اپل هشدار هک آیفون را صادر کرد!

سه‌شنبه ۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
ناراحتی تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل روز روشن دست روی سر
اپل در پیامی به برخی از سیاست‌مداران هندی، به آن‌ها هشدار داده است که حملات هدفمند علیه آیفون‌شان انجام می‌شود.
تبلیغات

بر‌اساس گزارش تک‌کرانچ، اپل هشدار هک آیفون را برای شماری از سیاست‌مداران هند ارسال کرده است. یکی از پژوهشگران امنیتی که متن هشدار را در‌اختیار دارد، می‌گوید اپل به سیاست‌مداران گفته است که قابلیت Lockdown Mode را فعال کنند.

اپل در سخت‌افزار و نرم‌افزار گوشی آیفون اهمیت زیادی به امنیت و حریم خصوصی می‌دهد. با‌این‌حال، کدهای پرشمار و پیچیده‌ی پردازنده های سری A و سیستم‌عامل iOS هرگز به‌طور کامل از آسیب‌پذیری‌های روز صفر (Zero-Day Vulnerability) در امان نبوده‌اند.

قابلیت Lockdown Mode آیفون چگونه امنیت گوشی را افزایش می‌دهد؟
قابلیت Lockdown Mode آیفون چگونه امنیت گوشی را افزایش می‌دهد؟
مطالعه '4

پگاسوس و گرافیت دو نمونه از جاسوس‌افزارهای سرشناس متمرکز بر گوشی آیفون هستند که در سال‌های اخیر حواشی زیادی ایجاد کرده‌اند.

پگاسوس و گرافیت حملات صفرکلیک را امکان‌پذیر می‌کنند. این یعنی بدون اطلاع کاربر یا انجام اقدامی خاص به‌دست او، می‌توان دستگاهش را هک کرد. این آسیب‌پذیری‌ها بر بستر آی‌مسیج کار می‌کنند و هکر با بهره‌گیری از پیامی خاص، توانایی دسترسی به پیام‌ها، ایمیل‌ها، عکس‌ها، موقعیت مکانی و فهرست مخاطبان را پیدا می‌کند.

متن هشدار هک آیفون اپل برای سیاست مداران هندی
پیام هشدارآمیز اپل

نه‌تنها اپل، بلکه دولت آمریکا نیز تلاش کرده است با جاسوس‌افزارهای پگاسوس و گرافیت مقابله کند. ایالات متحده استفاده از این ابزارها را ممنوع کرده و اپل حدوداً دو سال است که به قربانیان احتمالی پیام‌های هشدارآمیز ارسال می‌کند.

منابع آگاه می‌گویند که اپل هشدار هک آیفون را برای بیش‌ از ۱۲ قانون‌گذار چینی ارسال کرده و به آن‌ها اطلاع داده است که احتمالا آیفونشان هدف حملات سایبری قرار می‌گیرد.

اپل در پیام هشدارآمیزش گفته است حملاتی که با حمایت دولت‌ها انجام می‌شوند، همواره در حال تغییرند و پیچیدگی زیادی دارند. این شرکت به‌صراحت اعلام کرده که ممکن است گاهی‌ اوقات در تشخیص این حملات هدفمند دچار اشتباه شود و گاهی‌ اوقات حملات را هرگز شناسایی نکند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات