اینستاگرام به‌دلیل اعتیادآوربودن، زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا می‌رود

پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۱
مطالعه 1 دقیقه
استوری اینستاگرام Instagra روی آیفون ناچ صفحه - اختصاصی زومیت
اینستاگرام و فیسبوک به دلیل ایجاد اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی و آسیب به کودکان، زیر ذره‌بین اروپا می‌روند.
تبلیغات

اتحادیه‌ی اروپا به‌دلیل نگرانی از اقدامات ناکافی متا برای محافظت از سلامت روحی و جسمی کودکانی که از پلتفرم‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام استفاده می‌کنند، تحقیقات رسمی را شروع کرده است.

اروپا در قالب تحقیقاتی که امروز آغاز کرد، بررسی می‌کند که آیا متا قوانین مربوط‌به قانون خدمات دیجیتال (DSA) را نقض کرده است یا خیر. کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه‌ی اروپا، می‌گوید رابط کاربری و الگوریتم‌های فیسبوک و اینستاگرام ممکن است باعث «اعتیاد رفتاری در کودکان» و ایجاد «اثر لانه‌ی خرگوش» شود.

لانه‌ی خرگوش‌ به استفاده‌ی مداوم از پلتفرم‌های اجتماعی مشابه گفته می‌شود. به این معنی که افراد به جای انجام کارهای دیگر، به استفاده‌ از پلتفرم‌ها ادامه می‌دهند.

در اطلاعیه‌ی اروپا آمده است: «اتحادیه‌ی اروپا نگران است که متا به اندازه‌ی کافی برای جلوگیری از دسترسی خردسالان به محتوای نامناسب کاری نمی‌کند و ابزارهای تأیید سن متا ممکن است معقول، متناسب و مؤثر نباشند.»

تحقیقات اروپا سیستم‌های توصیه‌ی محتوای متا و تنظیمات پیش‌فرض حریم خصوصی و ایمنی را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا پلتفرم‌های متا برای افراد کم‌سن مناسب هستند یا خیر.

اگر مشخص شود متا قوانین DSA را نقض کرده، این شرکت ممکن است با جریمه‌‌ی معادل ۶ درصد از گردش مالی جهانی روبه‌رو شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات