اعتراف قهرمان واناکرای به توسعه بدافزار بانکی کرونوس

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
مارکوس هاچینز که به‌دلیل توقف بدافزار واناکرای مشهور شده بود، به توسعه‌ی تروجان کرونوس اعتراف کرد.
تبلیغات

مارکوس هاچینز (Marcus Hutchins)، کسی که به‌دلیل نقشش در متوقف‌کردن حمله‌ی باج‌افزار واناکرای در سال ۲۰۱۷ مشهور شد، به دو جرم مرتبط با هک رایانه اعتراف کرد. شایان ذکر است ۸ اتهام دیگر موجود در پرونده‌ی او در قالب توافقی از او رفع می‌شود که اولین‌بار زد‌دی‌نت (ZDNet) گزارش کرده بود. هاچینز در وب‌سایت خود نوشت:

از تمام این اعمال پشیمانم و مسئولیت کامل خطاهایم را برعهده می‌گیرم.

این محقق امنیت شبکه‌ی بریتانیایی در ادامه‌ی اظهاراتش گفته است:

از همان مهارت‌هایی که چند سال پیش سوءاستفاده کردم، برای اهداف سازنده استفاده کرده‌ام. من به اختصاص زمان برای در‌ امان نگه‌داشتن مردم از حملات بدافزارها ادامه خواهم داد.

وقتی هاچینز در سال ۲۰۱۷ «کلید حذف» باج‌افزار واناکرای را کشف کرد، با تحسین متخصصان امنیت شبکه در سراسر جهان مواجه شد. واناکرای ۷۵,۰۰۰ رایانه در ۱۵۰ کشور دنیا را قربانی حملات خود کرده بود. این محقق مستقل تمام تلاشش را برای متوقف‌کردن آن حمله کرد و به‌خاطر نقش مهمش به‌عنوان «قهرمان» ستایش شد.

هاچینز درست چند ماه بعد از حمله واناکرای در جریان کنفرانس امنیت دف‌ کان (Def Con) در لاس‌وگاس دستگیر و به‌خاطر توسعه‌ی تروجان بانکی کرونوس (Kronos) تفهیم اتهام شد. بدافزار کرونوس اعتبارنامه‌های لاگین و رمرعبورهای قربانیان را برای برداشت از حساب بانکی‌شان سرقت می‌کرد؛ سرقتی که یک‌سال‌ونیم تا زمان دستگیری هاچینز ادامه داشته است. بسیاری از محققان حاضر نبودند نقش هاچینز در توسعه‌ی این بدافزار را بپذیرند.

اکنون این قهرمان سابق برای هر کدام از دو جرمش به پنج سال زندان محکوم است. همچنین، بسته به تصمیم قاضی ممکن است به‌دلیل مسائل مالی نیز مجازات شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات