اپل: خواسته‌های اپیک گیمز امنیت و حریم خصوصی iOS را تهدید می‌کند

سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
به گفته‌ی اپل، خواسته‌های اپیک گیمز می‌تواند امنیت، حریم خصوصی و کیفیت برنامه‌های iOS را تهدید کند.
تبلیغات

مدتی است روابط اپل و اپیک گیمز (Epic Games)، سازنده‌ی بازی فورتنایت، با چالش‌های متعددی روبه‌رو است و هر دو به‌نوعی قصد دارند یکدیگر را به انحصارطلبی و رفتار غیر قانونی متهم کنند. سرانجام روز گذشته، نخستین دادگاه استماع اپل و اپیک گیمز با استدلال طرفین آغاز شد.

به گزارش اپلاینسایدر، غول دنیای فناوری در گوشه‌ای از استدلال‌ آغازین، گفته است  سیاست‌هایش از حریم خصوصی، امنیت و کیفیت محتوای اپ استور محافظت می‌کند. اپل مدعی است  اپیک گیمز فقط به این دلیل شکایت کرده که دیگر نمی‌خواهد کمیسیون پرداخت کند.

برای یادآوری، این پرونده ناشی از دادخواستی است که اپیک گیمز پس از حذف فورتنایت از اپ استور تنظیم کرد. سازنده‌ی بازی فورتنایت در اقدامی به‌ نظر از‌ قبل برنامه‌ریزی‌شده با طرح دادخواست و کمپین مطبوعاتی علیه اپل، این شرکت را به رفتارهای ضد‌ رقابتی متهم و اعلام کرد که غول فناوری کوپرتینو اپ استور را با شیوه‌های انحصاری اداره می‌کند؛ زیرا توسعه‌دهندگان را مجبور می‌کند برای هر فروش در اپ استور و سیستم‌های خرید درون‌برنامه‌ای آن، کمیسیون پرداخت کنند.

در جریان دادگاه کارن دان، وکیل مدافع اپل، در بیانیه‌ی ابتدایی‌اش استدلالی مخالف با استدلال اپیک گیمز ارائه داد. او گفت درآمد اپیک گیمز از بازی فورتنایت در حال کاهش بود؛ اما این شرکت به‌ جای ابتکار و استخدام مهندس، به دادخواهی روی آورد و به‌نوعی روی وکلا سرمایه‌گذاری کرد. بخشی از سخنان کارن دان به شرح زیر است.

اپیک، یک شرکت ۲۸ میلیارد دلاری، تصمیم گرفته است دیگر نمی‌خواهد هزینه نوآوری‌های اپل را پرداخت کند؛ بنابراین، اپیک در اینجا خواستار این است که این دادگاه اپل را مجبور کند برنامه‌ها و فروشگاه‌های نرم‌افزاری آزمایش‌نشده و غیر قابل اعتماد را به اپ استور خود وارد کند.

وکیل اپل استدلال کرد که حفظ حریم خصوصی و امنیت در سیستم‌های عامل این شرکت به طرز چشمگیری از سایر رقبا بهتر است. او همچنین از فرصتی که اپ استور برای توسعه‌دهندگان ضمن حفظ برنامه‌های باکیفیت و قابل اعتماد برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است، تمجید کرد. به‌عنوان مثال، سیستم پرداخت درون برنامه‌ای که اپیک گیمز مخالف آن است، به‌طور خاص در جامعه‌ی توسعه‌دهندگان به‌عنوان ابزاری درخواست و پذیرفته شده است. اپل اعتقاد دارد اپیک گیمز در ابتدا به‌دنبال توافق جانبی و انحصاری بوده است و با توجه به نرسیدن به آن، تصمیم گرفته است پرونده‌ی حقوقی علیه اپل تشکیل بدهد.

درحالی‌که‌ حاضر  کارمزد کوپرتینویی‌ها در اپ استور به ۳۰ درصد می‌رسد؛ اما وکیل اپل بر این باور است که کارمزد مذکور یک استاندارد صنعتی محسوب می‌شود و ازآنجاکه اکثر برنامه‌های موجود در اپ استور رایگان هستند، بیشتر توسعه‌دهندگان هیچ هزینه‌ای به اپل پرداخت نمی‌کنند. وی همچنین روش‌های مختلفی برای کسب درآمد توسعه‌دهندگان همچون تبلیغات درون‌برنامه‌ای ارائه داده است.

وکیل اپل استدلال می‌کند که تعریف اپیک گیمز از بازار به دلیل وجود پلتفرم‌های مختلف بسیار محدود است. وی گفت ۹۵ درصد از کاربران iOS مدام از دستگاه دیگری غیر از آیفون مانند کامپیوتر مک یا کنسول‌ بازی استفاده می‌کنند. بازار پیشنهادی بسیار محدود است؛ زیرا پلتفرم‌های بسیاری وجود دارد که مصرف‌کنندگان و توسعه‌دهندگان در آن معاملات انجام می‌دهند. 

دان گفت اکثر بازیکنان فورتنایت در سیستم‌عامل‌های دیگر هستند. iOS اپل در بیشتر مطالعات در جایگاه سوم یا چهارم قرار دارد و این نشان از یک بازار رقابتی است. همچنین گفته می‌شود با اجازه دادن به فروشگاه‌های شخص ثالث و بارگیری جانبی، اپیک گیمز از اپل می‌خواهد iOS را به اندروید تبدیل کند و این مزیت رقابتی خود را از بین می‌برد؛ این دقیقا چیزی است که اپل و مشتریانش نمی‌خواهند. بیش از این، دان استدلال کرد که کارمزد مؤثر اپل در اپ استور کاهش یافته است. وی گفت در سال ۲۰۱۹ کمیسیون‌های مؤثر برای بازی‌ها ۸٫۱ درصد و همه‌ی برنامه‌ها ۴٫۷ درصد بوده است.

در بیانیه افتتاحیه استدلال شد که رسیدگی به نبرد اپل علیه اپیک گیمز یک وظیفه است؛ به عبارت دیگر، دان می‌گوید اپیک گیمز از دادگاه می‌خواهد که اپل را مجبور کند تا به روشی خاص برای تجاوز به مالکیت معنوی خود مجوز بدهد. در این میان، دان سابقه‌ی جدال قانونی با کوالکام را ذکر کرد که در آن، حوزه نهم دادگاه استیناف نظر دادگاه بدوی را رد کرد و نتیجه گرفت که به اشتباه یک وظیفه ضد انحصاری برای معامله با کوالکام وضع شده است؛ به عبارت دیگر، دادگاه حکم داد که کوالکام وظیفه کلی در برخورد با رقبا ندارد.

اگر اپیک گیمز پرونده خود را علیه اپل از دست بدهد، می‌توان این موضوع را یک چالش اساسی برای دادگاه تجدید نظر دانست. اپل همچنین به ادعاهای حاشیه سود ارائه‌شده از اپیک گیمز پرداخت. سازنده‌ی فورتنایت، به نوبه‌ی خود استدلال می‌کند که کارمزد اپل ضروری نیست؛ زیرا حاشیه سود اپ استور بسیار زیاد است.

اپل می‌گوید این محاسبات حاشیه سود فقط یک قسمت از اکوسیستم iOS را بررسی می‌کند. به‌عنوان مثال، آن‌ها شامل هزینه‌های نرم‌افزاری نیستند که اپل برای ایجاد عملکرد اپ استور باید بپردازد. برخی از این هزینه‌ها از جمله توسعه API و سایر ابزارهای توسعه نیز در نظر گرفته نمی‌شود.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی جدل قانونی اپل و اپیک گیمز چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات