نرخ بی رویه رشد جمعیت و اثرات ناخوشایند زیست محیطی

دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۱
مطالعه 8 دقیقه
بشر از روزی که پا به جهان گذاشت، ناسازگاری خود را با همه چیز نشان داد. انسان در جستجوی منافع خود، همه چیز را قربانی می‌کند. شاید طبیعت و محیط زیست، اولین قربانیان این نگاه منفعت‌طلبانه باشند. این بار در شاتر به اثرات زیست محیطی افزایش جمعیت خواهیم پرداخت.
تبلیغات

روزگاری زمین جوان و شاداب بود، تنش با دستان ستمگر انسان زخم برنداشته بود، آبی درخشان آسمانش را با گرد و غبار و آلودگی نیالوده بودند، رودهایش پر آب و پاکیزه، سرود شادمانی می‌خواندند و جنگل‌های سرسبزش دور از تیزی تبر، طراوت می‌بخشیدند. اما انسان آمد، اگر چه آرام آرام، ولی به صورت مداوم آسیب زد، خودخواه بود و ناسپاس و به جز منافع خود، به هیچ چیز دیگری نمی‌اندیشید.

 این واقعیتی است غیر قابل انکار که بشر مدت‌هاست در حال استثمار و چپاول سیاره‌ای است که حیاتش وابسته به آن است.  ما با سرعت نور در حال استخراج و بهره‌برداری از منابعی هستیم که دیگر به این سادگی‌ها تجدید نخواهند شد. هر روز زخمی تازه به صورت دنیایی وارد می‌کنیم که یک لحظه خشم و کینش، طومار زندگی‌های بسیاری را در هم می‌پیچد. بی‌توجه از نتایج عملکردهای‌مان، همچنان می‌تازیم، قلع و قمع می‌کنیم، می‌آلاییم و ویران می‌کنیم. اما هنوز هم هستند بسیاری از مردم بی‌توجه، که آگاهانه یا از سر اغماض، چشم بر این تاراج وحشیانه بسته و حتی آن را انکار می‌کنند.

اما روزی فراخواهد رسید که طبیعت نه از سرمهر، که از سر بغضی خشم آلود، فریاد انزجار سر خواهد داد. روزی که دیگر نه هوایی برای تنفس داریم و نه آبی سالم برای نوشیدن؛ روزی که منابع به پایان می‌رسند، روزی که زمین، این ساکنان ناسپاسش را به سختی مجازات خواهد کرد. این دورنمای زندگی ما است، اگر به سرانجامش نیندیشیم.

انجمن جهانی  اطلاع‌رسانی جمعیت و محیط زیست، در کتابی که به تازگی در همین رابطه منتشر کرده است، گوشه‌ای از دستاوردهای بی‌نظیر بشر در راه تخریب محیط زیست را، در قالب تصاویری ناخوشایند اما تکان‌دهنده به نمایش گذارده است. این کتاب با عنوان «توسعه یافتگی، افزایش جمعیت» نگاهی تلخ دارد به آن چه پیش چشمان ما در حال رخ دادن است.  گوشه‌ای از فعالیت‌های قهر آلودی  که با رنگی از تراژدی آلودگی و مشکلات زیست محیطی، آن چه را که زمین هر روز متحمل می‌شود را بی‌پرده به تصویر کشیده  است.

تصاویر این کتاب، نمایشی است قدرتمند از تلفیق افزایش جمعیت و پدیده‌ی مصرف گرایی که دست به دست هم داده و ما را به سمت نابودی هدایت می‌کنند. همچنین درکنار این تصاویر، نظرات کارشناسان، نویسندگان، دانشمندان و متخصصان این حوزه نیز قید شده که سعی کردند در قالب کلمات، وضعیت موجود را تشریح و راه کارهایی را برای جلوگیری از پیامدهای ناخوشایندی که در انتظارمان است،  ارائه دهند.

این بنگاه امکان مشاهده‌ی آنلاین تصاویر تهیه شده را برای همگان مهیا کرده؛ در عین حال آن دسته از افراد که مایلند این کتاب را در قفسه کتابخانه‌ی منزل خود نیز داشته باشند، می‌توانند آن را از سایت آمازون تهیه کنند.

در ادامه و همراه با شما عزیزان، منتخبی از تصاویر این کتاب را تماشا خواهیم کرد.

موج سواری در میان زباله، جاوه، پرجمعیت ترین جزیره‌ی جهان، اندونزی

جنگل ملّی ویلامِت (Willamette)، اورگِن، ایالات متحده

باعث تأسف است که این گستره‌ی سرسبز کاملاً تخریب و نابود شده است.

رودخانه‌ی زرد در مغولستان

این رود به حدی آلوده شده که حتی نمی‌توان به راحتی در نزدیکی آن تنفس کرد

منطقه‌ی نفتی کن ریور (Ken River)

این منطقه از سال 1899 تا کنون گرفتار مرگی تدریجی  شده است.

آتش‌سوزی سکوی نفتی درخلیج مکزیک، آوریل 2010

چشم‌اندازی تأسف برانگیز از زباله، بنگلادش

آن چه از بخشی از جنگل‌های اندونزی برجای مانده است.

جنگل‌های بارانی آمازون برای تغییر کاربری سوزانده می‌شوند.

بزرگ‌ترین حفاری جهان که در جستجوی زغال سنگ انجام می‌گیرد، آلمان

غنا

جایی که  زباله‌ی دیگر کشورها، جهان سوم را هدف گرفته است.

چشم‌اندازی از مکزیکو سیتی، گستره‌ای با ۲۰ میلیون جمعیت

جنایتی که علیه دیگر ساکنان این کره مرتکب می‌شویم

گلخانه‌ها، آلمریا، اسپانیا

آلبرتا، کانادا

فعالیت‌های معادن و پسماندهای سمی آنها، اکوسیستم منطقه را به مرز نابودی کشانده است.

در سوگ دنیایی که محو می‌شود

اینجا مالدیو است؛ سرزمینی که به دلیل معضل گرم شدن زمین و فعالیت‌های انسانی، ظرف ۵۰ سال آینده به زیر آب خواهد رفت.

معدن الماس میر(Mir) در روسیه

 زخمی حفره مانند که در دل زمین ایجاد کردیم

کوه‌های یخی در حال ذوب در نزدیکی جزیره‌ی سوالبارد، نروژ

به راستی به کجا چنین شتابان می‌رویم؟ آیا بشر امروز، ذرّه‌ای به نسل‌های بعدی فکر می‌کند؟ به حق حیات آنها و دیگر موجودات این سیاره؟ به خنکای آبی که احساسش نخواهند کرد، به نسیمی که نخواهد وزید، به گرمای طاقت فرسا، کمبود آب و نبود غذا، به دنیایی بدون حضور حیوانات و محروم از شنیدن نغمه سرایی  پرندگان، به اقیانوس‌هایی مسموم، اسیدی و خالی از ماهی و به هزاران چشم انداز تلخ، سرد و نا امید کننده‌ی دیگر؟

 

شما با دیدن این تصاویر چه حس و حالی را تجربه کردید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبعBoredpanda

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات