تصاویری از «باک مون» در سراسر جهان؛ درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین ابرماه سال ۲۰۲۲

یک‌شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
ابرماه جولای که با نام باک مون هم شناخته می‌شود، چهارشنبه هفته پیش آسمان زمین را نورانی و درخشان‌تر از همیشه کرد.

هفته قبل ابرماه آسمان را روشن کرد و در روز چهارشنبه به اوج خود رسید که ۳۰٪ بزرگ‌تر و درخشان‌تر از حد معمول بود.

ماه کامل جولای یا «ماه باک»، نام خود را از بومیان اولیه آمریکا گرفته است، زیرا گوزن‌های نر در این زمان از سال شاخ‌های خود را می‌ریزند تا دوباره رشد کند. آخرین ابرماه در ۱۴ ژوئن بود که «ماه توت‌فرنگی» نامیده شد زیرا نزدیک به زمان برداشت توت‌فرنگی بود.

اندرو مک‌کارتی از دو تلسکوپ و دو دوربین برای عکاسی از ابرماه باک استفاده کرد که روز چهارشنبه از میان ابرها بر فراز فلورانس، آریزونا می‌درخشید.

مک‌کارتی، عکاس نجومی با استعداد اخیراً با استفاده از تلسکوپ ۵۰۰ دلاری «ستون‌های آفرینش» تلسکوپ هابل را درمقابل تلسکوپ فضایی ۱۶ میلیارد دلاری هابل، با نتایج واقعاً شگفت‌انگیز بازسازی کرد.

عکاس دیوید جنکینز در کانبرای استرالیا ماه باک را ثبت کرد. او می‌گوید هوا ابری بود، اما درست زمانی که ماه ۹۹٫۸٪ درصد کامل بود، آسمان صاف شد.

دن مارتلند این نمای آتشین از بانوی آزادی در نیویورک را با Sony Alpha 1 خود ثبت کرده است.

ابرماه یا سوپرمون چیست؟

زمانی‌که ماه در مسیری بیضوی و نه دایره‌وار به دور زمین می‌چرخد، ابرماه‌ رخ می‌دهد. نقطه‌ای در مدار ۲۹٫۵ روزه ماه وجود دارد که نزدیک‌ترین نقطه به زمین است و به‌عنوان حضیض شناخته می‌شود، ماه در زمان ماه کامل در زمان‌های خاصی از سال از این نقطه عبور می‌کند.

یک ماه کامل در حضیض (نزدیک‌ترین نقطه به زمین) به دلیل نزدیک‌تر بودن به ما ۱۴٪ بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و ۳۰٪ درخشان‌تر از ماه کامل در اوج مداری (نقطه‌ای با دورترین فاصله از زمین) است. یک ابرماه تنها حدود ۷٪ بزرگ‌تر و ۱۵٪ روشن‌تر از یک ماه کامل ​​است.

برخی از بخش‌های جامعه علمی ازجمله ناسا، از تعریف ابرماه که توسط ستاره‌شناس ریچارد نول ارائه شده است، استفاده می‌کنند. او در سال ۱۹۷۹ ابرماه را به‌عنوان ماه کاملی طبقه‌بندی کرد که در ۹۰٪ حضیض خود (نزدیک‌ترین نقطه به زمین در مدارش) قرار دارد.

میانگین فاصله ماه از زمین ۳۸۴,۴۰۰ کیلومتر است که در حضیض به ۳۵۶,۰۰۰ کیلومتر می‌رسد.

هری صحنه‌ای آرام از طلوع ابرماه در پنس، ساسکاچوان، کانادا را به تصویر کشید.

یومه زاپاتا، عکاس نجومی آماتور، توانست تصویر ابرماه باک را با وضوح کامل در نزدیکی بارسلونا، اسپانیا شکار کند.

ماه کامل بعدی در ۱۱ آگوست خواهد بود که احتمالاً همچنان به‌عنوان ابرماه طبقه‌بندی می‌شود. ماه کامل آگوست به‌عنوان «ماه ماهی خاویار» شناخته می‌شود زیرا ماهیان خاویاری غول‌پیکر و ماقبل تاریخ دریاچه‌های بزرگ و دریاچه چمپلین به‌راحتی در این زمان از تابستان صید می‌شدند.

امیدواریم از تماشای ابرماه در این بخش از شاتر لذت برده باشید. آیا توانستید ابرماه هفته پیش را ببینید؟ نظر شما در مورد این تصاویر چیست؟

مطالب مشابه

نظرات