آپدیت بعدی کروم افزونه‌های مخرب را شناسایی می‌کند

سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو مرورگر گوگل کروم روی پس زمینه امنیتی
جدیدترین قابلیت‌های امنیتی مرورگر وب محبوب گوگل، افزونه‌های جدید و همچنین قدیمی را از نظر مشکلات امنیتی بررسی می‌کند.
تبلیغات

مرورگرهای وب با گذشت زمان توانمندتر و پیچیده‌تر و به اکوسیستم‌های نرم‌افزاری کوچک تبدیل می‌شوند و همین موضوع آن‌ها را به‌طور فزاینده در معرض هدف هکر و بدافزار قرار می‌دهد. افزونه‌های مرورگر اگرچه امکانات و قابلیت‌های کاربردی مختلفی به آن اضافه می‌کنند و محبوبیت بسیار بالایی میان کاربران دارند، اما برخی از آن‌ها حاوی نرم‌افزارهای جاسوسی و بدافزار هستند. اکنون گوگل در جدیدترین اقدام امنیتی خود برای مرورگر کروم، سعی دارد در شناسایی این نوع بدافزارها به کاربران کمک کند.

با توجه آنچه در وبلاگ توسعه‌ی کروم نوشته شده، نسخه‌ی ۱۱۷ این مرورگر پس‌ از نصب افزونه‌های جدید سه بررسی مختلف انجام می‌دهد. این مرورگر بررسی می‌کند آیا سازنده‌ی افزونه‌ی موردنظر آن از فروشگاه اصلی کروم حذف کرده یا به‌دلیل نقض قوانین افزونه‌های کروم علامت‌گذاری شده یا نشانه‌های بدافزار در آن شناسایی شده است. کاربران همچنین می‌توانند افزونه‌هایی را که قبلاً روی کروم نصب شده، به‌طور دستی ازطریق گزینه‌ی هشدار در منوی Privacy and Security بررسی کنند.

ویژگی امنیتی جدید کروم برای بررسی بدافزارها در افزونه ها
ویژگی امنیتی جدید کروم برای بررسی بدافزارها در افزونه ها

راهکار جدید گوگل روی افزونه‌هایی که از منابع غیر از فروشگاه کروم دانلود شده‌اند تأثیر ندارد. البته افزونه‌هایی که از منابع غیر رسمی دانلود می‌شوند همیشه حاوی بدافزار نیستند اما توزیع افزونه‌های مخرب از این‌ طریق میان هکرها بیشتر رایج است. علاوه‌براین انتشار افزونه در فروشگاه کروم تضمینی بر امن بودن آن نیست.

به‌هرحال اقدامات امنیتی اضافه برای افرادی که به امنیت اهمیت می‌دهند همیشه جای خوشحالی دارد و اکنون با اقدام جدید تیم توسعه‌دهنده‌ی کروم، لایه‌ی امنیتی اضافه‌ای روی این مرورگر محبوب اعمال شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات