت.

سال گذشته، مایکروسافت در جریان کنفرانس Ignite 2017، نسخه‌ی جدید مجموعه نرم‌افزاری آفیس را با نام «آفیس ۲۰۱۹» رونمایی کرد. آفیس یکی از مهم‌ترین نرم‌افزارهای سازمانی و خانگی جهان به‌شمار می‌رود و مایکروسافت به‌عنوان توسعه‌دهنده‌ی آن، همواره تلاش می‌کند قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه کند؛ بنابراین استفاده از سیستم طراحی فلوئنت در نرم‌افزارهای این مجموعه چندان دور از ذهن نیست. مایکروسافت تا به این لحظه درباره‌ی استفاده از طراحی فلوئنت در آفیس ۲۰۱۹ چیزی نگفته است؛ اما به‌تازگی دو ویدیو توسط یک هکر در توییتر منتشر شده است که استفاده از این طراحی را در آفیس ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. با توجه به این ویدیوها، به‌ نظر می‌رسد که مایکروسافت در نسخه‌ی دسکتاپ، تحت وب و نسخه یونیورسال آفیس ۲۰۱۹، از طراحی فلوئنت استفاده کرده است.

این ویدیوهای دو دقیقه‌ای، تجربه‌ی کاربری و رابط کاربری بهبودیافته‌ی ورد آنلاین و پورتال آفیس ۳۶۵ را نشان می‌دهند؛ اما در ویدیوی نخست، جزئیاتی از سیستم طراحی فلوئنت آفیس ۲۰۱۹ نیز نشان داده می‌شود.

در این ویدیو، مشاهده می‌شود یک‌ سری انیمیشن جدید به آفیس اضافه شده است که به هنگام جابه‌جایی میان تب‌ها و منوها، خود را نشان می‌دهند. رابط کاربری نیز بسیار ساده‌تر از قبل شده و آفیس اکنون شبیه دیگر اپلیکیشن‌های مدرن است. حالتی نیز دیده می‌شود که در آن کاربر می‌تواند با توجه به سلیقه‌ی خود، رابط کاربری کلاسیک آفیس را فعال کند. برخی از آیکون‌ها نیز باز طراحی شده‌اند و ظاهری جدید به‌ خود گرفته‌اند. شخصی که در این ویدیو صحبت می‌کند، به بازنویسی آفیس آنلاین روی پلتفرمی جدید اشاره می‌کند که باعث شده است آفیس آنلاین سریع‌تر از هر زمان دیگری باشد و کم‌ترین تأخیر زمانی را داشته باشد.

در این ویدیو صرفاً نسخه‌ی تحت وب آفیس نشان داده می‌شود؛ اما این تغییرات قرار است به نسخه‌ی دسکتاپ آفیس ۲۰۱۹ نیز راه یابند و ورد دسکتاپ دقیقاً از این رابط کاربری بهره می‌برد. در این ویدیوها افکت‌های آکریلیک طراحی فلوئنت دیده نمی‌شود؛ اما سایه‌ها و انیمیشن‌های مرتبط، نشان داده می‌شوند. به‌ نظر می‌رسد که افکت‌های آکریلیک و پنجره‌های نیمه‌شفاف نیز به آفیس ۲۰۱۹ اضافه خواهند شد. مایکروسافت هنوز در مورد تغییرات آفیس ۲۰۱۹ جزئیاتی ارائه نکرده است. به‌ نظر می‌رسد ردموندی‌ها به‌زودی نشستی برگزار خواهند کرد تا اطلاعاتی در مورد نسخه‌ی جدید آفیس به کاربران ارائه دهند. اینسایدرها نیز هنوز بیلدهای پیش‌نمایش آفیس ۲۰۱۹ را دریافت نکرده‌اند و خبری از این تغییرات ندارند؛ اما طولی نمی‌کشد که مایکروسافت این بیلدهای پیش‌نمایش را جهت آزمایش، در اختیار اینسایدرها می‌گذارد.

این نخستین ویدیو از آفیس ۲۰۱۹ است و تا به امروز تصویری از رابط کاربری آن دیده نشده بود. حال که طراحی فلوئنت به آفیس ۲۰۱۹ راه یافته است، از این پس شاهد هماهنگی بیشتری در طراحی محصولات نرم‌افزاری مایکروسافت خواهیم بود. در این ویدیو به گزینه‌ای به‌ نام «Coming Soon» نیز اشاره می‌شود. این گزینه در واقع قابلیتی است که به کاربران امکان می‌دهد برخی از ویژگی‌های آفیس را زودتر از سایرین دریافت کنند. نکته‌ای که باید بدانید این است که آفیس ۲۰۱۹ فقط روی ویندوز ۱۰ قابل نصب و اجرا است و روی سایر نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز نصب نمی‌شود.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود