گوگل وب اپلیکیشن‌ پیش رونده را جایگزین اپلیکیشن‌های کروم می‌کند

پنج‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
گوگل با قطع پشتیبانی از اپلیکیشن‌های کروم به نفع وب اپلیکیشن‌ پیش رونده، قصد دارد تا میانه‌ی سال ۲۰۱۸، این اپلیکیشن‌ها را در دسترس پلتفرم‌های دسکتاپ قرار دهد.
تبلیغات

کروم وب استور، فروشگاه اینترنتی وب اپلیکیشن‌ گوگل است که ابتدا در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد و مرکزی برای دریافت اپلیکیشن‌، افزونه و بسته‌های تم برای سیستم‌عامل کروم محسوب می‌شود. بیش از یک سال پیش، گوگل اعلام کرد که اپلیکیشن‌های کروم را به تدریج تا سال ۲۰۱۸ از دسترس ویندوز، مک و لینوکس خارج خواهد کرد. اکنون این شرکت ایمیلی برای توسعه‌دهندگان ارسال کرده و در آن درباره‌ی پشتیبانی از وب اپلیکیشن‌ پیش رونده (PWA) در آینده صحبت کرده است.

برنامه‌ریزی قبلی گوگل همچنان تا حد زیادی پا برجا است و از این پس اپلیکیشن‌های کروم در وب استور دیگر برای کاربران مک، ویندوز و لینوکس قابل دسترسی نخواهد بود. در وقع اگر در حال حاضر روی هر دستگاهی به‌جز کروم‌بوک‌ها از وب استور بازدید کنید، خواهید دید که صفحه‌ی اپلیکیشن‌ها ناپدید شده است. گوگل در ابتدا قصد داشت تا سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۱۸، پشتیبانی از این اپلیکیشن‌ها را روی تمام پلتفرم‌ها (به‌جز سیستم‌عامل کروم) قطع کند؛ اما آن‌ها اکنون تصمیم گرفته‌اند که پیش از موعد به استفاده از وب اپلیکیشن‌ پیش رونده روی بیاورند.

Chrome Web Store
تیم کروم در حال حاضر برای ارائه‌ی وب اپلیکیشن‌ پیش رونده روی دسکتاپ مشغول فعالیت است. به محض آنکه این قابلیت عرضه شود (احتمالا در میانه‌ی سال ۲۰۱۸)، کاربران دقیقا به همان شیوه‌ای که امروز اپلیکیشن‌های کروم اجرا می‌شوند، قادر به نصب اپلیکیشن‌های وب روی دسکتاپ و اجرای آن‌ها از طریق آیکون‌ها و میانبرها خواهند بود.به‌منظور فراهم کردن امکان گذار یکپارچه و بی‌نقص از اپلیکیشن‌های کروم به وب، پشتیبانی از اپلیکیشن‌های کروم روی ویندوز، مک یا لینوکس تا زمانی که امکان نصب وب اپلیکیشن‌های پیش رونده در سال ۲۰۱۸ از راه برسد، به‌طور کامل حذف نخواهد شد.زمان‌بندی‌ها هنوز تا حدودی نامعلوم هستند؛ اما این قابلیت که در ابتدا قرار بود تا ابتدای سال ۲۰۱۸ از راه برسد، به چند ماه بعد معوق شده است.علاوه بر این، ما اذعان داریم که وب اپلیکیشن‌های پیش رونده‌ی دسکتاپ جایگزین قابلیت‌های اپلیکیشن کروم نخواهند شد. ما مشغول بررسی راه‌های ساده‌سازی این گذار برای توسعه‌دهندگان متکی به رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های اختصاصی کروم هستیم و به تمرکز ویژه بر سوکت‌ها، HID و رابط‌های برنامه‌نویسی سریال ادامه خواهیم داد.

وب اپلیکیشن‌های پیش رونده و اپلیکیشن‌های کروم هر دو به منظور همانندسازی هرچه بیشتر اپلیکیشن‌های وب با اپلیکیشن‌های بومی دسکتاپ طراحی شده‌اند؛ با این حال تنها شباهت آن‌ها به همین یک مورد ختم می‌شود. وب اپلیکیشن‌های پیش رونده از قابلیت کراس پلتفرم (چند پلتفرمی) و چند مرورگری برخوردار هستند؛ درحالی‌که اپلیکیشن‌های کروم تنها به مرورگر کروم محدودند و از رابط‌های برنامه‌نویسی اختصاصی کروم استفاده می‌کنند.

در حال حاضر، مرورگر کروم در اندروید از امکان نصب وب اپلیکیشن‌های پیش رونده پشتیبانی می‌کند و حتی آیکون مخصوص آن‌ها را نیز در کشوی اپلیکیشن‌ها قرار می‌دهد. اینکه گوگل چگونه این قابلیت را در دسترس سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس قرار می‌دهد، موضوعی جالب توجه خواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات