تصاویر دراماتیک از صحنه شکار شدن بچه شغال و جدایی از مادرش

شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
اطيب حسین عکاس ۳۹ ساله در سفری به منطقه حفاظت‌شده ملی ماسای مارا در جنوب غربی کنیا، صحنه غم‌انگیز شکار شدن بچه شغال را ثبت کرد.
تبلیغات

۱۹ سپتامبر ۲۰۲۱ درست زمان اوج مهاجرت سالانه کَل‌های یالدار، اطيب حسین به همراه گروه و راهنمای سافاری به مکانی می‌رفتند که احتمال داشت بتوانند تصویر پلنگی را شکار کنند.

حسین بیش از ۱۲ سال است که برای عکاسی از حیات وحش به مناطق بیابانی سفر می‌کند. حیات وحش آفریقا منطقه موردعلاقه فعلی او برای عکاسی است.

آن‌ها در مسیر، شغال مادری را دیدند که توله‌ای در دهانش بود و به سرعت حرکت می‌کرد. راهنما توضیح داد که به احتمال زیاد این خانواده شغال در حال جابه‌جایی لانه هستند. در آن منطقه کفتارهای زیادی وجود داشت که شاید یکی از دلایل جابه‌جایی لانه‌ها باشد.

گروه تصمیم گرفتند ۵ دقیقه بایستند و از دور تماشا کنند.

پس از مدتی تماشا، متوجه شدند که شغال بسیار محتاط و پرتنش است. او می‌ایستاد، توله را پایین نگه می‌داشت و هر چند صد متر که پیش می‌رفت منطقه را بررسی می‌کرد.

ناگهان انتظار و مشاهده صبورانه گروه نتیجه داد؛ زیرا لحظه‌ای غیرمنتظره در مقابل چشمانشان پدیدار شد.

بعد از حدود ده تا پانزده دقیقه ناگهان یک عقاب قهوه‌ای خاکی ظاهر شد و سعی کرد توله را از آرواره‌های مادر برباید.

پس از چند تلاش ناموفق، عقاب بالأخره موفق شد طعمه خود را به چنگ بیاورد، اما این پیروزی فقط چند ثانیه طول کشید. عقاب توله را گرفت، شغال به دنبالش پرید و توله در اواسط پرواز از چنگال عقاب رها شد.

به نظر می‌رسید که توله شغال آسیبی ندیده است. ظاهراً عقاب در برابر دفاع شدید شغال مادر نمی‌توانست به اندازه کافی بچه شغال را محکم به چنگال بگیرد. پس از چند تلاش دیگر، عقاب تسلیم شد و به سمت جفت خود پرواز کرد.

حسین می‌گوید: «در تمام سال‌های کاوش در حیات وحش، به یاد نمی‌آورم که با تعامل بین‌گونه‌ای نادرتر و دراماتیک‌تر مواجه شده باشم. بچه‌ شغال خیلی خوش‌شانس بود که افتاد و از طعمه شدن جان سالم به در برد.»

می‌توانید آثار بیشتری از این عکاس را در اینستاگرام اطیب حسین پیدا کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات