آثار منتخب جشنواره بین‌المللی عکس سیه‌نا در سال ۲۰۲۰

آثار منتخب جشنواره بین‌المللی عکس سیه‌نا در سال ۲۰۲۰

آثار منتخب جشنواره بین‌المللی عکس سیه‌نا در فضای مجازی منتشر شد؛ تصاویری چشم‌نواز و بی‌نظیر که حیات وحش و زندگی انسان را به تصویر می‌کشند.

چند سال پیش، برای پیوند دادن شهر زیبایی همچون سیه‌نا (Siena) به یک مسابقه عکاسی، یک ماجراجویی جذاب با عنوان جشنواره بین‌المللی عکس سیه‌نا (Siena International Photo Awards) آغاز شد. در شش سال گذشته، پروژه مذکور معروف‌تر و به یک رویداد بسیار مورد انتظار تبدیل شده است و مردم سراسر جهان از آن استقبال می‌کنند. این موفقیت با تعداد تصاویر ارسالی و مشارکت مداوم متخصصان مشهور بین‌المللی که کار در این پروژه را انتخاب کرده‌اند تأیید می‌شود؛ بنابراین رویداد مذکور در میان بزرگ‌ترین مسابقات عکاسی در جهان قرار دارد. یکی از دلایل ادامه مسیر این مسابقه، پشتیبانی مقامات محلی سیه‌نا و شرکای خصوصی است که باعث شده این ماجراجویی جذاب متوقف نشود و با شور و اشتیاق ادامه داشته باشد.

بر اساس گزارش Bored Panda، عکس مسحورکننده عکاس فرانسوی گرگ لکور با نام «خانه متحرک منجمد»، از یک کوه یخ غول‌پیکر که توسط شیرهای دریایی خرچنگ‌خوار احاطه شده، برنده کلی جشنواره بین‌المللی عکس سیه‌نا شده است. داوران تصویر برنده را از میان ده هزار عکس ارسال‌شده توسط عکاسان ۱۵۶ کشور انتخاب کردند. نام عکاسان برنده و آثار آن‌ها در تاریخ ۲۳ اکتبر اعلام شد.

لکور، عکاس حرفه‌ای اقیانوس و حیات وحش که برنده جایزه اصلی شد، این تصویر را در قطب جنوب ثبت کرده است؛ جایی که او اغلب درگیر پروژه‌های علمی است که توجه به اقیانوس‌ها و اهمیت حفظ سیاره زمین را برجسته می‌کنند.

روزنامه‌نگار و عکاس آفریقای جنوبی، برنت استیرتون، به لطف داستان‌پردازی قدرتمند خود از طریق تصاویر و تعهدش در پوشش موضوعات مربوط به حیات وحش و محافظت از آن‌ها، بهداشت جهانی و موارد این‌چنینی، جایزه «بهترین نویسنده» امسال را از آن خود کرد.

عکاس مصری، نادر سعدالله با فیلم فوق‌العاده «فراموش‌شده» برنده بخش «فیلم مستند کوتاه» شد.

نکته: در پایین هر تصویر چند سطری از زبان هنرمندی که تصویر را ثبت کرده، نقل شده است.

مادر (Mother)

اثر هنری قابل‌ توجه در بخش مستند و عکاسی روزنامه‌نگاری

حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، چهار سال درگیر جنگ بود. مادری که پس از پایان درگیری به خانه بازگشت، ماشین اسباب بازی فرزندش را در خانه‌ی ویران‌شده‌ی خودشان پیدا کرد.


دوستان (Friends)

برنده افتخاری در بخش چهره‌ها و شخصیت‌های جذاب

ریا و سیما دو دوست کوچک هستند که در منطقه باغ چای در سیلات بنگلادش زندگی می‌کنند. چهره‌های خندان آ‌ن‌ها هنگام بازی در جلوی خانه، انعکاسی از پاکی‌شان است.


شکارچی شب (Night Hunter)

مقام اول در بخش حیوانات در محیط زیست خود

جغد بزرگ خاکستری به دلیل مهارت بالا در شکار بسیار شناخته‌شده است. بعد از هفته‌های متوالی کار کردن روی داستانی در مورد این جغد، سرانجام تصویری به‌ دست آوردم که بیانگر همه آن چیزی بود که می‌خواستم در یک قاب نشان بدهم. من تصویر این جغد را زیر ماه کامل چند ثانیه قبل از حمله آن به یک پرنده گرفتم. این موجود واقعاً یک شکارچی شب است.


زن در محل کار (Woman At Work)

اثر هنری قابل‌ توجه در بخش چهره‌ها و شخصیت‌های جذاب

کارگران ویتنامی با هزاران بخور عود در کوانگ فو کن، روستایی در هانوی ویتنام که این چوب‌های معطر صدها سال به‌طور سنتی در آنجا ساخته می‌شود، محاصره شده‌اند. عود نقش مهمی در زندگی معنوی مردم ویتنام دارد. مردم در تمام فعالیت‌های آئینی خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. دسته‌های بامبو در روزهای آفتابی روی زمین چیده می‌شوند تا خشک شوند.


هنگامی که سفره‌ماهی‌ها پرواز می‌کنند (When Rays Fly)

برنده‌ی افتخاری بخش حیوانات در محیط زیست خود

گروه بزرگی از سفره‌ماهی‌های Mobula در دریای کوترز را مشاهده می‌کنید. این موجودات به همان اندازه که در آب زیبا هستند، در میان هوا، هنگامی که باله‌های خود را مانند پرندگان در حال پرواز تکان می‌دهند نیز جذاب به نظر می‌رسند.


تنها در خانه (Home Alone)

مقام اول در بخش معماری و فضاهای شهری

تنها پنجره‌های یک آپارتمان در تسینگ یی، یک منطقه پرجمعیت از هنگ کنگ، درست قبل از غروب آفتاب روشن است.


مادر اهمیت می‌دهد (Mother Cares)

برنده‌ی افتخاری بخش حیوانات در محیط زیست خود

در صحرای نگب، یک بز کوهی که به‌ دنبال غذا است با احتیاط بره‌ی یک ماه و نیمه‌ی خود را در یک معبر سخت و خطرناک همراهی می‌کند.


در انتظار زمستان (Waiting For Winter)

برنده‌ افتخاری بخش زیبای طبیعت

برگ‌ها در برابر سایه روشن تنه‌های راش خاکستری در یک جنگل سرد زمستانی. این صحنه بلافاصله نظرم را جلب کرد و  آن را با لنز تله گرفتم.


دنیا وارونه شده است (The World Is Going Upside Down)

مقام دوم بخش حیوانات در محیط زیست خود

نام اورانگوتان در زبان مالایی به‌ معنی «مرد جنگل» است. سه نوع اورانگوتان وجود دارد و گونه‌ای که در این تصویر است، «اورانگوتان بورن» نام دارد. وزن اورانگوتان‌های نر بالغ می‌تواند تا ۲۰۰ پوند برسد. نرهای فلنج‌دار دارای بالشتک‌های برجسته‌ای به نام فلنج و کیسه گلو هستند که برای ایجاد صدای بلند و ارتباط استفاده می‌شود.


خزه اسپانیایی (Spanish Moss)

مقام دوم در بخش زیبایی طبیعت

سیه نا

صبح زود یک روز نوامبر، درون باتلاق به‌ دنبال زیبایی باشکوه خزه اسپانیایی بودم. رنگ‌های روزهای پایانی پاییز باعث شد تصویر تقریبا تک‌رنگ به نظر برسد. همچنین سروی در آب ساکن ایستاده و بازتابی باورنکردنی در فضای مه‌آلود ایجاد کرده است.


تابو (Taboo)

مقام دوم بخش چهره‌ها و شخصیت‌های جذاب

من این عکس را در استودیوی خانگی خود در ایران گرفتم؛ درحالی‌که مشغول کار در یک پروژه سینمایی در مورد مهاجران افغانستانی مقیم ایران بودم. این اولین‌بار بود که از نزدیک می‌دیدم کسی برقع به تن کند. چیزی که بلافاصله با دیدن این زن مرا تحت تأثیر قرار داد، این بود که هنگام راه رفتن هیچ بخشی از بدن او را به جز کف پاهایش نمی‌دیدم. از آنجا که این عکس را با نام «تابو» عنوان کردم، پیامی که بیان می‌کنم، پیام عصیان است.


خانه سیار منجمد (Frozen Mobile Home)

برنده‌ی عکس سال

کوه‌های یخی زیستگاه‌های عظیم و مرموزی هستند که مانند پادشاهی از زندگی دریایی محافظت می‌کنند. همان‌طور که کوه‌های یخ توسط جریان‌های قطبی به‌آرامی می‌چرخند، اقیانوس‌ها را بارور می‌کنند. آن‌ها با روش‌های مختلفی از جمله حمل مواد مغذی از زمین، ایجاد فیتوپلانگتون و تأثیر بر چرخه کربن با جداسازی دی‌اکسید کربن از هوا، باعث شکوفایی زندگی می‌شوند. آن‌ها همچنین به حیوانات بزرگی مانند شیرهای دریایی خرچنگ‌خوار که تمام سال را روی تکه‌های یخ می‌گذرانند پناه می‌دهند.


نگهبان (Security Man)

مقام سوم بخش معماری و فضاهای شهری

خیلی زود بود و موزه مات (Maat Museum) هنوز باز نشده بود. اما نگهبان به‌آرامی در امتداد ساختمان قدم می‌زد. فقط یک راه باریک بین ساختمان و رودخانه Tejo وجود داشت و هنگام ثبت این تصویر پاهایم خیس شدند.


جراحی کودک اورانگوتان (Baby Orangutan Surgery)

برنده‌ی افتخاری بخش مستند و عکاسی روزنامه‌نگاری

برندا، یک اورانگوتان ماده سه‌ماهه آماده جراحی برای ترمیم استخوان بازوی آسیب‌دیده خود است. در پی تخریب مداوم جنگل‌های بارانی به دلیل مزارع روغن نخل، قطع درختان، استخراج معادن و شکار، اورانگوتان‌ها در معرض تهدید قرار دارند.


دیوگو کانسلا (Diogo Cancela)

مقام اول بخش ورزش در عمل

دیوگو کانسلا از پرتغال، پیش از سومین جلسه بین‌المللی پاراشنای انگلیس در مرکز بین‌المللی Tollcross در گلاسگوی اسکاتلند، هنگام تمرین دیده می‌شود.


کوئیچی اوما (Koichi Omae)

مقام اول بخش چهره‌ها و شخصیت‌های جذاب

در مسیر خود با رقصنده قطع عضوی اهل اوزاکا به نام کوئیچی اوما، آشنا شدم. در سن ۲۳ سالگی، زمانی‌که او در حال ورود به حرفه‌ی خود بود، یک تصادف رانندگی تمام رؤیاهای او را از بین برد. پای چپش را از زیر زانو قطع کردند؛ اما با اراده زیاد، تصمیم گرفت که به‌عنوان رقصنده به کار خود ادامه دهد، زیرا آگاه بود که بدون پا، مجبور است انرژی بسیار بیشتری را نه‌تنها در انجام حرکت هنری، بلکه حتی در راه رفتن عادی نیز صرف کند.


ترس (Fear)

برنده‌ افتخاری بخش مستند و عکاسی روزنامه‌نگاری

بازداشت‌شدگان پس از مرگ یکی از آن‌ها به دلیل ابتلا به بیماری مننژوکوکمی در بازداشتگاه در بیژان، لاگونا، قسمت جنوبی مترو مانیل، وحشت کرده‌اند. مقامات ورود بازدیدکنندگان به این منطقه را برای احتیاط شرایط ایمنی ممنوع کرده‌اند.


امید (Hope)

مقام سوم  بخش مستند و عکاسی روزنامه‌نگاری

در جنوب غربی تنریف، جایی که یکی از مهم‌ترین کلنی‌های نهنگ‌ها زندگی می‌کنند، این حیوان جوان ۶ ماهه توسط قایق مورد اصابت قرار گرفته و معلول شده است. هیچ کاری به غیر از روحیه دادن به او از دست کسی برنمی‌آمد. عبور و مرور کشتی‌ها تهدید جدی برای نهنگ‌ها در سراسر جهان است.


آرمان‌شهر (Utopia)

مقام اول بخش زیر ۲۰ سال

من این عکس را آرمان‌شهر نامیدم؛ زیرا امروزه در جهان مادی ما، دیدن چنین سناریویی که شامل طبیعت بکر باشد، تقریباً غیر ممکن است. گویی این بخش از جهان در زمان ثابت مانده و پیش نرفته است.


بانوی سفیدپوش (La Dama Blanca)

مقام دوم بخش زیبایی طبیعت

مسابقه عکس سیه نا

هنوز مکان‌هایی در جهان وجود دارد که خوشبختانه طبیعت در آن‌ها سلطنت می‌کند. در میان آن‌ها، صخره‌های وحشی پرتغال وجود دارد که میانشان هنوز می‌توان لانه لک‌لک‌ها را مشاهده کرد.


دندان پزشک (Dentist)

اثر هنری قابل‌ توجه در بخش حیوانات در محیط زیست خود

همزیستی مارماهی موری و میگوی پاک‌کننده. این مارماهی در حال گذراندن «وقت معاینه دندانپزشکی خود» بود. میگوهای تمیزکننده، انگل‌ها، حشرات، جلبک‌ها و دیگر موارد این‌چنینی را از دندان مارماهی‌ها پاک می‌کنند و باعث سلامتی آن‌ها می‌شوند. در عوض انجام این کار، میگوها یک وعده غذایی رایگان دریافت می‌کنند.


خواهران (Sisters)

مقام سوم بخش چهره‌ها و شخصیت‌های جذاب

ناتالیا، ایرینا و تاتیانا خواهران سه‌قلو از شهر کراسنویارسک در شمال روسیه هستند. من دو سال پیش توسط شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را پیدا کردم و واقعاً می‌خواستم عکسی از سه نفر آن‌ها ثبت کنم. امسال موفق شدم این کار را انجام بدهم. سه خواهر، سه دوست، سه هم روح. عشق آن‌ها به یکدیگر محترم است.


یخ صحرایی (Desert Ice)

مقام دوم بخش ورزش در عمل

یخ‌نورد حرفه‌ای، ویل گد در حال صعود روی یخ‌های یخبندان باقیمانده در دهانه کوه کلیمانجارو است. این دیوار یخی مستقل است و به نظر می‌رسد مانند کوه یخی است که از شن و ماسه بیرون می‌آید.


در طوفان (In The Storm)

اثر هنری قابل‌ توجه در بخش سفرها و ماجراجویی‌ها

در این تصویر، مردم ننتس هنگام طوفان برفی در زمستان سخت سیبری دیده می‌شوند. در این قسمت از جهان، در طول زمستان، دما می‌تواند تا منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد برسد و وزش باد بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، زندگی این گله‌داران گوزن شمالی را بسیار دشوار می‌کند.


نیایش (Benediction)

مقام اول بخش سفرها و ماجراجویی‌ها

زنان مسلمان در همدان ایران برای عید سعید فطر نماز می‌خوانند. آخرین روز ماه رمضان توسط مسلمانان در سراسر جهان با دعا و اجتماعات ویژه جشن گرفته می‌شود.


متفاوت فکر کن (Think Different)

اثر هنری قابل‌ توجه در بخش حیوانات در محیط زیست خود

دسته‌ای بزرگ از ماهی‌ها در حال حرکت به سمت یک عروس دریایی هستند. این ماهی‌ها برای دفاع از خود در برابر شکارچیان، با همدیگر شنا می‌کنند و فرم قرارگیری آن‌ها کنار یکدیگر همیشه در حال تغییر است. به نظر می‌رسد در این تصویر، یکی از آن‌ها در حال تصمیم‌گیری برخلاف بقیه است و قصد دارد از آن‌ها جدا شود.


مرگ یک قربانی آتش‌سوزی (Death Of A Fire Victim)

مقام اول بخش مستند و عکاسی روزنامه‌نگاری

مردی به‌شدت تلاش می‌کند تا در حین آتش‌سوزی که یک ساختمان ۲۲ طبقه در داکا را ویران کرده است، خود را نجات دهد. متأسفانه، این آتش‌سوزی منجر به مرگ ۲۵ انسان و زخمی شدن ۷۰ نفر شد. مردی که در تصویر مشاهده می‌کنید کابلی در دست داشت و با استفاده از آن در حال پایین آمدن از ساختمان بود اما گرما باعث شد که آن را رها کرده روی زمین سقوط کند.


بتن سقف کلیسا (Church Ceiling Concrete)

مقام دوم بخش معماری و فضاهای شهری

کلیسای Nevigeser Wallfahrtsdom با این سقف بتنی که به نظر می‌رسد یک انتزاع در واقعیت است، واقعاً معماری منحصربه‌فردی دارد.


امدادگران (The Rescuers)

برنده افتخاری بخش مستند و عکاسی روزنامه‌نگاری

این تصویر در جشن ویجی دیواس در کلکته گرفته شده است. این روز به دلیل پیروزی ارتش هند بر پاکستان معروف است.


همراهان زومیت، اکنون که تمام عکس‌های برتر این مسابقه‌ی جذاب را مشاهده کردید، لطفا در قسمت نظرات نام اثر محبوب خود را بنویسید.

منبع Bored Panda
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده