فروپاشی گروه باج‌افزاری Blackcat؛ دولت آمریکا: هکرها را هک کردیم

چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
عصبانیت جو بایدن در سخنرانی و اشاره با دست راست
وزارت دادگستری آمریکا با حمله‌ی هکری به هکرهای Blackcat توانست عملیات‌های این گروه باج‌افزاری را مختل کند.
تبلیغات

وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای مطبوعاتی از اختلال در عملیات‌های گروه باج‌افزاری بزرگ Blackcat خبر داده است. این گروه که با نام‌های ALPHV و Noberus هم شناخته می‌شود، تاکنون بیش‌از ۱٬۰۰۰ شبکه‌ی کامپیوتری را هدف قرار داده و میلیون‌ها دلار از قربانیان اخاذی کرده است.

لیزا موناکو، قائم‌مقام دادستان کل ایالات متحده، در کنفرانس مطبوعاتی جدید وزارت دادگستری گفت: «در فرایند درهم‌شکستن گروه باج‌افزاری بلک‌کت، وزارت دادگستری بار دیگر هکرها را هک کرد.»

اداره‌ی تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) می‌گوید ابزاری برای رمزگشایی توسعه داده است تا بیش‌از ۵۰۰ قربانی گروه بلک‌کت بتوانند مجددا به داده‌هایشان دسترسی پیدا کنند و از ۶۸ میلیون دلار اخاذی جلوگیری شود. FBI همچنین به شبکه‌ی کامپیوتری بلک‌کت دسترسی پیدا کرده و سراغ تصرف شماری از وب‌سایت‌های این گروه رفته است.

وب‌سایت رسمی گروه بلک‌کت امروز با پیامی غیرمنتظره همه را غافل‌گیر کرد. در آن پیام آمده است که مقامات ایالات متحده توانسته‌اند کنترل کامل وب‌سایت را در اختیار بگیرند.

قائم‌مقام دادستان کل آمریکا گفت به‌لطف ابزار رمزگشایی FBI، کسب‌و‌کارها و دانشگاه‌ها توانستند بار دیگر به فعالیت‌های معمول برگردند و سرویس‌های سلامتی و اورژانسی مجددا آنلاین شدند: «ما به اولویت‌دهی به درهم‌گسیختن [گروه‌های هکری] ادامه می‌دهیم و قربانیان را به محوریت استراتژی‌مان تبدیل می‌کنیم تا اکوسیستمی که به جرایم سایبری دامن می‌زند را از بین ببریم.»

توسعه‌دهندگان بلک‌کت، نرم‌افزارهایی تحت‌عنوان باج‌افزار می‌ساختند و همکاران آن‌ها به‌لطف همان نرم‌افزارها به اهداف مختلف حمله می‌کردند. در نهایت توسعه‌دهندگان و هکرها سراغ تقسیم سود می‌رفتند.

هکرها پس از نفوذ به شبکه‌های شرکتی، معمولا داده‌های حساس را قبل از رمزنگاری آن‌ها به سرقت می‌برند تا شرکت فلج شود. در نهایت هکرها درخواست باج می‌کنند و اگر باج پرداخت شود، فرآیند رمزگشایی داده‌ها انجام خواهد گرفت. درصورت پرداخت‌نشدن باج، داده‌های محرمانه‌ی شرکت‌ها در دارک‌وب پخش می‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات