دهکده‌ای ساخته‌شده از ضایعات پلاستیک

دهکده‌ای ساخته‌شده از ضایعات پلاستیک

 هدف رابرت بزئو از ساخت خانه‌ با بطری‌های پلاستیکی علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها، آگاهی‌بخشی درباره‌ی خطرهای این مواد برای محیط‌زیست است. برای تماشای تصاویری از این دهکده پلاستیکی با زومیت همراه باشید.

تا‌کنون، روش‌های بسیاری برای جبران آسیب‌های انسان‌ها به محیط‌زیست ابداع شده است. ایده‌ی رابرت بزئو (Robert Bezeau)، کارآفرین کانادایی، در به‌کار‌گیری بطری‌های پلاستیکی برای ساخت خانه، یکی از جالب‌ترینِ این ابداعات است. بزئو برای عملی‌کردن ایده‌اش، به بوکاس‌ دل‌تورو پاناما رفت و در آنجا کار ساخت دهکده‌ی بطری‌های پلاستیکی را آغاز کرد. هدف اصلی از ساخت این روستا، کاهش ضایعات پلاستیکی و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها در ساخت خانه‌ بود.

به گفته رابرت بزئو، این بطری‌ها را می‌توان علاوه‌بر ساخت خانه، برای بناکردن سرپناه‌های موقت در زمان وقوع بلایای طبیعی، انبار غله، استخر، محل نگه‌داری حیوانات در مزرعه و... استفاده‌ کرد. بااین‌حال، هدف اصلی بزئو از ساخت این دهکده، افزایش آگاهی عمومی درباره‌ی خطرهای ضایعات پلاستیک برای محیط‌زیست و لزوم توجه به کاهش تولید آن‌ها است.

کافی است زمینی به ارزش ۱۹ هزار دلار در این روستا بخرید و کار ساخت خانه را به معماران این مجموعه بسپارید. برای ساخت خانه‌ای با مساحت ۱۰۰ مترمربع در این روستا، به حدود ۱۴ هزار بطری پلاستیکی نیاز است. دمای داخل این خانه‌ها حدود دو درجه از بیرون خنک‌تر است و به سیستم تهویه نیازی ندارند؛ بنابراین، صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز از دیگر مزایای زندگی در این خانه‌ها است. به‌علاوه، بناهای ساخته‌شده از پلاستیک دربرابر زلزله نیز مقاوم‌اند.

برخلاف خانه‌های روستا که ظاهری مشابه خانه‌های معمولی دارند، نمای بیرونی قلعه و زندان بناشده در این دهکده، تماما از بطری‌های پلاستیکی است. این روستا که به یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه تبدیل شده، سالانه حدود ۱۰۰ هزار بازدید‌کننده را به‌خود جذب‌ می‌کند.

 

منبع boredpanda
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده