سُقُطرا، جزیره شگفت‌انگیز درختان خون سیاوشان

یک‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
جزیره سقطرا مقصدی نسبتاً ناشناخته اما باورنکردنی برای ماجراجویان و عکاسان طبیعت است که گونه‌های جانوری و گیاهی منحصربه‌فردی دارد.
تبلیغات

سقطرا یا سکوترا، مجمع‌الجزایری که میان دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد، متعلق به کشور یمن است و گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر‌به‌فردی دارد. سقطرا یکی از منزوی‌ترین جزایر غیر آتشفشانی جهان به حساب می‌آید که حدود ۶ میلیون سال پیش از آفریقا جدا شد. انزوای طولانی مدت سقطرا و گرما و خشکسالی شدید، طوفان‌های موسمی از ماه می تا سپتامبر و همچنین شرایط آب‌و‌هوایی خاص در مناطق کوهستانی باعث به وجود آمدن گیاهان و جانوران منحصر‌به‌فردی در این جزیره و درنتیجه قرار گرفتن سقطرا در فهرست میراث جهانی یونسکو شده است.

نماد سقطرا درخت خون سیاوشان یا درخت خون اژدها (Dracaena cinnabari) است که به یک قارچ یا چتر بزرگ شباهت دارد. از پوست این درخت هنگام بریدن، شیره سرخی شروع به جاری شدن می‌کند که به‌سرعت جامد می‌شود. از زمان‌های قدیم، ساکنان محلی از صمغ سرخ به دست آمده برای اهداف پزشکی، دامپزشکی و آرایشی استفاده می‌کردند.

سُقُطرا مکان موردعلاقه عکاس نیمه‌لبنانی، بنیامین برکات (Benjamin Barakat)، است. او که تصاویر چشم‌گیری از آسمان شب گرفته، عکاسی از آسمان بهشت پنهان دریای عرب را نیز از دست نداده است.

در ادامه می‌توانید مجموعه تصاویر او از جزیره رازآلود سقطرا را تماشا کنید.

امیدواریم تماشای این قسمت از شاتر برایتان لذتبخش بوده باشد. برای دیدن آثار بیشتر به صفحه اینستاگرام بنیامین برکت مراجعه کنید. نظر شما در مورد این تصاویر چیست؟ کدام تصویر را بیشتر دوست داشتید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات