برای یک تماس اسکایپ چقدر پهنای باند استفاده می‌شود

سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
برای ایجاد یک تماس تصویری با کیفیت از طریق اپلیکیشن اسکایپ، چه مقدار پهنای باند نیاز است؟
تبلیغات

قبل از فراگیر شدن اپلیکیشن‌های تماس اینترنتی، اسکایپ برای مدت طولانی محبوب‌ترین برنامه در این زمینه بود. اما پس از آن، نرم‌افزارهای زیادی برای تماس با یکدیگر بدون پرداخت هزینه به وجود آمدند. ولی امروزه حتی با شیوع گزینه‌های جایگزین اسکایپ همچون وایبر و واتس‌اپ، کاربرانی هستند که هنوز هم به اسکایپ وفادار مانده‌اند.

پشتیبانی از تماس‌های ویدئویی با کیفیت بالا یکی از ویژگی‌های اصلی در اسکایپ است. اما در جهان امروز که داده‌ها نقش بسیار مهمی دارند، این دو سؤال مهم مطرح می‌شود:

  • آیا اسکایپ در استفاده از اینترنت بهینه است؟
  • پهنای باند مورد نیاز برای اسکایپ چقدر است؟

پاسخ به هر دو سؤال بالا به ما کمک خواهد کرد یک برنامه چت صوتی را از بین برنامه‌های مشابه انتخاب کنیم. اطلاعات پهنای باند در صفحه‌ی پشتیبانی اسکایپ به‌طور دقیق نشان می‌دهد که برای هر نوع تماس، چه میزان پهنای باند مورد نیاز است.

پهنای باند مورد نیاز برای تماس اسکایپ

مقادیر بالا زمانی مهم‌تر می‌شوند که از اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنید و می‌خواهید مصرف خود را محدود کنید. به همین منظور اسکایپ قابلیتی دارد که با توجه به پهنای باند موجود، کیفیت تماس را مطابق با آن تنظیم می‌کند.

حالا طبق نمودار اگر بخواهیم پهنای باند مورد نیاز برای یک تماس ویدیویی یک به یک از طریق اسکایپ را به دست آوریم، حداقل به سرعت ۱ مگابیت بر ثانیه نیاز داریم؛ اما بهترین کیفیت را با ۱.۵ مگابیت بر ثانیه دریافت خواهیم کرد. همچنین برای تماس‌های گروهی، ۱ مگابیت بر ثانیه به ازای هر عضو بیشتر برای کنفرانس ویدئویی مطلوب اضافه می‌شود.

البته مشخصات سخت‌افزاری وب‌کم و رایانه‌های همه‌ی شرکت‌کنندگان نیز در کیفیت مکالمه تأثیرگذار خواهد بود.

بررسی پهنای باند مورد استفاده توسط یک تماس

اسکایپ در طول تماس، پهنای باند مورد استفاده برای آپلود و دانلود را نشان می‌دهد. در نوار منو روی تماس (Call) کلیک کنید و سپس به اطلاعات فنی تماس (Call Technical Info) مراجعه کنید‌.

پنجره‌ی بازشده، متوسط پهنای باند مصرفی برای تماس‌ها را نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر را در قسمت Basic بررسی کنید. توجه داشته باشید که این ارقام بر حسب کیلوبایت بر ثانیه است.

مشخصات فنی تماس اسکایپ

همچنین می‌توانید کیفیت پهنای باند را در زمان برقراری تماس بررسی کنید. یک تماس واقعی به شما خواهد گفت که ISP شما ، پهنای باند کافی برای تماس اسکایپ فراهم کرده است یا خیر.

  • مخاطبی را برای تماس انتخاب کنید
  • در پنجره مکالمه، روی بررسی تنظیمات کلیک کنید
  • تعداد میله‌های سبزرنگ، یک نشانه‌ی تصویری بر پایه‌ی سیگنال پهنای باند است

گرچه فشرده‌سازی ویدئو در تماس‌های تصویری بهبود یافته؛ اما برای تماس تصویری با وضوح بالا با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه، هنوز هم پهنای باند زیادی لازم است. اگر شما یک کاربر معمولی اسکایپ هستید، بهتر است به یاد داشته باشید که برای داشتن تماس با‌کیفیت، باید اتصال خود را بر این اساس تنظیم کنید.

نظر شما چیست؟ آیا با کیفیت تماس‌های اسکایپ مشکل دارید؟ یا اپلیکیشن‌های جایگزین اسکایپ را ترجیح می‌دهید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات