پروژه‌های عکاسی: دنیای مه آلود

پروژه‌های عکاسی: دنیای مه آلود

شاید مارک مِروای (Mark Mervai) را به خاطر داشته باشید، همان عکاس نترسی که با به خطر انداختن جانش، تصاویری تماشایی از یخبندان بی‌سابقه‌ی شهر بوداپست تهیه کرد. مارک این بار هم دست به کار شده و در مجموعه تصاویری متفاوت، زیبایی مرموز مناظر مه آلود را به تصویر کشیده است.

دنیای پیرامون ما بسیار زیباست، اما باید پذیرفت که نمای پرهیاهوی شهرهای ما، آن هنگام که  توسط جلوه‌های گوناگون طبیعت آراسته می‌شوند، زیبایی دو چندان می‌یابند. مناظر سکونت‌گاه ما چه در یک روز آفتابی و درمیان درخشش نور خورشید محو شوند و چه زیر بارش بی‌امان قطرات باران یا دانه‌های کوچک برف ناپدید گردند، هنوز هم زیبا و دلفریبند.

چشم اندازهای شهری

چشم اندازهای شهری

اما گاهی مناظر و چشم اندازهای همیشگی در میان حجابی از مه از نظرها پنهان می‌شوند. شاید باید گفت که زیبایی مه، بیش از هر چیز دیگر وابسته به حس مرموزی است که با خود به ارمغان می‌آورد. همه چیز ناگهان خیلی دور می‌شود، شاید فاصله ما با  آن‌ها تنها به اندازه دراز کردن دست‌مان باشد اما، مه آن چنان جادویی می‌کند که میان ما و دنیای آشنای‌مان، فاصله‌ای عمیق می‌افتد.

چشم اندازهای شهری

مارک مروای نیز مجذوب این دنیای شگفت انگیز و افسون شده است. او در باره این پروژه‌ی متفاوت چنین می‌گوید:

" تصاویری که در ادامه به تماشایشان خواهیم نشست، نتیجه تلاشی سه ساله است، تلاشی توأم با صبر و شکیبایی و البته تحمل سوز سرما. من نام این مجموعه را "شکار مه" گذاشته‌ام، چرا که هرگز نمی‌توان پیش بینی کرد که کی و کجا، بهترین تصویر به ثبت خواهد رسید."

عکاسی از شهرهای پوشیده در پرده‌ای از مه

"هر سال درنیمه‌ی دوم ماه اکتبر تا اوایل ماه نوامبر، صبح‌دم حال و هوایی دیگر دارد. از آن جایی که سرمای هوا رفته رفته بیشتر می‌شود، مه صبحگاهی با قدرتی بیشتر، مناظر شهری را در بر می‌گیرد. امری که باعث می‌شود صبح‌، جلوه و جادویی متفاوت پیدا کند. دقایقی که مه به نرمی پیش می‌آید و دنیای‌مان را ذره ذره در میان خود پنهان می‌کند، حس و حالی مرموز وجود انسان را در برمی‌گیرد، گویی هر لحظه باید در انتظار کشف کردن چیزی جدید بود. و تمام اینها تنها یک پیام دارد، طبیعت هنوز هم زیباترین شگفتی زمین است."

شاید بهتر است سخن کوتاه کرد و اجازه داد تا تصاویر، خود با چشمان زیبا پسندشما راز و نیاز کنند.

عکاسی از شهرهای پوشیده در پرده‌ای از مه

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید